Հետազոտություն. մինչև 5 տարեկան երեխաների 19 %-ը թերաճ է կամ կարճահասակ, ինչը քրոնիկ թերսնուցման արդյունք է
Սույն թվականի ապրիլի 30-ին, ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայությունը և ՀՀ առողջապահության նախարարությունը ներկայացրեցին ՀԺԱՀ 2010-ի հիմնական արդյունքները: ՀԺԱՀ ծրագրի ֆինանսավորումը տրամադրել է Հայաստանում ԱՄՆ Միջազգային Զարգացման Գործակալությունը (USAID Armenia): ՀԺԱՀ ծրագրին աջակցություն են ցուցաբերել նաև Հայաստանում ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամը (UNICEF), ՄԱԿ-ի բնակչության հիմնադրամի Հայաստանյան գրասենյակը (UNFPA) և ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ի դեմ պայքարի ՄԱԿ-ի միացյալ ծրագրի Հայաստանյան գրասենյակը (UNAIDS): Զեկույցի շնորհանդեսին ներկա են գտնվել Հայաստանի կառավարության անդամներ, միջազգային կազմակերպություններ, առողջապահական և հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ
Հայաստանի ժողովրդագրության և առողջության հարցերի հետազոտությունը հանրապետության մակարդակով ներկայացուցչականությունն ապահովող ընտրանքային հետազոտություն է, որը ժողովրդագրական բնութագրիչների միջոցով վերլուծական տեղեկատվություն է տրամադրում առողջապահական թեմաների և խնդիրների վերաբերյալ, ինչպես նաև արծարծված հարցերի շուրջ երկրում տեղի ունեցող առաջընթացների վերաբերյալ: Ստացված արդյունքները ղեկավար մարմիններին, այս ոլորտի քաղաքականությունը մշակող անձանց հնարավորություն են ընձեռում առավել նպատակային և իրատեսական ֆինանսական ծրագրեր մշակելու համար:
ՀԺԱՀ 2010-ի ժամանակ ավելի քան 7,000 տնային տնտեսություններում իրականացվել են հարցումներ, որում ընդգրկվել են 15-49 տարեկան 5,922 կանայք և նույն տարիքային խմբի 1,584 տղամարդիկ: Հարցման դիտանկյունում են գտնվել այնպիսի թեմաներ, ինչպիսիք են' ծնելիությունը, հակաբեղմնավորման մեթոդների կիրառումը, մոր և մանկան առողջությունը, երեխաների սնուցումը, մանկական մահացությունը, առողջության պահպանման օղակների մատչելիությունը, ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ի և այլ սեռական ճանապարհով փոխանցվող վարակների մասին իմացությունը և վարքագիծը, ինչպես նաև այլ թեմաներ:
Հայաստանի Ժողովրդագրության և Առողջության Հարցերի Հետազոտությունը ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայության և ՀՀ առողջապահության նախարարության հետ համատեղ Հայաստանում իրականացվում է 3-րդ անգամ (2000, 2005 և 2010թթ), որի դաշտային աշխատանքներն անցկացվել են 2010թ-ի հոկտեմբեր-դեկտեմբեր ամիսներին: «Այ Սի Էֆ Ինթերնեշնլ» կազմակերպությունը ցուցաբերել է տեխնիկական աջակցություն ԱՄՆ Միջազգային Զարգացման Գործակալության կողմից ֆինանսավորվող «MEASURE DHS» ծրագրի շրջանակում:
Հիմնական արդյունքներ: ՀԺԱՀ-2010-ի արդյունքներով, 2005-2010թթ-ի ընթացքում մանկական մահացության ցուցանիշները նվազել են' 26 մահից մինչև 13 մահ' 1000 կենդանածնի հաշվով: Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության և ՀՀ առողջապահության նախարարության կողմից առաջարկվող նվազագույն պատվաստումների ամբողջական փաթեթի պատվաստումները ստացած 18-29 ամսական երեխաների մասնաբաժինն աճել է 2005թ-ի 74 տոկոս ցուցանիշից մինչև 87 տոկոս 2010թ-ին:
Մյուս կողմից, մինչև հինգ տարեկան երեխաների 19 տոկոսը թերաճ են կամ կարճահասակ իրենց տարիքի համեմատ, ինչը քրոնիկ թերսնուցման արդյունք է, իսկ նույն տարիքային խմբի երեխաների 15 տոկոսն ունի գերքաշության խնդիր: Ինչպես ՀԺԱՀ 2000 և 2005թթ, այնպես էլ 2010թ-ին կանայք միջինում ունենում են 1.7 երեխա: ՀԺԱՀ 2010-ի արդյունքների համաձայն 2008թ-ի հուլիսի մեկից անվճար ծննդօգնության պետական հավաստագրի համակարգի հաստատումը նպաստեց շուրջ 10 անգամ ծննդաբերությունների համար կատարվող ոչ պաշտոնական վճարումների կրճատմանը (մինչև 2008թ. հուլիսի 1-ը' 82.4%, իսկ 2008թ-ից հետո' 7.9%):

2010 Health Survey - Infant Mortality Down, But 19% of Kids Experience Stunted Growth in Armenia
On April 30, the National Statistical Service and the Ministry of Health of Armenia presented at a local seminar the key findings of the 2010 Armenia Demographic and Health Survey (ADHS).
Key Findings: According to the ADHS, infant mortality in Armenia has dropped over the last five years from 26 to 13 deaths per 1,000 live births. The number of Armenian children ages 18-29 months, fully vaccinated according to the World Health Organization and the Armenian Ministry of Health standards, has also increased from 74% to 87% since 2005. At the same time, nearly 19% of children under five experience stunted growth or are too short for their age due to chronic malnutrition, while 15% of their peers are overweight. The survey revealed an average of 1.7 children per woman, which has remained consistent over the last decade. The ADHS also noted a considerable decrease in payments for child delivery services (from 82% to 8%) after the introduction of state vouchers in July 2008, entitling pregnant women to receive free delivery care.
The ADHS is a nation-wide household survey, which analyzes demographic information on key health issues and challenges, and the country’s progress in addressing them. The study provides essential data, which will enable decision-makers to formulate evidence-based policies and plan for appropriate financial commitments. The 2010 ADHS interviewed 5,922 women, ages 15-49, and 1,584 men, ages 15-49, in over 7,000 households throughout Armenia. The survey covered fertility and family planning issues, maternal health, child health and nutrition, childhood mortality, health care service utilization, as well as knowledge and behavior regarding HIV/AIDS and other sexually transmitted infections (STIs).
The funding for the ADHS was provided by the US Agency for International Development (USAID), with in-kind contributions from the United Nations Children’s Fund (UNICEF), the United Nations Population Fund (UNFPA), and the Joint United Nations Programme on HIV/AIDS (UNAIDS). The seminar was attended by representatives of the Armenian government, international organizations, local health institutions, and NGOs.
The 2010 ADHS is the third of its kind and was implemented by the National Statistical Service and the Armenian Ministry of Health from October-December 2010. ICF International provided technical assistance through MEASURE DHS, a USAID-funded project that provides support and technical assistance in the implementation of population and health surveys worldwide.