Կապիտալի լավագույն ներդրումը կրթության մեջ է
Ի՞նչ չափանիշներով է կառուցված Ադրբեջանի կրթական ներկա համակարգը, ի՞նչ հաջողություններ եւ չլուծված խնդիրներ կան:
2009 թ. Ադրբեջանում ընդունվեց «Կրթության մասին» շրջանակային օրենք: Այն բավական երկար էր քննարկվում' վեց տարի: Բայց բարձրագույն, միջին եւ մասնագիտական կրթության մասին կոնկրետ օրենքներ դեռեւս չեն ընդունվել: Նախատեսվում էր, որ «Բարձրագույն կրթության մասին» օրենքը կընդունվի Միլի մեջլիսի գարնանային նստաշրջանի ընթացքում, բայց մինչ օրս նման բան տեղի չի ունեցել: Այդուհանդերձ, ընդունված շրջանակային օրենքը, ընդհանուր առմամբ, ուրվագծում է կրթության հիմնական կառուցվածքը: Ըստ դրա' միջնակարգ հանրակրթական դպրոցում նախատեսված է չորսամյա նախնական կրթություն: Հաջորդ հինգ տարիների ընթացքում' 5-9-րդ դասարաններում, աշակերտները ստանում են միջնակարգ կրթություն, իսկ 10-11-րդ դասարաններում' ամբողջական միջնակարգ կրթություն:
Սովորաբար, կրթության այդ փուլերն իրականացվում են մեկ դպրոցում, ինչպես խորհրդային տարիներին էր: Ադրբեջանում չկա այդպիսի բաժանում, ինչպես արտասահմանում է, որտեղ կրթության վերջին փուլը (high school) առանձնացված է, թեեւ Բաքվում արդեն կա այդպիսի մի դպրոց (առայժմ միակը), որտեղ սովորում են միայն 9-11-րդ դասարանները: Կան նաեւ 12-ամյա դպրոցներ: Սրանք հարմար են արտասահմանյան համալսարաններ ընդունվելու համար, քանի որ, ասենք, Մեծ Բրիտանիայում միջնակարգ կրթությունը տեւում է 12 տարի: Սա համարում եմ մեկ քայլ առաջ:
Ինչ վերաբերում է բարձրագույն կրթությանը, ապա դեռեւս 1990-ականների սկզբին Ադրբեջանը բավական արագ անցավ կրթության նոր' երկփուլ համակարգի. բակալավրիատ եւ մագիստրատուրա, համապատասխանաբար' չորս եւ երկու տարի տեւողությամբ: Այսինքն' բուհերում որդեգրվեց կրթության ամերիկյան մոդելը: Եվրոպայում գործում է 3+2 համակարգը: Մտցվել է նաեւ գիտության թեկնածուի կոչման (PhD) համակարգը:
Լատինատառ գրության եւ եռաստիճան կրթության (բակալավրիատ, մագիստրատուրա եւ PhD) անցումը դրական գործոն է: Իմիջիայլոց, Ադրբեջանում ավելի շուտ անցան այս համակարգին, քան Հայաստանում եւ Վրաստանում: Դրական է նաեւ բուհական ընդունելության քննությունները տեստային համակարգով անցկացնելը, որի նպատակը, ըստ էության, կոռուպցիայի վերացումն էր: Ավելի ուշ տեստային համակարգ մտցվեց նաեւ մագիստրատուրայի ընդունելության քննություններում: Վերջին շրջանի գլխավոր փոփոխությունը միասնական ավարտական քննությունների ներդրումն է հանրակրթական դպրոցներում: Այս քննությունները հանձնելիս բուհը չի ընտրվում: Քննությունները հանձնելուց եւ որոշակի միավորներ հավաքելուց հետո միայն սովորողը կարող է փաստաթղթերը հանձնել բուհ: Այս համակարգը վերցվել է Թուրքիայից, բայց այժմ Թուրքիայում հրաժարվել են դրանից եւ անցում են կատարում ամերիկյան համակարգին: Այս դեպքում քննություններ հանձնում են միայն դպրոցն ավարտելիս: Համալսարան ընդունվելիս քննություններ չեն հանձնում:
Բավական կարեւոր է Ադրբեջանում մասնավոր սեկտորի առաջացումը: Դեռեւս 1990-ականների սկզբին հայտնվեցին առաջին մասնավոր համալսարանները' «Գարբ», «Խազար»: Բացի այդ, ներմուծվեցին բազմաթիվ նոր մասնագիտություններ' միջազգային իրավունք, մարքեթինգ, մենեջմենթ եւ այլն: Բացվել են նաեւ մասնավոր դպրոցներ, եւ դրանք քիչ չեն:
Ճիշտ է, բավական հետ է մնում արհեստագիտական-տեխնիկական ոլորտը: Չնայած ընդունվել է ուսուցման այս ոլորտի զարգացմանն ուղղված պետական ծրագիր, հատկացվել են որոշակի միջոցներ, այդ համակարգը լիովին մշակված չէ: Շատ հնարավոր է, որ հետագայում ոլորտում կատարվեն դրական փոփոխություններ:
Չի կարելի մոռանալ նաեւ Բոլոնիայի համակարգի մասին, որը ներդրվել է Ադրբեջանում: Նրա առավելությունը եռաստիճան կրթությունն է, գնահատման նոր համակարգի ներմուծումը, ինչպես նաեւ դիպլոմի հետ տրվող լրացումը, որում արտացոլվում են ոչ միայն գնահատականները, այլեւ յուրաքանչյուր ուսանողի կրթության մանրամասն պատկերը:
