Օկուպացված Հադրութը հայ ժողովրդի նկատմամբ ատելության և էթնիկ զտման քաղաքականության անհերքելի ապացույցն է. Արցախի ՄԻՊ
Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը գրառում է կատարել Հադրութի գրավման եւ Ադրբեջանի կողմից Հադրութի հայ բնակչության էթնիկ զտման վերաբերյալ։
Արդեն մեկ տարի է Ադրբեջանը օկուպացիայի տակ է պահում Արցախի Հանրապետության ողջ Հադրութի շրջանը, որը մշտական հայկական բնակչություն ունեցող կարևորագույն բնակավայրերից է։
Այն, որ մինչև Արցախը Խորհրդային Ադրբեջանին բռակցելը Հադրութը բնակեցված էր բացառապես հայկական բնակչությամբ, փաստագրված է բազմաթիվ պատմական աղբյուրներում և նյութերում։ Արցախի Հանրապետության Հադրութի շրջանը կազմող բնակավայրերը խորհրդային տարիներին կազմում էին Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզի Հադրութի շրջանը, որի 15․000 բնակչության 90 տոկոսից ավելին 1979 թվականի մարդահամարի տվյալներով կազմում էին հայերը։
2020թ․ սեպտեմբերի 27-ին Արցախի խաղաղ բնակչության դեմ սանձազերծված ադրբեջանա-թուրքական ագրեսիայի հետևանքով Հադրութ քաղաքի ու համանուն շրջանի հայ բնակչությունն ամբողջությամբ ենթարկվել է էթնիկ զտման։
Հադրութի խաղաղ բնակչությունը, քաղաքացիական ենթակառուցվածքներն ու հումանիտար նշանակության կառույցները ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից դիտավորյալ և ոչ խտրական հարվածների են ենթարկվել ագրեսիայի հենց առաջին օրից։ Հադրութի շրջանից 32 քաղաքացիական անձինք զոհվել են ադրբեջանական զինված ուժերի հրթիռահրետանային հարվածների, խոշտանգումների և կտտանքների հետևանքով, այդ թվում 73-ամյա Բենիկ Հակոբյանն ու 25-ամյա Յուրի Ադամյանը, որոնք գերեվարվելուց հետո ցուցադրաբար սպանվել են Հադրութ քաղաքի հրապարակում։ Այսօր էլ շարունակվող օկուպացիայի հետևանքով շրջանի 14000 բնակիչները տեղահանվել են իրենց տներից, կորցրել իրենց պատկանող շարժական ու անշարժ գույքը, աշխատանքն ու ողջ ունեցվածքը։
Հադրութի շրջանի 48 հայկական բնակավայրերն էթնիկապես «մաքվել» են հայկական ներկայությունից, իսկ հայերին պատկանող տներն ու ունեցվածքը ադրբեջանցիների կողմից ենթրակվել են վանդալիզմի և թալանի։
Մինչև ադրբեջանական օկուպացիան շրջանում գործում էր 6 մանկապարտեզ և 26 դպրոց, որոնցում կրթություն ստացող 2030 աշակերտները տեղահանության հետևանքով զրկվել են նաև այդ իրավունքից։
Հադրութի հայկական բնակչության էթնիկ զտման հետևանքով ոչնչացման և վերացման վտանգի տակ են հայտնվել հայերի ստեղծած նյութական և ոչ նյութական մշակութային արժեքները։ 500-ից ավելի նշանակալի պատմամշակութային կոթողներ՝ եկեղեցիներ, վանքեր, խաչքարեր, սրբավայրեր գտնվում են ոչնչացման անմիջական սպառնալիքի տակ։ Ադրբեջանական իշխանություններն ամենաբարձր մակարդակով պղծում են շրջանի բնիկ հայկական բնակչության ստեղծած հոգևոր-մշակութային արժեքները, որի մասին է վկայում նաև սոցիալական ցանցերում լայնորեն տարածված տեսանյութը, որում Ադրբեջանի նախագահը ցուցադրաբար հրահանգում է Ծակուռի գյուղի եկեղեցուց հեռացնել հայկական գրությունները։
Մշակութային արժեքների պահպանությամբ զբաղվող հայկական և միջազգային կազմակերպությունների հետազոտությունները վկայում են, որ Հադրութի բոլոր բնակավայրերում հայկական գերեզմանատները քանդվում և ոչնչացավում են, իսկ գերեզմանաքարերն օգտագործվում են որպես շինանյութ ճանապարհներ կառուցելու համար։
Հայկական բնակչության էթնիկ զտման հետևանքով շրջանի բոլոր բնակավայրերում խաթարվել են համայնքային կյանքն ու ավանդույթները, տեղահանված բնակչության ցրվածության պատճառով վտանգված է հայերենի բարբառների մեջ ինքնատիպ և եզակի պահպանված Հադրութի բարբառը։
Ցավոք, Հադրութի և Արցախի այլ օկուպացված բնակավայրերի հայկական բնակչության իրավունքների լայնածավալ խախտումների վերաբերյալ արձանագրումներն ու բազմաթիվ ահազանգերն օկուպացիայից մեկ տարի անց էլ դեռևս չեն արժանացել միջազգային կառույցների, առանձին պետությունների և իրավապաշտպան կազմակերպությունների պատշաճ ուշադրությանն ու գնահատականին։
Միջազգային հանրությունն ուղիղ պարտավորություն և պատասխանատվություն ունի ապահովելու շարունակվող օկուպացիայի տակ գտնվող հայկական բնակավայրերի բնակչության իրավունքների պաշտպանությունն ու նրանց վերադարձը հայրենի բնակավայրեր։

