«Հեյ, ով կա այնտեղ» կամ «գոյության անտանելի թեթեւությունը»
Ո՞վ ասաց, որ Զոլյանի կողքին դասախոսներ չկան կանգնած: Ու ինչու՞ եք համարում, որ նրան շրջապատող մարդիկ իրավունք չունեն արտահայտվելու, որովհետև արտոնյալ են: Ու հետո այդ «կողքին» ասածը ի՞նչ է ենթադրում: Երբևէ լսե՞լ եք «թիմ» հասկացության մասին՝ գաղափարական թիմ:
Այո, ես կռիվ եմ տալու: Բա ի՞նչ անեմ: Ինչքա՞ն կարելի է ամեն ինչը post factum ընկալել կամ նույնիսկ դա էլ չանել: Ինչքա՞ն կարելի է ուսանողներին վերագրել երեխայի թվացյալ պատվավոր կարգավիճակը: Ինչքա՞ն դեռ պետք է մենք, դեկլարատիվ, պսեվդոինտելիգենտական ասույթների հետևը թաքնվելով, այդպես էլ չխոսենք, թե ուր ենք գնում, ինչ ենք ուզում; Ինչքա՞ն դեռ մենք, ունենալով ահռելի մտավոր ներուժ, բայց շատ ավելի ներ, քան ուժ, մնանք խոր գավառ:
Մենք անընդհատ մեղադրում ենք իշխանություններին գաղափարախոսության բացակայության, արժեքային համակարգի խեղաթյուրման մեջ: Հաճույքով և հպարտությամբ հնչեցնում ենք հռետորական «սրանցից ում ընտրես»-ը, կարծես դա մեզ արդարացնում է: Բայց այդ ընտրելու մարդը հո օդից չի՞ ձևավորվում, այդ գաղափարախոսությունը հո մի հրաշքով մեզ վրա չի՞ ընկնելու երկնքից կամ չգիտեմ էլ որտեղից:
Ես հոգնել եմ մեծամասնության անկարողության զոհը լինելուց: Չեմ ուզում: Ես տեքստ ունեմ, տեքստս ազատության ներքին զգացողության մասին է, աշխատասիրության, հպարտության, գիտնական լինելու մասին է, հումանիտար գիտությունների արժեքը գիտակցելու, կրթության իրական արժեքը գործող համակարգի վերածելու, աշխարհի կրթական համակարգի մաս կազմելու: Կներեք պաթոսի համար, բայց հայրենասիրության մասին: Ձեր տեքստը ո՞րն է, այն որ ձեզ նեղացրել և վիրավորել են: Բա, չթողնեիք: Հասուն, գրագետ մարդիկ եք: Դասախոսների պաշտպանության խումբ ստեղծեիք, գնայիք Զոլյանի դուռը բոլորով բախեիք, ասեիք. «Չենք հասկանում՝ ինչ եք մեզնից ուզում»:
Որովհետև համոզված եմ, որ խնդիրը հենց դա էր: Միավորվեիք ու ասեիք: Ասում են, այդ ձևաչափը կոչվում է արհմիություն: Ընդվզելու միակ ձևը «վերադասին» անանուն բողոքներ գրելը ու միջանցքային քննարկումները չեն: Եթե խնդիրները սկզբունքային-հայեցակարգային էին, ապա ակադեմիական միջավայրը դրանք քննարկելու լավագույն ձևաչափն է: Կամ լավ, իսկ ինչ էր ասում, ինչում էր ձեզ մեղադրում, չեք ասում, երևի չեք հասկացել, Զոլյանը միշտ չէ, որ պարզ է բացատրում, կամ էլ հասկացել եք՝ չեք բարձրաձայնում: Չեմ մեղադրում, Աստծո սիրո, ես ով եմ, որ մեղադրեմ, հասկանում եմ, որ ամեն մարդ իր կյանքի իրավիճակն ունի, հացի խնդիր ունի: Բայց կներեք, ես պատրաստ չեմ հիմա ձեր իրավիճակներին ըմբռնումով մոտենալ:
Երբ ենք մենք հասկանալու, որ եթե ուսումնական պլանդ մեկ տարվա համար հաստատել ես, չի նշանակում, որ այն անթերի է և կարող է ծառայել քսան տարի: Որ որակի ապահովման կենտրոնի կողմից իրականացվող մշտադիտարկումները «ревизор» չեն: Որ լեզու սովորելու համար ԲՈՒՀ ընդունվել պետք չէ, ու որ լեզուն լեզվամտածողություն է: Որ Բոլոնիայի գործընթացը փնովելուց առաջ կարելի էր գոնե մեկ անգամ կարդալ համապատասխան հռչակագրերը: Որ հումանիտար բուհերը ամբողջ աշխարհում համարվել և համարվում են միտք ու մտածող ստեղծողներ: Գիտակցել, որ այսօրվա աշխարհում, եթե ուզում ենք մի բանի հասնել, բոլոր մակարդակների վրա պետք է անընդհատ, ամեն օր ահռելի աշխատանք կատարենք ու մեր դեպքում, ցավոք, շատ փոքր վարձատրությամբ:
Լավ, ինչպե՞ս եք դուք կարողանում կոտրել էս էրեխեքին: Էլ բան չմնաց չասեցիք, էլ ՀԱԿ, էլ Դաշնակցություն, էլ փողոց հանել, էլ որն ասեմ: Բա չեք մտածում, ի՞նչ եք անում. նրանք և իրենց, և ձեր, և մեր հասարակության կյանքում առաջին անգամ լուրջ հարց են բարձրացնում. ԲՈՒՀ-ի ինքնորոշում, ակադեմիական ազատություն՝ հո դատարկ բառեր չեն: Պետք է հպարտանաք նրանցով և մեր ԲՈՒՀ-ով, որ մեր ուսանողները դուրս են եկել ոչ թե իրենց թոշակների, քննությունների, վարձերի համար, այլ բուհի նկատմամբ իրականացվող ռեպրեսիվ մեքենայի դեմ:
Դասախոսի դիրքը չի ենթադրում ուսանողներին վերևից նայել, չի ենթադրում համարել, որ նրանք անկարող են սեփական, անձնական, անհատական որոշումներ կայացնել ընդհանուրի մասին: Նրանց զրկելով այդ կարողությունից՝ դուք ձեզ բնութագրում եք որպես անկարող դասախոսներ: Նրանցից բոլորը չէ, որ այնքան գիտելիք ունեն, որ ճիշտ խորքային գնահատական տան իրավիճակին, բայց մեր դերը հիմա նրանց կողքին լինելու և օգնելու մեջ է, ոչ թե նրանց պիտակավորելու: Միտքը, որ սնուցում ու աճեցնում է երկիրդ, ձևավորվում է ՀԱՄԱԼՍԱՐԱՆՈՒՄ:
Մեզ հիմա որպես ԲՈՒՀ նվաստացնում են, ենթարկեցնում են, ակնհայտորեն ցույց են տալիս, որ մենք մեզնից մտավոր որևէ մի բան չենք, և ինչ ուզեն կանեն. ու, ըստ էության, ինչ ուզում անում են: Ու հիմնական, սկզբունքային հարցը, որ մենք այսօր պետք է լուծենք, հենց դա է: Իսկ դուք հավաքեք ստորագրություններ Զոլյանի դեմ, բայց խնդրում եմ տեքստ գրեք, գրեք՝ մենք դեմ ենք Զոլյանին, որովհետև 1... 2… 3…
Գիտե՞ք՝ մեր հիմնական տարբերությունը որն է. ես համոզված եմ, որ շատ և ճիշտ աշխատելու դեպքում մենք կարող ենք ժամանակի ընթացքում դառնալ սկզբից Հայաստանի, հետո տարածաշրջանի, իսկ հետո էլ աշխարհի լավագույն համալսարաններից մեկը, իսկ դուք համոզված եք, որ դա հնարավոր չէ:

"Эй, кто там?", или "невыносимая легкость существования"
Кто сказал, что никого из преподавателей рядом с Золяном нет? И почему вы считаете, что окружающие его люди не имеют права высказываться, потому что находятся в привилегированном положении? И потом, что означает выражение "рядом"? Вы когда-нибудь слышали о таком понятии, как "команда", идеологическая команда?
Да, я буду вести борьбу. А что мне остается делать? Сколько можно все воспринимать post factum и даже этого не делать? Сколько можно приписывать студентам кажущийся почетный статус ребенка? Как долго мы, прячась за декларативными, псевдоинтеллигентскими высказываниями, можем не говорить о том, куда мы идем и чего хотим?
