Տիգրան Արզաքանցյանն ուզում է շահագործել Մեղրաձորի ոսկու հանքավայրի Լուսաջուր տեղամասը
Չնայած Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունը 2020թ․ օգոստոսի 7-ի հրամանով դադարեցրել էր «Պարամաունտ գոլդ մայնինգ» ՓԲԸ-ի ընդերքօգտագործման իրավունքը Մեղրաձորի ոսկու հանքավայրի Լուսաջուր տեղամասի համար՝ ընկերության սեփականատերից Տիգրան Արզաքանցյանն ուզում է շահագործել այն։ Մեր տեղեկություններով՝ Արզաքանցյանը վերջերս փորձել է մասնագետների միջոցով պարզել, թե ինչ է անհրաժեշտ արդյունահանման համար, և որքան այն կարժենա։
Բացի դրանից, «Պարամաունտ գոլդ մայնինգ» ՓԲԸ-ն դիմել է Վարչական դատարան և պահանջում է անվավեր ճանաչել Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների արդեն նախկին նախարար Սուրեն Պապիկյանի՝ ընդերքօգտագործման իրավունքը դադարեցնելու հրամանը։
Դատավոր Սամվել Հովակիմյանը երկու անգամ վերադարձրել է ընկերության հայցը, միայն երրորդ անգամ այն վարույթ է ընդունել ու Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունից պահանջել է դատարանին ներկայացնել ընդերքօգտագործման իրավունքը դադարեցնելու հրամանն արձակելու համար հիմք հանդիսացած փաստաթղթերի պատճենները:
Նախարար Պապիկյանի հրամանում արձանագրվել է, որ ընկերությունը, մինչ ընդերքօգտագործման դադարեցման օրը, արդյունահանում չի իրականացրել։ Մինչդեռ «Պարամաունտ գոլդ մայնինգ» ՓԲԸ-ին 150 հազար տոննա օգտակար հանածոյի պաշարների մարման համար 2012թ․ 25 տարի ժամկետով էր տրվել ընդերքօգտագործման իրավունքը։
Ընկերությանը զգուշացում էր տրվել, այնուհետև վարչական վարույթ էր հարուցվել՝ զգուշացման մեջ նշված խախտումները չվերացնելու պատճառով։
Ընկերությունը 2010-ին դիմել է համայնքին՝ լեռնահատկացման ակտով տրամադրված տարածքի սահմաններում հողահատկացում կատարելու համար, որտեղ, մասնավորապես՝ եղել է 3,5 հա օտարված հողի՝ ընկերության վերադարձման հարց՝ գերակա շահ ճանաչելու միջոցով, որն այդպես էլ լուծում չէր ստացել։
Խնդրահարույց 3,5 հա հողատարածքը, ըստ Մեղրաձորի համայնքապետի պատասխանի, սեփականության իրավունքով պատկանում է քաղաքացի Արայիկ Մկրտչյանին։ Ընկերությունը չէր կնքել հողօգտագործման պայմանագիր նաև համայնքի հետ։
Ընկերությունը դիրքորոշում է հայտնել, որ 2013, 2014 և 2015թթ․ դիմել է Էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարություն՝ պայմանագրի հավելվածում եղած անճշտությունները և գործող օրենսդրությանը հակասող կետերը փոխելու համար։
Վերոնշյալ հանգամանքներից բացի, ուժը կորցրել էր նաև արդյունահանման աշխատանքների նախագծի վերաբերյալ շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության փորձաքննության եզրակացությունը։
Ընկերությունը նաև չի վերագնահատել պաշարները և չի ներկայացրել լիազոր մարմնին․ ներկայացրել է միայն 2019թ․-ին, մինչդեռ պարտավոր էր դա անել յուրաքանչյուր 5 տարին մեկ՝ դեռևս 2015թ․-ին։
Տիգրան Արզաքանցյանն իր մասնակցությունը «Պարամաունտ գոլդ մայնինգ» ՓԲԸ-ի բաժնեմասում ապահովում է լյուքսեմբուրգյան օֆշորում գրանցված AMGM ՍՊ ընկերության միջոցով, որտեղ Արզաքանցյանը 29 տոկոս բաժնեմասի սեփականատեր է։ AMGM ընկերության բաժնեմասում իր մասնակցության փաստն արձանագրվել է Արզաքանցյանի հայտարարագրում, որը ներկայացրել էր Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովին պատգամավորի թեկնածությունն առաջադրելու ժամանակ։
«Պարամաունտ գոլդ մայնինգ» ՓԲԸ-ում խոշոր բաժնեմասը պատկանում է Սոթքի ոսկու հանքավայրի և Ագարակի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը շահագործող «Գեոպրոմայնինգ գոլդ» ՍՊԸ-ի հիմնական սեփականատիրոջը՝ ռուս միլիարդատեր Ռոման Տրոցենկոյին՝ 49%:
«Պարամաունտ գոլդ մայնինգ» ՓԲԸ–ում երրորդ բաժնետերը գործարար, «Կոնվերսբանկ» ՓԲԸ ընկերության հիմնադիր, բաժնետեր և խորհրդի նախկին նախագահ Սմբատ Նասիբյանն է` 20%: Նա ևս, Արզաքանցյանի հետ, AMGM ընկերության բաժնետեր է և այդպիսով ապահովում է իր մասնակցությունը հանքավայրի շահագործման հավակնություններ ունեցող ընկերության բաժնեմասում։
«Պարամաունտ գոլդ մայնինգ» ՓԲԸ-ն, ինչպես երևում է Պետական եկամուտների կոմիտեի որոշումից, 10,6 մլն դրամի չկատարված հարկային պարտավորություն է ունեցել, որի վերաբերյալ էլ կայացվել է գանձման որոշումը։
Վերաքննիչ դատարանում արդեն տեղի է ունեցել նախնական դատական նիստ։ Սեպտեմբերի 6-ին գործով դատաքննություն է նշանակվել։
