Ըստ Վանեցյանի` իշխանությունն ԱԺ անվտանգության ուժեղացմամբ կամ փորձում է ազդել ընդդիմության նյարդերի վրա, կամ սարսափած է
«Պատիվ ունեմ» դաշինքի խմբակցության ղեկավար, ԱԱԾ նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյանը այն կարծիքին է, որ ԱԺ աշխատակազմի իրականացրած անվտանգության նոր ռեժիմն ուռճացված է, կարիք չկա նման սահմանափակումների: Նման տեսակետ հայտնեց Վանեցյանը խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում:
«ԱԺ շենքը պետական պահպանության ենթակա շենքերին է դասվում, պետք է իրականացվի պահպանություն, բայց ներսում` հատկապես ԱԺ նիստերի դալիճի մոտ, մետաղորսիչ տեղադրելը ծիծաղելի է: Կամ իշխանությունները ուզում են այս ճանապարհով իրենց պատկերացմամբ ազդել ընդդիմության նյարդերի վրա կամ սարսափում են ընդդիմությունից»,- ասաց Վանեցյանը:
Պատգամավորն այն կարծիքին է, որ նման փոփոխությունները ժամականավոր բնույթ են կրելու, նա հույս հայտնեց, որ իշխանությունները կթողնեն խորհրդարանը նորմալ գործունեություն ծավալի:
Վանեցյանն անդրադարձավ նաև լրագրողների տեղաշարժի սահմանափակմանը` որակելով դա անթույլատրելի:
«Լրագրողները պետք է մշտապես ազատ շրջեն խորհրդարանում և կարողանան իրենց աշխատանքով հանրությանը ներկայացնել պատգամավորի գործունեությունը: Եթե սահմանափակումներն ուժի մեջ մտնեն, դա անթույլատրելի է, մեր լիազորությունների շրջանակում պայքարելու ենք, որ ԶԼՄ ներկայացուցիչների իրավունքները պաշտպանենք»,- ասաց նա:

Усиление безопасности НС означает, что власть либо пытается действовать на нервы оппозиции, либо напугана – А.Ванецян
Руководитель фракции “Честь имею”, бывший директор Службы национальной безопасности Артур Ванецян считает, что новый режим безопасности, введенный администрацией Национального Собрания, преувеличен, поскольку необходимости в подобных ограничениях нет. Такое мнение Ванецян высказал на встрече с журналистами в парламенте.
“Здание НС относится к числу зданий, охраняемых государством, однако установка металлоискателя внутри здания и особенно у зала заседаний вызывает смех. Тем самым власти либо хотят действовать на нервы оппозиции, либо они боятся оппозиции”,- заявил Ванецян, отметив, что такие изменения носятся временный характер.
Депутат также выразил надежду, что власти разрешат парламенту развернуть нормальную деятельность.
Артур Ванецян также назвал недопустимым введение ограничений в процесс перемещения журналистов в здании парламента. “Журналисты должны свободно перемещаться в парламенте и представлять общественности деятельность депутатов. Если ограничения вступят в силу, то это будет недопустимо. Мы в рамках наших полномочий будем защищать права представителей СМИ”,- заявил А.Ванецян.