Мы постоянно обвиняем власти в отсутствии идеологии, в искажении ценностной системы, с удовольствием озвучиваем вопрос "кого из этих выбрать?", как будто это нас оправдывает. Но ведь люди, из которых нам предстоит сделать выбор, и эта идеология падают не с неба или еще откуда-то.
Я устала быть жертвой беспомощности большинства. Не хочу. У меня есть текст. Этот текст о внутреннем ощущении свободы, о трудолюбии, о гордости, о том, что мы – ученые, об осознании ценности гуманитарных наук, о превращении реальной ценности образования в действующую систему, о приобщении ко всемирной образовательной системы. Извините за пафос, но и о патриотизме. А о чем ваш текст? О том, что вас обидели и оскорбили? Не надо было позволять. Вы же зрелые грамотные люди. Создали бы группу в защиту преподавателей, постучались бы с жалобой в дверь кабинета Золяна и заявили: "Не понимаем, что Вы от нас хотите".
Я убеждена, что проблема была именно в этом. Говорят, этот формат называется профсоюзом. Направление руководству анонимных жалоб и обсуждения в коридоре – не единственная форма протеста. Если проблемы носили принципиальный и концептуальный характер, то лучшим форматом их обсуждения была бы академическая среда. При этом вы не говорите, в чем он вас обвинял. Вы, наверное, не поняли, потому что Золян не всегда понятно объясняет. А может, вы поняли, но не хотите говорить об этом вслух. Я вас не обвиняю, упаси Бог! Кто я такая, чтобы обвинять. Я понимаю, что у каждого человека своя жизненная ситуация, своя проблема хлеба насущного. Но, извините, я не собираюсь сейчас с пониманием относиться к вашим жизненным ситуациям.
Когда мы наконец поймем, что если ты утвердил свой учебный план на год, это не означает, что он безупречен и может использоваться в течение 20 лет; что мониторинг, осуществляющийся Центром обеспечения качества, это не ревизия; что для изучения языка, не надо поступать в ВУЗ и что язык – это языковое мышление; что перед тем, как ругать Болонский процесс, можно было бы хотя бы один раз прочитать соответствующую декларацию; что во всем мире гуманитарые вузы считались и считаются создателями мысли и мыслителей. Необходимо сознать, что если в сегодняшнем мире мы хотим чего-то добиться, то должны на всех уровнях, постоянно, каждый день выполнять огромную работу и в нашем случае, к сожалению, еще и за очень маленькое вознаграждение.
Как вы можете ломать этих детей. Неужели вы не задумываетесь о том, что делаете. Они же впервые в нашей и вашей жизни, в жизни нашего общества поднимают серьезные вопросы. Ведь самоопределение ВУЗа, академическая свобода не пустые слова. Надо гордиться ими и нашим ВУЗом, тем, что наши студенты поднялись на борьбу не ради своей стипендии, экзаменов, платы за учебу, а с задействованной против нашего вуза репрессивной машиной.
Положение преподавателя не предполагает, что он должен смотреть на студентов сверху вниз, что студенты неспособны принимать собственные решения об общих вещах. Лишая их такой возможности, вы характеризуете себя как неспособных преподавателей. Не все из них обладают знаниями, необходимыми для правильной и глубинной оценки ситуации, поэтому сейчас наша роль состоит в том, чтобы быть рядом с ними, помогать им, а не навешивать ярлыки. Мысль, которая питает и развивает твою страну, формируется в УНИВЕРСИТЕТЕ.
Сейчас нас ВУЗ унижают, подчиняют себе, показывают, что мы не являемся интеллектуалами, что они могут поступать с нами так, как захотят, и, по сути, так и поступают. Именно в этом состоит основной принципиальный вопрос, который нам сегодня нужно решить. А вы собирайте подписи против Золяна, но прошу вас, напишите в тексте: мы против Золяна, потому что 1... 2... 3...
Знаете, в чем наше основное отличие? Я убеждена, что если мы будем много и хорошо работать, то со временем сможем стать одним из лучших университета сперва в Армении, потом в регионе, а затем и во всем мире. А вы убеждены в том, что это невозможно.