Հայաստանի ԱԳՆ՝ ադրբեջանական կողմից հրադադարը խախտելու մասին
Հայաստանի ԱԳՆ-ն խստորեն դատապարտում է հոկտեմբերի 14-ին Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ հաստատված հրադադարի ռեժիմի կոպիտ խախտումը, որի հետևանքով Արցախի Նորշեն գյուղի մերձակայքում վիրավորվել է Արցախի պաշտպանության բանակի 6 զինծառայող։
«Ադրբեջանական կողմը շարունակել է հրադադարի խախտումները նաև այսօր՝ հոկտեմբերի 15-ին, Արցախի հյուսիսարևելյան ուղղությամբ՝ գնդակոծելով Պաշտպանության բանակի սանիտարական մեքենան:
Արձանագրում ենք, որ ադրբեջանական կողմից մեկ շաբաթվա ընթացքում հրադադարի ռեժիմի խախտման երկրորդ լուրջ միջադեպն է, որի արդյունքում տուժում են քաղաքացիական և զինվորական անձինք:
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 9-ին Արցախի Մարտակերտ քաղաքի մերձակայքում գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնելու ժամանակ դիպուկահար կրակոցից սպանվել էր քաղաքացիական անձ Արամ Տեփնանցը․ ՀՀ ԱԳՆ համապատասխան հայտարարության մեջ հստակ նշված էր այդ հանցագործությունը պատշաճ կերպով հետաքննելու և մեղավորներին պատասխանատվության ենթարկելու անհրաժեշտությունը։
Կարևորում ենք ՌԴ խաղաղապահ ուժերի միջնորդությամբ անհրաժեշտ քայլերի իրականացումը՝ հրադադարի ռեժիմի անվերապահ պահպանման և հետագայում նման միջադեպերի կանխման նպատակով»,- ասված է ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ։

Armenia’s Foreign Ministry issued the following statement today regarding Azerbaijan’s violation of the Karabakh ceasefire.
We strongly condemn the October 14 gross violation by the Azerbaijani armed forces of the ceasefire regime established by the November 9 trilateral statement, which resulted in the wounding of six servicemen of the Artsakh Defense Army near the village Norshen of Artsakh.
The Azerbaijani side continued the ceasefire violations today, on October 15, in the northeastern direction of Artsakh, by opening fire at the Defense Army’s medical vehicle.
It needs to be emphasized that this is the second serious violation of the ceasefire by Azerbaijan within a week, which targeted civilians and military personnel. It should be recalled that a civilian, Aram Tepnants, was fatally wounded by the shot of a sniper on October 9, while carrying out agricultural works near the town of Martakert of Artsakh. In its statement the Ministry of Foreign Affairs of Armenia clearly stressed the need for proper investigation of the crime and bringing the perpetrators to justice.
We emphasize the importance of undertaking necessary steps through the mediation of the peacekeeping forces of the Russian Federation for the unconditional observance of the ceasefire regime and prevention of such incidents in the future.