Երեւանցի դերասանը կրթում է պոլսահայ երեխաներին
Արդեն 10 տարի դերասան Արամ Կոստանյանն ապրում է Ստամբուլում: Թատրոնի նախկին արտիստն ասում է, որ կյանքում պատահում է, որ «գալիս է մի կետ, երբ արդեն չես կարողանում ինքնարտահայտվել գործնական առումով, անդադար ինչ-որ ալիքների մեջ ես, իսկ արվեստագետի համար, ինձ թվում է, ամենակարեւորն այն է, երբ նա ինքնաբավ է, այսինքն` կարողանում է գոնե ինչ-որ մի գործունեություն ծավալել»:
«Շարքային դերասանը պետք է սպասի, որ իրեն հրավիրեն բեմադրության մեջ խաղալու: Սա այնպիսի մասնագիտություն է, որ ամբողջ տարին կարող է սպասես դերի ու չխաղաս: Իհարկե, ես այստեղ չեկա խաղալու, այլ իմ նյութական վիճակը ինչ-որ ձեւով փրկելու կամ ինչ-որ կերպ ճգնաժամային վիճակից դուրս գալու»,- պատմում է դերասանն ու հավելում, որ հենց Ստամբուլ է եկել, որովհետեւ նախնիները Պոլսից են, ու այժմ էլ այստեղ ազգականներ ունի:
Արամը չի էլ կարծել, որ այսքան երկար կմնա Թուրքիայում, որովհետեւ գալուց առաջ ծանոթացել ու առաջարկություն էր արել ապագա կնոջը` Լուսինեին, հետո մեկ ամսով եկել Ստամբուլ:
Այստեղ ծանոթացել էր «Մարմարա» հայերեն թերթի խմբագրապետ Ռոբեր Հատեճյանի հետ, ով Երեւանի «Նորք» թատրոնում ժամանակին դիտել ու հավանել էր Արամի մասնակցությամբ «Լեւոն 7-րդ» ներկայացումը, այդ մասին գրել նաեւ իր թերթում:
Հատեճյանն առաջարկել էր որեւէ ծրագիր մշակել, Արամն էլ «Պտույտ պոլսահայ գրականության պարտեզի մեջ» խորագրով ասմունքի երեկո էր պատրաստել, ինչից եւ սկսվել է նրա մշակութային կյանքը Ստամբուլում: Հետո ծանոթացել է Պոլսո պատրիարք Մեսրոպ արքեպիսկոպոս Մութաֆյանի հետ, ում առաջարկով թատրոնի դասեր է տվել Ստամբուլի Քընալը կղզում ամառային հանգիստ անցկացնող հայ երեխաներին, ինչին հաջորդել են հրավերները վարժարանների կողմից:
Ա. Կոստանյանը պատմում է, որ դպրոցները դասերից հետո կազմակերպում են թատրոնի դասեր, մշակույթի շաբաթվա, Թարգմանչաց տոնի ընթացքում էլ կատարվում են ավելի մեծ աշխատություններ, որտեղ հրավիրվում են բոլոր վարժարաններից:
Ժամանակին իր հայ արտիստներով ու թատերական բուռն կյանքով հայտնի Ստամբուլում այսօր գործում են միայն առանձին թատերական խմբակներ, որոնք կազմակերպվում են վարժարանների շրջանավարտների` սանոց միությունների անդամների կողմից: Այդպիսիք են Մխիթարյան, Տատյան, Եշիլքյոյի (Եշիլգյուղ, Կանաչ գյուղ), Եսայան, Կեդրոնական, Կարագյոզյան սանոց միություները, որոնցից առաջինում, օրինակ, Ա. Կոստանյանը Պարոնյան եւ Օտյան է բեմադրել:
Ըստ Արամի` տեղացիներն ասում են, որ 15-20 տարի առաջ հայ մշակութային կյանքն ավելի ակտիվ էր: Հիմա հանդիսատեսն ավելի քիչ է, թատերախմբերն էլ միշտ չէ, որ հայերեն են խաղում, իսկ երեկոներին գալիս են մարդիկ, որոնք մշտական այցելուներ են: Դերասանը, սակայն, նշում է, որ ինքը միշտ էլ տեսնում է հանդիսատես: 4-5 տարի բեմադրություններ է արել «Դալար» երգի-պարի խմբի հետ. եւ մասնակիցներն են շատ եղել, եւ հանդիսատեսները: Վերջիններս, անշուշտ, հայեր են, չնայած երբեմն լինում են նաեւ քաղաքապետարանի պաշտոնյա թուրքեր:
Անձնական կյանքին վերադառնալով` Ա. Կոստանյանը ժպիտով է հիշում, որ գործի բերումով այդպես էլ չկարողացավ վերադառնալ Հայաստան. «Առանց ինձ նշանդրեք, հարսանիք արեցին: Այդ ժամանակ Հայաստանում էին նաեւ Ռոբեր Հատեճյանը, Կոմիկյանը, մյուսները, որոնք նույնպես ներկա եղան արարողությանը, ինչից հետո Լուսինեին իրենց հետ բերեցին Ստամբուլ: Տղաներս` Հարությունն ու Ավետիսը ծնվեցին այստեղ: Երկու տարի առաջ, երբ նրանց պիտի մկրտեինք, ասացին, որ առանց ամուսնության չի լինի, դե մենք էլ «ԶԱԳՍ»-ի թուղթ չունենք, բայց բացառություն արեցին` հարգելով իմ այստեղի գործունեությունը: Եկեղեցում պսակադրություն արեցին, մենք հարս ու փեսայի շորերով էինք, դրանից հետո էլ տղաներս մկրտվեցին Եշիլգյուղի Սբ. Ստեփանոս եկեղեցում»:
Արամը խոստովանում է, որ երեխաները այնքան խորը չեն ընկալում իրենց կացությունը, քանի որ այստեղ են ծնվել, այստեղ են մեծանում, շփվում, այստեղի իրենց ընկերներն ունեն: Բայց իրենց` ծնողների համար այս ամենը ժամանակավոր է ու նաեւ դժվար, քանի որ կտրված են ազգականներից, զգում են հայրենիքի կարոտը:
Այդուհանդերձ, Ստամբուլ գալուց հետո Արամը Հայաստանում չի եղել. անձնագրի խնդիրներ ունի, մեկ անգամ գնալուց հետո այլեւս չի կարողանա վերադառնալ, այնինչ կիսատ թողած գործեր ունի եւ դրանց համար պատասխանատվություն է զգում:
Այսօր նա հիմնականում դասեր է տալիս Եշիլգյուղի եւ Տատյան վարժարաններում: Հենց վերջինում էլ կրթվում են Հարությունն ու Ավետիսը, չնայած որ Թուրքիայի քաղաքացիների զավակներ չեն. պարզապես այս անգամ էլ եկեղեցին բացառություն է արել Արամ Կոստանյանի համար: Գալիք ուսումնական տարուց, սակայն, Հարությունը, ծնողների որոշմամբ, պիտի Երեւանում դպրոց հաճախի:
«Իսկապես շատ դժվար է հայրենիքից բաժանումը, երբեմն տխուր լուրեր եմ ստանում ընկերներից, որոնց կողքին չեմ կարող լինել, երբեմն ուրախ բաներ եմ լսում, ֆիլմեր, ներկայացումներ են լինում, որ կուզենայի ընկերներիս շնորհավորել: Կարոտում ես, անմիջապես հիշում ես ուրախ ու տխուր նախկին օրերը, որ միասին եք եղել»,- ասում է դերասանը:

Актер из Еревана учит армянских детей в Стамбуле
Уже 10 лет актер Арам Костанян живет в Стамбуле. "В жизни наступает момент, когда уже не можешь проявлять себя в практическом плане, когда тебя беспрерывно захлестывают какие-то волны. А для творческого человека, как мне кажется, самое главное – самодостаточность, способность заниматься какой-либо деятельностью",- говорит бывший актер театра.
