4.5 մլն դոլարի չափով դեղորայքի նվիրատվությունը ժամանել է Հայաստան
Ապրիլի 27-ին դեղորայքի երկու կոնտեյներ, որոնց ընդհանուր արժեքը կազմում է 4.5 մլն դոլար, ժամանել է Հայաստան Ամերիկայի կառավարության մարդասիրական օգնության ծրագրի շրջանակներում:
Մաքսազերծման գործընթացից հետո, դեղամիջոցներն առաքվել են ԱՄՆ-ի գործընկեր Միջազգային օգնություն և զարգացում (IRD) կազմակերպությանը հետագա բաշխման համար: Արդեն տասներկու տարի է, ինչ IRD -ն աշխատում է Հայաստանի տեղական կլինիկաների հետ բաշխելով անվճար դեղամիջոցներ հասարակության առավել խոցելի խմբերին, այդ թվում նաև տարեցներին և երեխաներին:
Այս բեռը, որը նվիրաբերվել է ամերիկյան ընկերությունների կողմից, խոշորագույններից մեկն է վերջին 20 տարիների ընթացքում և ընդգրկում է մեծ պահանջարկ ունեցող դեղորայք, որոնք նախատեսված են հիպերտոնիա, շաքարախտ, և այլ հիվանդությունների բուժման համար:
ԱՄՆ պետ դեպարտապենտը տրամադրում է մարդասիրական աջակցություն նախկին Խորհրդային Միության երկրներին 1992թ.-ից: Այն բազմակողմանի է և ներառում է տարբեր ապրանքների, դեղամիջոցների և սննդի նվիրատվություն, ինչպես նաև փոքր վերանորոգման ծրագրեր: Մինչ օրս Հայաստանին տրամադրված մարդասիրական օգնությունը գնահատվում է ավելի քան 410 մլն դոլար: Այս մասին հայտնում է Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատունը:

$4.5 million medicine donation arrives in Armenia
On April 27, two containers of medicine valued at $4.5 million arrived in Armenia as part of the United States Government’s humanitarian assistance program.
After clearing customs, the medicines were delivered to our U.S. partner organization, International Relief and Development (IRD), for distribution. For almost twelve years, IRD has been working with local clinics around Armenia to provide free medicine to society’s most vulnerable, including the elderly and children. This particular shipment, all of which was donated free of charge by U.S. companies, was one of the largest in the twenty year history of the program and included high demand medications to control hypertension and diabetes, among other conditions.
The U.S. Government has provided humanitarian assistance to Armenia and the region since 1992. It takes many forms, including donated commodities and medicines, food assistance, and small reconstruction projects. To date, humanitarian assistance valued at over $410 million has been directed to Armenia.