Դավիթ Բաբայանը մասնակցել է «Միջազգային կրոնական ազատություն և խաղաղություն» խորագրով համաժողովին
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանը սեպտեմբերի 10-ին Էջմիածնում մասնակցել է Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ. Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի նախագահությամբ տեղի ունեցած՝ «Միջազգային կրոնական ազատություն և խաղաղություն» խորագրով համաժողովին։
Արցախի ԱԳՆ հաղորդագրության համաձայն՝ Դավիթ Բաբայանը ներկայացրել է Թուրքիայի, Ադրբեջանի և միջազգային ահաբեկիչների կողմից Արցախի դեմ սանձազերծած պատերազմի հետևանքով ստեղծված իրավիճակին, գրավված տարածքներում Ադրբեջանի կողմից հայկական պատմամշակութային ժառանգության ոչնչացմանը, տարածաշրջանային վերջին զարգացումներին վերաբերող հարցեր։
Նախարարն ընդգծել է, որ արբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությունը և Արցախի դեմ սանձազերծված ագրեսիան չի կարող դիտարկվել որպես միջկրոնական բախում՝ շեշտելով, որ ահաբեկիչներն ու ծայրահեղականները չեն պատկանում որևէ կրոնի։
Այս համատեքստում ԱԳ նախարարն արժևորել է միջկրոնական երկխոսությունը՝ այն դիտարկելով որպես հակամարտությունների խաղաղ կարգավորման, ծայրահեղականության և այլատյացության դեմ պայքարի ամենաարդյունավետ միջոցներից մեկը, բարձր գնահատել Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի և Հայ առաքելական եկեղեցու դերը այս գործընթացում։

Министр иностранных дел Давид Бабаян принял участие в конференции "Международная религиозная свобода и мир"
10 сентября министр иностранных дел Республики Арцах Давид Бабаян принял участие в состоявшейся в Эчмиадзине под председательством Верховного Патриарха и Католикоса Всех Армян Гарегина II конференции "Международная религиозная свобода и мир".
Давид Бабаян представил ситуацию, сложившуюся после развязанной Турцией, Азербайджаном и международными террористами войны против Арцаха, а также вопросы, связанные с уничтожением Азербайджаном армянского исторического и культурного наследия на оккупированных территориях, последними региональными процессами.
Министр отметил, что азербайджано-карабахский конфликт и развязанную против Арцаха агрессию нельзя рассматривать как межрелигиозное столкновение, подчеркнув, что террористы и экстремисты не принадлежат ни к какой религии.
В этом контексте глава МИД подчеркнул важность межрелигиозного диалога как одного из наиболее эффективных методов мирного урегулирования конфликтов и борьбы с проявлениями экстремизма и ксенофобии. Он высоко оценил роль Католикоса Всех Армян и Армянской Апостольской церкви в этом процессе.