"Рядовой актер должен ждать, пока его пригласят сыграть в постановке. Это такая профессия, когда можно целый год ждать роли, но так и не сыграть ее. Конечно, я приехал сюда не для того, чтобы играть на сцене, а чтобы как-то подправить свое материальное положение, выйти из кризисной ситуации",- рассказывает Арам. По его словам, он приехал именно в Стамбул потому, что его предки были отсюда, да и сейчас у него здесь есть родственники. Арам не планировал так долго задержаться в Турции, так как до приезда познакомился со своей будущей женой Лусине, сделал ей предложение, после чего отправился на месяц в Стамбул. Здесь он познакомился с редактором армянской газеты "Мармара" Робером Атечяном. Последний в свое время был в ереванском театре "Норк", где смотрел спектакль "Левон VII" с участием Арама Костаняна, который ему очень понравился. Статью об этой постановке он даже опубликовал в "Мармаре". Атечян предложил Араму составить программу, и тот подготовил литературную композицию под названием "Прогулка по саду армянской литературы Полиса". С этого и началась культурная жизнь Арама Костаняна в Стамбуле. Потом он познакомился с архиепископом Константинопольским Месропом Мутафяном, по предложению которого начал вести театральный кружок для армянских детей, проводивших свой летний отдых на острове Кынал в Стамбуле. Затем последовали приглашения от гимназий.
Арам Костанян рассказывает, что в школах после уроков организовывались уроки театра. А во время Недели культуры или Праздника переводчика ему приходилось выполнять более масштабную работу с участием учащихся всех гимназий.
В Стамбуле, который в свое время славился бурной театральной жизнью и изестными армянскими артистами, сегодня действуют только отдельные театральные труппы, которые организуются выпускниками гимназий, объединенными в различные союзы. С их участием Арам Костанян поставил произведения западноармянских авторов Пароняна и Отяна. Местные армяне говорят, что лет 15-20 назад театральная жизнь была более активной. Сейчас зрителей меньше, театральные труппы не всегда играют на армянском языке, а на организуемые вечера приходит постоянная публика. На протяжении 4-5 лет Арам Костанян ставил спектакли совместно с танцевально-песенным коллективом "Далар" – тогда и участников было больше, и зрителей. Приходили в основном армяне, но бывало, что в зале присутствовали также турки – чиновники мэрии.
Возвращаясь к рассказу о своей личной жизни, Арам с улыбкой вспоминает о том, что в силу обстоятельств так и не смог вернуться в Армению. "Обручение и свадьбу провели без меня. Тогда в Армении находились Робер Атечян, Комикян, другие, которые тоже присутствовали на церемонии. После этого они привезли Лусине в Стамбул. Мои сыновья Арутюн и Аветис родились здесь. Через два года, когда их надо было крестить, нам сказали, что без венчания не получится. А у нас не было свидетельства ЗАГСа, но из уважения к моей деятельности сделали исключение. В церкви состоялось венчание, мы были одеты как жених и невеста. А уже после этого в церкви сурб Степанос в селе Ешилгюх крестили наших мальчиков".
Арам говорит, что поскольку дети родились и выросли здесь, подружились с местными детьми, они не чувствуют всех трудностей пребывания на чужбине. Но для родителей жизнь в другой стране является временной и в то же время трудной – тяжело жить вдали от родных, от родины.
После приезда в Стамбул Арам ни разу не бывал в Армении. Есть проблемы с паспортом, из-за которых, приехав в Ереван, он больше не сможет вернуться обратно. Между тем в Стамбуле остаются дела, которые обязательно нужно довести до конца.
Сегодня он дает уроки в основном в гимназиях "Ешилгюх" и "Татян". В последнем учебном заведении учатся и его сыновья Арутюн и Аветис. И хотя их родители не являются гражданами Турции, однако церковь и в этом случае сделала исключение для Арама Костаняна. Но уже в будущем учебном году Арутюн, по решению родителей, продолжит учебу в Ереване.
"Очень трудно жить вдали от родины. Иногда получаю от друзей печальные известия и очень жалею, что не могу находиться рядом с ними. Бывают и радостные новости, появляются фильмы, спектакли, по поводу которых хочется поздравить своих друзей. Я очень скучаю, часто вспоминаю веселые и грустные дни, когда мы были вместе",- говорит актер.