Դաստակերտի պղինձ-մոլիբդենային հանքավայրի պաշարները կվերագնահատվեն. ՇՄՆ-ն դրական եզրակացություն է տվել
«Էն Էռ Էմ (Նեյչրլ Ռիսորս Մենեջմենթ)» ՓԲԸ-ի` Սյունիքի մարզի Դաստակերտի պղինձ-մոլիբդենային հանքավայրի պաշարների վերագնահատման նպատակով երկրաբանական ուսումնասիրություն կատարելու հայտը դրական եզրակացություն է ստացել:
Շրջակա միջավայրի նախարարության «Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության փորձաքննական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ը դրական եզրակացությունը տվել է մի քանի փորձաքննական պահանջների պարտադիր կատարման պայմանով: Դրանք, սակայն, հիմնականում վերաբերում են շրջակա միջավայրին առնչվող օրենքների և կառավարության որոշումներով սահմանված չափորոշիչների պահպանմանը:
Դաստակերտի պղինձ-մոլիբդենային հանքավայրը Սյունիքի մարզի Սիսիան համայնքի տարածքում է, Դաստակերտ քաղաքից 3 կմ դեպի հարավ: Զբաղեցնում է 50 հա մակերես: Տարածքը եզրագծերով ներառում է Դաստակերտի պղինձ-մոլիբդենային հանքավայրի Կենտրոնական և Հարավային տեղամասերը:
Երկրաբանական ուսումնասիրությունների տարածքի եզրագիծը համադրվում է Սիսիան համայնքի Լոր գյուղում գտնվող պետական սեփականություն հանդիսացող գյուղատնտեսական նշանակության արոտավայրի և այլ հողատեսքի, ինչպես նաև Սիսիան համայնքի Դաստակերտ քաղաքի հողամասերի հետ:
Եզրակացության մեջ նշվել է, որ Սիսիան համայնքում իրականացվել է հանրային քննարկում, որին մասնակցել են տեղական ինքնակառավարման մարմինները, մասնավորապես` Սիսիան համայնքի ղեկավարը, Լոր և Դաստակերտ բնակավայրերի վարչական ղեկավարները, Սյունիքի մարզպետարանի ներկայացուցիչը, ՇՄՆ ստորաբաժանումները, արտակարգ իրավիճակների, առողջապահության, ԿԳՄՍ նախարարությունները, Կադաստրի կոմիտեն, որոնց կողմց ներկայացված կարծիքները հաշվի են առնվել փորձաքննության գործընթացում:
Քննարկման ընթացքում նախնական գնահատման հայտը և ծրագրով նախատեսված աշխատանքները ներկայացվել են մասնակիցներին, որոնց կողմից բարձրացվել են հարցեր` կապված հարակից տարածքներում առկա ջրօգտագործման աղբյուրների պահպանության և դրանց անվտանգ օգտագործման հետ: Ընկերության ներկայացուցիչը հավաստել է, որ նախատեսված 13 հորատանցքերից 7-ի տեղադիրքն արդեն որոշված և ներկայացված է, իսկ 6-ի տեղադիրքերը կընտրվեն նախկինում անցկացված հորատանցքերի հարակից տարածքներում` հաշվի առնելով ջրային ռեսուրսի սանիտարական պահպանման գոտիները:
Հիշեցնենք, որ Դաստակերտի պղինձ-մոլիբդենային հանքավայրի հայտին դրական եզրակացություն տրվեց այն պարագայում, երբ դատարանում դեռևս քննվում է դրա ընդերքօգտագործման իրավունք ունեցող ընկերության հայցը` ընդդեմ Տարածքային կառավարման նախարարի հրամանի:

Будет произведена переоценка запасов Дастакертского медно-молибденового месторождения: МОС представило положительное заключение
Заявка ЗАО “Эн Эр Эм” (Нейчл Рисорс Менеджмент)” на проведение геологической разведки с целью переоценки запасов Дастакертского медно-молибденовое месторождение.
Центр экспертизы воздействия на окружающую среду Министерства окружающей среды выдал положительное заключение с условием обязательного выполнения нескольких экспертных требований. Последние касаются в основном сохранения стандартов, установленных решениями правительства и законами, касающимися окружающей среды.
Дастакертское медно-молибденовое месторождение находится на территории общины Сисиан Сюникской области, в трех километрах к югу от города Дастакерт. Площадь месторождения составляет 50 га, а территория охватывает Центральный и Южный участки.
Площадь проведения геологических исследований совпадает с находящимися в государственной собственности пастбищами и другими земельными участками сельскохозяйственного значения в селе Лор общины Сисиан, а также с земельными участками города Дастакерт.
Согласно заключению, в общине Сисиан были проведены публичные слушания, в которых приняли участие представители органов местного самоуправления, в частности руководитель Сисиана, административные руководители населенных пунктов Лор и Дастакерт, представитель областной администрации Сюника, сотрудники министерств окружающей среды, чрезвычайных ситуаций, здравоохранения, образования и науки, Комитета кадастра, мнения которых были учтены в процессе проведения экспертизы.
Участники слушаний подняли, в частности, вопросы, связанные с защитой находящихся рядом с месторождением водных источников и их безопасного использования.
Представитель компании заверил, что будут учтены все зоны санитарной защиты водных ресурсов.
Отметим, что положительное заключение по Дастакертскому медно-молибденовому месторождению было предоставлено в ситуации, когда в суде все еще расматривается иск компании, имеющей право на недропользование на данном месторождении, против решения министра территориального управления и инфраструктур.