The Artsakh Ombudsman’s Office released the following statement today.
For a year, Azerbaijan has been occupying the entire Hadrut region of the Republic of Artsakh, one of the most important settlements with a permanent Armenian population, which has been inhabited by Armenians for centuries, as documented in many historical sources and materials.
The settlements of the Hadrut region of the Republic of Artsakh during the Soviet years constituted the Hadrut Region of the Nagorno-Karabakh Autonomous Region, where more than 90% of the 15.000 population, according to the 1979 census, were Armenians.
As a result of the Azerbaijani-Turkish aggression against the population of Artsakh on September 27, 2020, the Armenian population of the town of Hadrut and the homonymous region was completely subjected to ethnic cleansing.
From the very first day of the aggression, the civilian population, civilian infrastructures, and structures of the humanitarian significance of Hadrut were deliberately and indiscriminately targeted by the Azerbaijani Armed Forces. 32 civilians from the Hadrut Region were killed as a result of the missile attacks, torture, and torment by the Azerbaijani Armed Forces, including 73-year-old Benik Hakobyan and 25-year-old Yuri Adamyan, who were demonstratively killed in Hadrut Square after being captured by the Azerbaijani Armed Forces. Due to the ongoing occupation, 14000 residents of the region are displaced from their homes, they lost their movable and immovable property, work, and the whole stuff.
48 Armenian settlements have been ethnically “cleansed” of the Armenian presence and the houses and property belonging to the Armenians have been vandalized and looted.
Before the Azerbaijani occupation, there were 6 kindergartens and 26 schools in the region with 2030 students now deprived of their right to education as a result of displacement.
Due to the ethnic cleansing of the Armenian population of Hadrut, tangible and intangible cultural values created by the Armenians are endangered. More than 500 significant historical and cultural monuments – churches, monasteries, khachkars, sanctuaries, are under immediate threat of extinction. Azerbaijani authorities are desecrating the spiritual and cultural values created by the indigenous Armenian population of the region at the highest level, as evidenced by the video widely spread on social networks in which the president of Azerbaijan demonstratively commands to remove the Armenian inscriptions from the church in Tsakuri village.
Research by Armenian and international organizations for the protection of cultural values prove that all the Armenian cemeteries in all settlements of Hadrut are being demolished and destroyed and the gravestones are used as a building material for roads.
Due to the ethnic cleansing of the Armenian population, community life and traditions have been disrupted in all settlements of the region, and as a result of the dispersal of the displaced population, the Hadrut dialect, which is unique among the Armenian dialects is endangered.
Unfortunately, even a year after the occupation, the reports and numerous calls on large-scale violations of the rights of the Armenian population of Hadrut and other occupied communities of Artsakh, have not yet received proper attention and assessment by the international structures, individual states, and human rights organizations.
The international community has a direct obligation and responsibility to ensure the protection of the rights of the Armenian population and guarantee their return to their native lands.