Արցախի նկատմամբ միջազգային հանրության անտարբերությունը վտանգում է մարդու իրավունքների պաշտպանության օրակարգի կիրառական նշանակությունը
Հոկտեմբերի 14-ին ադրբեջանական զինված ուժերը կրակ են բացել Արցախի պաշտպանության բանակի հենակետերի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով վեց զինծառայող ստացել է տարբեր աստիճանի վիրավորումներ։
Արցախի ՄԻՊ-ի հաղորդագրության համաձայն՝ երկու զինծառայողների վիճակը բժիշկների կողմից գնահատվել է ծանր։ Առավոտյան ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը Ստեփանակերտի զինվորական հոսպիտալում և Հանրապետական բժշկական կենտրոնում այցելել է տղաներին և ծանոթացել նրանց իրավիճակին․ կատարված վիրահատություններից հետո նրանց կյանքին վտանգ չի սպառնում։
Հոկտեմբերի 15-ին ադրբեջանական կողմից թիրախավորվել է նաև ԱՀ Պաշտպանության բանակի սանիտարական մեքենան, որի հետևանքով տուժողներ չկան: Այս միջադեպի կապակցությամբ հարկ է հատուկ նշել, որ ադրբեջանական կողմը ոչ միայն հերթական անգամ կոպտորեն խախտել է հրադադարի ռեժիմը, այլև հստակ թիրախավորել է հումանիտար գործառույթ իրականացնող օբյեկտ, որը միջազգային իրավունքով հատուկ պահպանության ներքո է։
«Գրանցված միջադեպերը հերթական անգամ ապացուցում են ադրբեջանական կողմի ագրեսիվ և լկտի պահվածքը և նրանց նպատակադրությունը ուժի կիրառմամբ և առհասարակ բոլոր մեթոդներով խաթարելու բնականոն կյանքը Արցախում, հայաթափելու և էթնիկ զտման ենթարկելու Արցախի հայությանը։
Հատկանշական է, որ ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից ուղիղ թիրախային հարված է հասցվել Արցախի ՊԲ այն հենակետի ուղղությամբ, որը տեղակայված է Նորշեն խաղաղ բնակավայրերից մի քանի մետր հեռավորության վրա։ Սա ինքնին փաստում է, որ հայ զինծառայողները իրականացնում են բացառապես խաղաղ բնակչության կյանքի, առողջության իրավունքի պաշտպանության գործառույթ, այնինչ մեր խաղաղ բնակավայրերի մերձակայքում տեղակայված ադրբեջանական հենակետերը իրենց ներկայությամբ ու ագրեսիվ պահվածքով ուղիղ սպառնալիք են հանդիսանում խաղաղ բնակավայրերի համար։ Դրանց անհապաղ հեռացումը կարևոր է քաղաքացիական բնակչության իրավուքների՝ մասնավորապես կյանքի իրավունքի պաշտպանության համար։
Միևնույն ժամանակ խաղաղության պահպանման առաքելությամբ Արցախում տեղակայված ռուսական ուժերը և միջնորդները պետք է ունենան ոչ թե միջադեպերը պոստ-ֆակտում արձանագրելու գործառույթ, այլ հրադադարի խախտման ցանկացած միջադեպ արդյունավետ հետաքննելու և դրանց կրկնությունը կանխելու իրավասություն և հստակ մեխանիզմներ։
Խաղաղության իրական պահպանման տեսանկյունից շատ կարևոր է նաև ռուսական խաղաղապահ հենակետերի մշտական տեղակայումը և ներկայությունը Արցախի սահմանային դարձած բոլոր բնակավայրերում։
Գրանցված միջադեպերը ևս մեկ արձանագրումն են այն բանի, որ խաղաղ գոյակցության շուրջ ադրբեջանական թեզերը կեղծ են, առանց այդ ուղղությամբ իրական նպատակների, և միտված են թոզ փչելու միջազգային հանրության և ադրբեջանաղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմամբ զբաղվող կողմերի աչքերին։
Խաղաղության և համակեցության վերաբերյալ ադրբեջանական հայտարարությունները լոկ խոսքեր են, որոնց տակ Ադրբեջանը առաջ է մղում իր հայատյաց, ցեղասպան և ֆաշիստական օրակարգը։ Միջազգային կազմակերպությունները, առանձին պետությունները բաց աչքերով պետք է նայեն առկա իրավիճակին և կողմերի իրական նպատակներին և գործողություններին՝ չտրվելով ադրբեջանական մանիպուլյացիաներին։
Նրանց անտարբերությունը վերջնականապես խորտակում է մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային օրակարգը և վտանգի տակ դնում դրա կիրառական նշանակությունը՝ այն վերածելով լոկ գեղեցիկ խոսքերի բառակույտի՝ առանց այն պաշտպանելու իրական ցանկության և վճռականության»,- նշված է Արցախի ՄԻՊ հաղորդագրության մեջ։

The following unedited statement was released by the Artsakh Human Rights Defender's Office.
On October 14, Azerbaijani Armed Forces opened fire on the bases of the Defense Army of the Republic of Artsakh, as a result of which 6 servicemen were wounded. Two of the servicemen were in critical condition as assessed by the doctors․
In the morning, Ombudsman Gegham Stepanyan visited the Stepanakert Military Hospital and the Republican Medical Center and got acquainted with their situation․ Their lives are not in danger after the operations.
On October 15, the Azerbaijani side also targeted the ambulance of the Artsakh Defense Army, with no casualties. In connection with this incident, it should be noted that the Azerbaijani side not only once again grossly violated the ceasefire, but also clearly targeted an object carrying out a humanitarian function, which is under special protection under international law.
The recorded incidents once again prove the aggressive, impudent behavior of the Azerbaijani side, its intention to use force, by all means, to disrupt the normal life in Artsakh, evict the Armenians, and ethnically cleanse the Armenians of Artsakh.
It’s noteworthy that the Azerbaijani armed forces directly targeted those positions of the Defense Army of Artsakh which are located a few meters away from the civil settlements of Nor Shen. This proves that Armenian servicemen carry out exclusively the function of protecting the right to life and health of the civilian population while the Azerbaijani military positions located near our peaceful settlements are a direct threat due to their aggressive behavior. Their immediate removal is indispensable for protecting the rights of the civilian population, particularly the right to life.
At the same time, the Russian Peacekeeping Forces deployed in Artsakh and international mediators should not have the function of post-factum recording the incidents but, should carry out the authority and responsibility for proper investigating the incidents and preventing their recurrence․ On that account, from the point of view of real peacekeeping, the permanent presence of the Russian peacekeepers in all the bordering communities of Artsakh is crucial.
Recorded incidents are another proof of the fact that Azerbaijani theses on peaceful coexistence are false, lack of real goals in that direction, aimed at pulling the wool over the eyes of the international community and the parties interested in the settlement of the Azerbaijani-Karabakh conflict.
Azerbaijani statements on peaceful coexistence are nothing but hollow words covering the Azerbaijani anti-Armenian, genocidal-fascist agenda.