Դավիթ Բաբայանը մասնակցել է Արցախի Հանրապետության հռչակման 30-ամյակին նվիրված Ազգային ժողովի հատուկ նիստին
Սեպտեմբերի 1-ին Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանը մասնակցել է Արցախի Հանրապետության հռչակման 30-ամյակին նվիրված Ազգային ժողովի հատուկ նիստին և հանդես եկել ելույթով։ Այս մասին հայտնում է արտգործնախարարության մամուլի ծառայությունը։
Նախարարն Արցախի Հանրապետության ստեղծումը համարել է ազգային-ազատագրական պայքարի տրամաբանական հանգուցալուծում, հայ ժողովրդի պատմության կարևորագույն էջերից և միասնության ամենավառ դրսևորումներից մեկը։
Դավիթ Բաբայանի խոսքով՝ Արցախի միջազգային ճանաչումը եղել է և կմնա պետականաշինության և արտաքին քաղաքական հիմնարար ուղղություններից մեկը։
Նախարարը նաև ընդգծել է Արցախի Հանրապետության սուբեկտայնության պահպանման կարևորությունը և արցախապահպանությունն ու արցախակենտրոնությունը որակել որպես համայն հայության առջև ծառացած կարևորագույն խնդիրներ՝ այս համատեքստում շեշտելով Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնության շարունակական ամրապնդման անհրաժեշտությունը։

Министр иностранных дел Республики Арцах принял участие в торжественном заседании Национального Собрания
1 сентября министр иностранных дел Республики Арцах Давид Бабаян принял участие в специальном заседании Национального Собрания Республики Арцах, посвященном 30-летию провозглашения Республики Арцах, и выступил с речью.
В своем выступлении министр назвал образование Республики Арцах  логическим завершением национально-освободительной борьбы, одной из важнейших страниц армянской истории и одним из самых ярких проявлений общенационального единства.
По словам Давида Бабаяна, международное признание Республики Арцах было и остается  одним из фундаментальных направлений государственного строительства и внешней политики.
Министр отметил  важность  сохранения субъектности Республики Арцах и охарактеризовал сохранение Арцаха и арцахoцентризм как  наиважнейшие задачи всего армянства, в этом контексте подчеркнув необходимость дальнейшего укрепления триединства Армения - Арцах -Диаспора.