«Ժառանգությունը» պայքարում է՝ նոր իշխանություն ձեւավորելու համար
ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը հայտարարել է, թե ՀԱԿ-ին տեսնում է ապագա խորհրդարանում եւ նույնիսկ մոտավորապես գիտի, թե Կոնգրեսը քանի մանդատ կունենա: Անդրադառնալով ասվածին՝ «Ժառանգության» ղեկավարը նշում է, թե ստույգ չգիտի՝ մանդատների վերաբաշխման հարցը կանխավ որոշվա՞ծ է, թե՞ ոչ: Բայց, այնուամենայնիվ, անցյալի հետագիծը հուշում է, որ ընդհանուր պատկերը որոշ չափով կանխավ որոշվում է:
«Իմ կարծիքով՝ մակերեսային խոսքերը կարեւոր չեն: Մենք որոշել ենք հնարավոր բոլոր եղանակներով (առանց որեւէ մեկը բացառելու)՝ Ազգային ժողովից մինչեւ հրապարակ, ընտրական եւ ոչ ընտրական, շարունակել պայքարը նոր իշխանության ձեւավորվամ համար՝ արտահերթ կարգով»,- ասում է Րաֆֆի Հովհաննիսյանը եւ հավելում, որ գուցե դա իրենց ուժերից վեր է, սակայն «հիմիկվանից որոշել, որ ընտրականն է միակ եղանակը կամ ոչ ընտրականը, վաղաժամ մոտեցում է»: Ուստի, անհրաժեշտ է արձանագրել՝ նոր Հայաստանը կերտվելու է բոլոր հնարավոր եղանակներով:
«Որոշակի հանգամանքների բերմամբ «Ժառանգությունը» էապես կավելացնի իր ներկայությունն ԱԺ-ում, բայց դա կյանքի նպատակ չէ: «Ժառանգությունը» փաստել է, որ իր ինքությունից վեր կան քաղաքական, քաղաքացիական ավելի բարձր նպատակներ, եւ մեր խնդիրը 6-ը կամ 7-ը կրկնապատկելը չէ, այլ ունենալ այն Հայաստանը, որն իրավական է, ժողովրդավարական, ուստի եւ կարող է ազգային հարցեր հետապնդել ու լուծել,- ասում է Հովհաննիսյանը եւ ընդգծում,- այն, ինչ պետք է սրան հասնելու համար, այդ բանաձեւումն իրականացնելու համար «Ժառանգությունը» պատրաստ է»:

"Наследие" ведет борьбу за формирование новой власти
Председатель Национального Собрания Овик Абрамян заявил, что видит Армянский национальный конгресс в будущем парламенте и даже приблизительно знает, сколько мандатов будет иметь АНК. Касаясь этого заявления, руководитель партии "Наследие" отметил, что не может точно сказать, был ли заранее решен вопрос перераспределения мандатов или нет. Но прошлый опыт подсказывает, что в целом картина в какой-то степени определена заранее.
"Мы решили всеми возможными способами, без каких-либо исключений, от Национального Собрания до площади, избирательными и неизбирательными методами, продолжить борьбу за формирование новой власти во внеочередном порядке. И необходимо констатировать, что новая Армения будет создаваться всеми возможными способами",- отметил Раффи Ованнисян.
И добавил: "В силу некоторых обстоятельств партия существенно увеличит свое присутствие в Национальном Собрании, но это не цель жизни. "Наследие" доказала, что есть политические, гражданские цели, которые превыше ее интересов. И наша задача не в том, чтобы у нас было больше 6 или 7 мандатов, а в том, чтобы создать правовую, демократическую Армению, которая сможет ставить и решать национальные вопросы". Раффи Ованнисян также заверил, что партия "Наследие" готова добиваться осуществления этой задачи.