Ի՞նչ մակարդակ ունի Ադրբեջանի դպրոցական կրթությունը, հիմնականում ինչի՞ են պատրաստում երեխաներին մեր դպրոցներում:
Մեր երկրում դպրոցական կրթությունը անցումային փուլում է, որը շատ ձգձգվեց: Դեռեւս պահպանվում է խորհրդային կրթության համակարգը: Այն հիմնականում կառուցվում է գիտելիքի որոշակի ընդհանուր պաշար սերտելու վրա: Ընդ որում' անտեսվում է դպրոցականների ստեղծագործական ունակությունների զարգացումը, աշակերտներին չեն պատրաստում կյանք մտնելուն: Հիմա կրթական տարբեր համակարգերը խառնվում են իրար: Օրինակ' կոնկրետ մի դպրոցում իրականացնում են կրթության ուրիշ համակարգի պիլոտային նախագիծ, որը նախատեսված է որոշակի ժամանակահատվածի համար, եւ նախագծի ավարտից հետո աշակերտները վերադառնում են ուսման հին համակարգին: Երկրում ընդհանուր բարեփոխում չի կատարվում: Չկա կրթության հստակ հայրենական համակարգ, թեեւ կարծես գոյություն ունեն նոր ծրագրեր եւ դասագրքեր:
Ինչ վերաբերում է ուսուցիչների ընդհանուր պատրաստվածությանը, դպրոցներում դասավանդման մակարդակին, ապա այդ ամենը հեռու է բավարար լինելուց: Դպրոցական համակարգը, որը նախատեսված է գիտելիքի ընդհանուր պաշար ձեռք բերելու համար, չի բավարարում ներկա պահանջները:
Այս հարցում առանձնանում են թուրքական լիցեյները: Դրանք պատրաստում են շրջանավարտներ տեղական եւ արտասահմանյան բուհեր ընդունվելու համար: Ընդ որում' ուսման մակարդակը մեր դպրոցներից էապես բարձր է: Այստեղ հաշվի են առնվում եւ անհատի ստեղծագործական զարգացումը, եւ նրան հետագա կյանքին պատրաստելու անհրաժեշտությունը:
Արվո՞ւմ են, արդյոք, քայլեր, որպեսզի Ադրբեջանի դիպլոմները գնահատվեն նաեւ արտասահմանում, ունե՞ն մեր մասնագետները պահանջարկ ուրիշ երկրներում, ո՞ր ոլորտներն են նրանք ներկայացնում:
Ուսանողի դիպլոմը, որը բակալավրի կոչում է ստացել երկրի հավաստագրված բուհերում, արտասահմանում ճանաչվում է մագիստրատուրա ընդունվելու համար: Բայց բակալավրի դիպլոմով արտասահմանում աշխատանքի տեղավորվելը գործնականում անհնար է: Նույն վիճակը նաեւ մագիստրոսի դիպլոմի դեպքում է: Մեր դիպլոմներով արտասահմանում անհրաժեշտ է լինում անցնել լրացուցիչ ուսուցման փուլ: Ճիշտ է, բժշկի կամ նավթագործի մեր դիպլոմներն ընդունվում են արաբական երկրներում: Սակայն ցանկացած արեւմտյան երկրում անհրաժեշտ է ստանալ հատուկ մասնագիտական պատրաստություն: Եվրոպան պարզ ասում է, որ աշխատանքի կարող է ընդունել այն ադրբեջանցի ուսանողներին, որոնք ավարտել են արտասահմանյան բուհեր:
Ի՞նչ ուղիներով են հիմնականում (պետական կամ մասնավոր) ադրբեջանցի ուսանողները մեկնում ուսման օտար երկիր: Նրանց ո՞ր մասն է արդյունքում վերադառնում եւ աշխատանք գտնում հայրենիքում:
Արտասահման սովորելու մեկնել հնարավոր է եւ պետական, եւ մասնավոր ուղիներով: Պետական ուղիներից է Ադրբեջանի Հանրապետության պետական նավթային ընկերությունը: Այս դեպքում ուսման անհրաժեշտ պայմաններից մեկը վերադառնալն է: Կան նաեւ ուրիշ պետական ծրագրեր, որոնք վճարվում են պետության կողմից, բայց հստակ պահանջներ չեն առաջադրում ուսումն ավարտելուց հետո երկիր վերադառնալու մասին: Արտասահմանում կրթություն ստանալուց հետո հայրենիք վերադառնալու վերաբերյալ ոչ մի վիճակագրություն չկա: Մի քանի տարի առաջ համարվում էր, որ Ադրբեջանը այն երկրներից է, որտեղ բարձր է արտասահմանում կրթություն ստանալուց հետո վերադարձողների տոկոսը: Այժմ, կարծում եմ, իրադրությունը փոքր-ինչ փոխվել է:
Կան եւ դպրոցներում, եւ բուհերում սովորելու ծրագրեր: Հաճախ ծնողներն իրենք են իրենց երեխաներին ուղարկում արտասահմանյան դպրոցներում սովորելու: Գլխավորապես' Անգլիա եւ Շվեյցարիա: Կան նաեւ հատուկ ծրագրեր, որոնցով մեկնած երեխաներն ապրում են տեղացիների ընտանիքներում եւ մեկ տարվա ընթացքում սովորում, օրինակ, ամերիկյան դպրոցում:
Ինչ վերաբերում է արտասահմանյան բուհեր ընդունվելու ծրագրերին, ապա դրանք բավական շատ են: Օրինակ' Գերմանիայում սովորելու ծրագրեր է իրականացնում DAAD կազմակերպությունը: Լավ հնարավորություններ է ընձեռում Կենտրոնական եվրոպական համալսարանը (Բուդապեշտ), կան Բրիտանական խորհրդի, Եվրահանձնաժողովի, Ասիական զարգացման բանկի եւ այլ կազմակերպությունների ծրագրերը: Վերջին շրջանում հնարավորություններ են ի հայտ եկել սովորելու Կորեայում եւ Մալայզիայում:
Արտասահմանյան բուհերի շրջանավարտերը վերադառնալուց հետո հազվադեպ են գնում տեղական բուհերում աշխատելու, քանի որ աշխատավարձը բավական ցածր է: Հիմնականում տեղավորվում են արտասահմանյան ընկերություններում, իսկ բուհերում միայն լրացուցիչ փող են վաստակում:

Лучшее вложение капитала – в образование
По каким стандартам структурирована нынешняя образовательная система Азербайджана, в чем она преуспела, в чем отстает?
В 2009 году в Азербайджане был принят рамочный закон «Об образовании». Данный закон обсуждался достаточно долго, на протяжении шести лет. Однако конкретные законы о высшем образовании, среднем и специальном еще не приняты. Намечалось, что закон «О высшем образовании» будет принят в ходе весенней сессии Милли меджлиса, однако до сих пор это не произошло. Тем не менее, принятый рамочный закон очертил основную структуризацию образования в целом. Таким образом, согласно закону, в средних общеобразовательных школах предусмотрено четырехгодичное начальное образование. В течение пяти последующих лет с 5 по 9 класс, учащиеся получают среднее образование, а далее 10-11 классы – законченное среднее образование.
Обычно все эти этапы образования осуществляются в одной школе, как это было еще в советские времена. В Азербайджане нет как такового разделения (как это принято за рубежом) на high sckool. Правда, в Баку уже создана такая школа, пока в единственном экземпляре, где обучаются с 9 по 11 класс.
Имеются также школы с 12-ти летним образованием. Такие школы удобны для поступления в иностранные вузы, поскольку, к примеру, в Великобритании 12-ти летнее среднее образование. Считаю это шагом вперед.
Что касается высшего образования, то Азербайджан довольно быстро еще в начале 90-х годов перешел на новую систему образования: бакалавр и магистр. Была принята американская модель обучения в вузах 4+2 (бакалавр+магистр) В Европе система (3+2). Таким образом, на бакалавра учатся в течение четырех лет. Введена также система phd (степень кандидата наук).
Думаю, что переход на латинскую графику, на трехступенчатое образование (бакалавр, магистр, phd) является положительным фактором. Кстати, в Азербайджане раньше, чем в Армении и Грузии перешли на эту систему. Положительным также является переход на тестовую систему вступительных экзаменов в вуз, которая по сути своей была направлена на устранение коррупции. Позже тестовая система была введена и для поступления на магистратуру. Главным изменением последнего времени является введение единых выпускных экзаменов в общеобразовательных школах. При сдаче этих экзаменов вуз не выбирается. Лишь после сдачи этих экзаменов и наборе определенного количества баллов учащийся может подать документы в вуз. Наша система поступления в вузы была перенята в Турции. Однако эта страна в настоящее время отказалась от такой системы, и перенимает американскую систему вступления в вузы. В этом случае экзамены сдают при окончании школы и только. При поступлении в вуз уже экзамены не сдаются.
