Անվտանգության խորհրդի քարտուղարն ընդունել է ԱՄՆ դեսպանին
Նոյեմբերի 16-ին Անվտանգության խորհրդի (ԱԽ) քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների դեսպան Լին Թրեյսիին: Այս մասին հայտնում է ԱԽ գրասենյակը։
«Արմեն Գրիգորյանը ներկայացրել է ադրբեջանական զինված ուժերի հարձակման հետևանքով հայ-ադրբեջանական սահմանին ստեղծված օպերատիվ մարտավարական իրավիճակը: ԱԽ քարտուղարն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի այս գործողությունները հարված են ուղղված Հայաստանի ժողովրդավարությանը:
Արմեն Գրիգորյանը վերահաստատել է հայկական կողմի դիրքորոշումն առ այն, որ զորքերը պետք է հայելային տարբերակով հետ քաշվեն մինչև 2021թ. մայիսյան ներխուժմանը նախորդող դիրքերը: ԱԽ քարտուղարը նաև նշել է, որ Հայաստանը պատրաստ է սկսել սահմանագծման և սահմանազատման գործընթացը, որը, սակայն, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի հետ առնչություն չունի»,- ասվում է ԱԽ գրասենյակի հաղորդագրությունում:

Секретарь Совбеза РА принял посла США
16 ноября секретарь Совета безопасности Армен Григорян принял посла Соединенных Штатов в Армении Лин Трейси, сообщает офис СБ.
“Армен Григорян представил оперативно-тактическую ситуацию, сложившуюся на армяно-азербайджанской границе вследствие нападения азербайджанских вооруженных сил. Секретарь СБ подчеркнул, что эти действия Азербайджана являются ударом по демократии в Армении.
А.Григорян подтвердил позицию армянской стороны, согласно которой войска должны быть зеркально отведены на позиции, предшествовавшие вторжению Азербайджана в мае 2021 г. Секретарь Совбеза также отметил, что Армения готова начать процесс демаркации и делимитации, который, однако, не имеет отношения к проблеме Нагорного Карабаха”,- говорится в сообщении офиса СБ.