«Կոչ ենք անում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրներին գործուն քայլեր ձեռնարկել». Արցախի ԱԳՆ
Հոկտեմբերի 9-ին Ադրբեջանի զինված ուժերի դիպուկահարի կրակոցից մահացու վիրավորում է ստացել Արցախի Հանրապետության Մարտակերտ քաղաքի բնակիչ, որը գյուղատնտեսական աշխատանքներ էր իրականացնում քաղաքի հարակից տարածքում:
Արցախի արտաքին գործերի նախարարությունը խստորեն դատապարտում է Ադրբեջանի նման ագրեսիվ պահվածքը և սադրիչ գործողությունները՝ միտված Արցախի Հանրապետության խաղաղ բնակչության շրջանում վախի մթնոլորտի ստեղծմանն ու Արցախի հայաթափմանը:
«Ադրբեջանը նաև հեռահար նպատակներ է հետապնդում․ խափանել Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ առաքելության իրականացումն ու կասկածի տակ դնել խաղաղապահների գործունեության արդյունավետությունը։ Տվյալ և նախորդ մյուս բոլոր միջադեպերը, որոնց ընթացքում տուժել են խաղաղ բնակիչներ կամ նրանց պատկանող գույքը, Ադրբեջանի համակարգված հայատյաց քաղաքականության դրսևորումներ են և հերթական ապացույց, որ Ադրբեջանի իշխանությունների՝ Արցախի ժողովրդին ուղղված խաղաղասիրական կոչերը և խաղաղ համագոյակցության հնարավորության վերաբերյալ պնդումները ոչ այլ ինչ են, քան քաղաքակիրթ աշխարհին մոլորեցնելու և հայկական կողմերի զգոնությունը թուլացնելու փորձ:
Կոչ ենք անում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրներին գործուն քայլեր ձեռնարկել՝ ադրբեջանական կողմին պատասխանատվության ենթարկելու և հետագայում նման միջադեպերը բացառելու ուղղությամբ»,-հայտնում է ԱԳՆ-ն։

MFA of Artsakh: "We call on the OSCE Minsk Group co-chair states to take active steps"
On October 9, a civilian of the Republic of Artsakh was fatally wounded by an Azerbaijani sniper fire in an agricultural area near the town of Martakert.
The Ministry of Foreign Affairs of Artsakh strongly condemns such aggressive behavior and provocative actions of Azerbaijan aimed at creating an atmosphere of fear among the peaceful population of the Republic of Artsakh and emigration of Armenians from the country.
"Azerbaijan also pursues far-reaching goals - that is to disrupt the implementation of the peacekeeping mission of the Russian Federation and to question the effectiveness of the peacekeepers’ activities. This and all the previous incidents, which resulted in casualties among civilians or damage to their property, are manifestations of Azerbaijan’s coordinated anti-Armenian policy and another proof that the Azerbaijani authorities’ peaceful calls on the people of Artsakh and claims for peaceful coexistence are nothing but an attempt to mislead the civilized world and weaken the vigilance of the Armenian parties.
We call on the OSCE Minsk Group co-chair states to take active steps to hold the Azerbaijani party accountable and exclude such incidents in the future"-MFA of Artsakh reports.