Դատարանում «Պարամաունտ գոլդ մայնինգ» ՓԲԸ-ի ներկայացուցիչ Անի Ալավերդյանը մեզ հետ հեռախոսազրույցում ասաց, որ ինքը իրավասություն չունի գործով պարզաբանումներ տալու, իսկ տնօրենը քաղաքում չէ, և որ վերադառնալուն պես կարող ենք կապ հաստատել տնօրենի հետ։

Т. Арзаканцян собирается эксплуатировать Лусаджурский участок Меградзорского месторождения золота
Несмотря на то, что приказом Министерства территориального управления и инфраструктур от 7 августа 2020 г. прекращено право ЗАО “Парамаунт голд майнинг” на недропользование на территории Лусаджурского участка Меградзорского месторождения золота, владелец компании Тигран Арзаканцян собирается его эксплуатировать. По нашим данным, предприниматель недавно пытался выяснить у специалистов, что необходимо для добычи руды и во сколько она обойдется.
Кроме того, “Парамаунт голд майнинг” обратилась в Административный суд с требованием признать недействительным вышеупомянутый приказ уже бывшего министра территориального управления и инфраструктур Сурена Папикяна.
Судья принял иск в производство лишь с третьей попытки, потребовав от Министерства территориального управления и инфраструктур копии документов, на основании которых было прекращено право на недропользование.
В приказе министра Папикяна отмечалось, что до дня прекращения права на недропользование ЗАО “Парамаунт голд майнинг” не осуществляло добычу, между тем право было предоставлено компании в 2012 г. для погашения 150 тысяч тонн полезного ископаемого в течение 25 лет.
Компания получила предупреждение, после чего в связи с неустранением указанных в нем нарушений было возбуждено административное производство.
В 2010 г. компания обратилась в администрацию общины с просьбой выделить ей землю в пределах предоставленного ей участка. Но, как оказалось, на данном участке имелись 3,5 га отчужденной земли, которая должна была быть возвращена ЗАО путем признания превалирующим интересом. Но этот вопрос так и не был решен.
В ответе старосты общины Меградзор отмечалось, что спорная территория принадлежит на правах собственности Араику Мкртчяну. Заметим, что компания не заключила договор о недропользовании и с общиной.
“Парамаунт голд майнинг” заявила, что в 2013, 2014 и 2015 гг. обращалась в Министерство энергетики и природных ресурсов для устранения неточностей, имевшихся в приложении к договору, и изменения противоречащих закону пунктов.
Кроме того, заключение по экспертизе воздействия на окружающую среду работ по добыче руды было признано утратившим силу.
Компания также не произвела переоценку запасов и не представила эти данные полномочному органу. Это было сделано лишь в 2019 г., хотя надо было представить в 2015-ом.
Свое участие в ЗАО “Парамаунт голд майнинг” Тигран Арзаканцян обеспечивает посредством зарегистрированной в люксембургском офшоре ООО “AMGM”, в котором предпринимателю принадлежат 29%.
Владельцем крупной доли ЗАО “Парамаунт голд майнинг” – 49% - является основной собственник ООО “Геопромайнинг голд”, эксплуатирующего Соткское месторождение золота и Агаракский медно-молибденвый комбинат, российский миллиардер Роман Троценко.
Третий собственник “Парамаунт голд майнинг” – учредитель, акционер и бывший председатель совета ЗАО “Конверс банк” Смбат Насибян, которому принадлежат 20% компании. Насибян, как и Арзаканцян, является акционером “AMGM” и тем самым обеспечивает свое участие в компании, претендующей на эксплуатацию месторождения.
Как следует из решения Комитета госдоходов, у ЗАО “Парамаунт голд майнинг” имелось невыполненное налоговое обязательство на сумму 10,6 млн драмов, по которому было принято решение о взыскании.
Рассмотрение дела в административном суде назначено на 6 сентября.
Представитель “Парамаунт голд майнинг” в суде Ани Алавердян в телефонной беседе с нами сказала, что не уполномочена давать разъяснения, и посоветовала связаться с директором компании, который на днях должен вернуться в Армению.