Достаточно важным является появление частного сектора в Азербайджане. Еще в начале 90-х годов появились частные университеты: «Гарб», «Хазар». Кроме того, было введено много новых специальностей (международное право, маркетинг, менеджмент и пр.). Открыты также частные школы, и их немало.
Правда, достаточно серьезное отставание имеет место в области профессионально-технического образования. Несмотря на то, что принята госпрограмма по развитию этой сферы обучения, выделены определенные средства, тем не менее, система эта не разработана полностью. Вполне возможно, что в дальнейшем в сфере профтехобразования произойдут положительные изменения.
Нельзя обойти вниманием и Болонскую систему, введенную в Азербайджане. Преимущества ее в трехступенчатости образования, введении новой оценочной системы, а также дополнений к дипломам, в которых отражены не просто отметки за обучение, но и есть подробная картина обучения каждого студента.
Каков уровень школьного образования в Азербайджане, к чему в основном готовят в наших школах?
В нашей стране школьное образование переживает переходный период, который слишком затянулся. Все еще сохраняется система советского образования. В основном эта система строится на заучивании общего багажа знаний. При этом отсутствует развитие у школьников творческого начала, не ведется подготовка учеников к жизни. В настоящее время происходит смешивание систем образования. К примеру, реализуется в какой-то конкретной школе пилотный проект по другой системе образования, рассчитанный на определенное время. По завершении реализации проекта, ученики возвращаются к старой системе обучения. В стране отсутствует общее реформирование. Нет четкой отечественной системы обучения, хотя существуют вроде новые программы и учебники.
Что касается общей подготовки учителей, уровня преподавания в школах, то все это оставляет желать лучшего. Школьную систему, рассчитанную на приобретение общего багажа знаний, можно назвать неудовлетворительной.
Особняком стоят в этом вопросе турецкие лицеи. Они готовят выпускников для поступления в местные и зарубежные вузы. Причем качество обучения намного превосходит качества обучения в наших школах. Здесь имеется в виду и творческое развитие личности, и его подготовленность к дальнейшей жизни. По окончании турецких лицеев выпускники могут спокойно приступать к работе.
Делается ли что-либо для того, чтобы азербайджанские дипломы котировались за рубежом, насколько востребованы наши специалисты в других странах, в каких сферах?
Диплом азербайджанского студента, получившего степень бакалавра в аккредитованных вузах Азербайджана, признается за рубежом для поступления на магистратуру. Бакалавр может спокойно поступить в зарубежный вуз. Однако устроится на работу со своим дипломом бакалавра за рубежом, практически невозможно. Аналогичная ситуация происходит и с дипломом магистра. В любом случае с нашими дипломами за рубежом приходится проходить дополнительное обучение. Правда, наши дипломы врачей или нефтяников принимают в арабских странах. Однако в какой бы то ни было западной стране прохождение специальной профессиональной подготовки необходимо. Европа открыто говорит, что может принять на работу азербайджанских студентов, закончивших иностранные вузы.
По каким в основном каналам (государственным или частным) азербайджанские студенты едут на учебу за границу? Какая часть из них впоследствии возвращается и трудоустраивается на Родине?
Поехать на учебу за границу можно как по государственным, так и по частным каналам. В числе государственных каналов – ГНКАР (Государственная Нефтяная Кампания Азербайджанской Республики). Одним из условий обучения по данному каналу является обязательное возвращение. Имеются и другие госпрограммы, оплачиваемые государством, которые не выставляют четкого требования о возвращении на родину по окончании обучения. Какой-либо статистики в вопросе возвращаемости на Родину после обучения за рубежом нет. Несколько лет назад считалось, что Азербайджан одна из стран с высокой возвращаемостью выпускников зарубежных вузов. Сейчас, на мой взгляд, ситуация несколько изменилась.
В общей сложности существуют программы как по обучению в школах, так и в вузах. Зачастую родители сами отправляют своих детей на учебу в зарубежные школы. Преимущественно в Англию и Швейцарию. Есть и специальные программы, согласно которым дети живут в семьях и в течение года обучаются, к примеру, в американской школе.
Что касается программ поступления в зарубежные вузы, то их предостаточно. Обучение в Германии по линии DAAD, EDMUND S. MUSKIE, Центральный европейский университет (CEU), по линии British Counsil, European Comission Erasmus Mundus, Asian Development Bank. В последнее время появились возможности для обучения в Корее, Малайзии по линии scholarships.
По возвращении закончившие иностранные вузы редко идут работать в наши местные вузы, поскольку встает проблема с оплатой, которая в наших вузах достаточно низкая. В большей степени устраиваются в иностранные фирмы, а в вузах лишь подрабатывают.