ԱԺ քառօրյան մեկնարկեց ընդդիմության բոյկոտով
Խորհրդարանի հերթական քառօրյան մեկնարկեց ընդդիմության բոյկոտով: Ընդդիմադիր «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը հայտարարեց` սահմանային լարվածության օրակարգով ընդդիմությունը փորձել է օգտվել իր սահմանադրական իրավունքներից և արտահերթ նիստով քննարկել հարցը:
«Կառավարությունից պահանջում էինք հանրությանը լիարժեք տեղեկություններ տալ, որովհետև այս ամենը Կառավարության բացթողումների ու օրենսդրի պատշաճ վերահսկողության բացակայության պատճառով է, սակայն քաղաքական մեծամասնությունը, չարաշահելով իր լիազորությունները, ապօրինաբար խոչընդոտեց այս նախաձեռնությանը, ավելին, իրավական ամենաթողության պայմաններում՝ կրկնակի կալանավորվեց այս պահանջին միացած սյունեցի պատգամավոր Արթուր Սարգսյանը»,- ասաց Սեյրան Օհանյանը:
Օհանյանը տեղեկացրեց` «Հայաստան» խմբակցությունը չի մասնակցելու հերթական նիստերի աշխատանքներին:
«Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Հայկ Մամիջանյանն էլ ասաց՝ քանի որ օրակարգում «Սնդիկի մասին օրենքի» «կարևորագույն» հարցի քննարկումն է, իրենք ևս չեն մասնակցի քննարկմանը:
«Պատիվ ունեմ» խմբակցությունը կվերադառանա նիստերի դահլիճ այն ժամանակ, երբ մեր երկրի առաջ ծառացած խնդիրները կքննարկվեն ըստ կարևորության ու ըստ օրհասական վտանգի, իսկ ձեր սնդիկ փարթիներին մասնակցելու ցանկություն չունենք»,- ասաց նա:
Այժմ նիստը շարունակվում է միայն քաղաքական մեծամասնության պատգամավորների մասնակցությամբ, քանի որ ընդդիմադիր խմբակցության պատգամավորները լքեցին նիստերի դահլիճը։

Четырехдневка парламента началась с бойкота оппозиции
Очередное четырехдневное заседание Национального Собрания началось с бойкота оппозиции. Руководитель оппозиционной фракции “Айастан” Сейран Оганян заявил, что в связи с напряженностью на границе оппозиция решила воспользоваться своим конституционным правом и созвать внеочередное заседание совета НС.
“Мы потребовали от правительства предоставить общественности полную информацию, поскольку все это происходит именно из-за упущений правительства и отсутствия достаточного контроля со стороны законодательного органа. Однако политическое большинство, злоупотребив своими полномочиями, незаконно воспрепятствовало этой инициативе.Более того, в условиях правового произвола вновь арестован поддержавший это требование депутат от Сюника Артур Саргсян”,- сообщил С.Оганян.
Депутат также заявил, что фракция “Айастан” не примет участие в очередных заседаниях НС.
Затем выступил секретарь фракции “Честь имею” Айк Мамиджанян, который сказал, что поскольку в повестку заседания включен “крайне важный” закон “О ртути”, то они тоже не примут участия в обсуждении.
Фракция “Честь имею” вернется в зал заседаний тогда, когда стоящие перед нашей страной проблемы будут обсуждаться с учетом их важности и катастрофичности ситуации. А участвовать в ваших “ртутных вечеринках” у нас нет желания”,- сказал А.Мамиджанян.
В эти минуты заседание продолжается с участием только депутатов политического большинства. Обе оппозиционные фракции покинули зал заседаний НС.