Սահմանային շերտի ինժեներական կառույցները տեսանկարահանելը կարգելվի. ԱԺ-ն ամբողջությամբ ընդունեց նախագիծը
Խորհրդարանն արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունեց Պետական սահմանի մասին օրենքում փոփոխություններ կատարելու նախագիծը, որի համաձայն արգելվում է սահմանային շերտում գտնվող ինժեներական կառույցները, արգելափակոցները, սահմանապահ զորքերի կողմից օգտագործվող շենք-շինությունները, դիտաշտարակները, տրանսպորտային միջոցներն առանց համապատասխան թույլտվության տեսալուսանկարահանող սարքերով նկարահանել:
Սահմանային շերտ մուտք գործելու կամ այնտեղ գտնվելու, ինչպես նաև բնակվելու կանոնները խախտելն առաջացնում է նախազգուշացում կամ տուգանքի նշանակում՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հարյուրապատիկի չափով (100 հազար դրամ): Արգելքը վերաբերում է նաև անօդաչու թռչող սարքերով նկարահանումներին:

Видеосъемка инженерных сооружений в пограничной полосе будет запрещена: парламент принял законопроект
Парламент на внеочередном заседании сегодня, 30 июля, принял во втором чтении и полностью проект поправок к закону РА “О государственной границе”, согласно которому запрещается видео- и фотосъемка находящихся в пограничной полосе инженерных сооружений, заграждений, зданий, строений, наблюдательных пунктов, транспортных средств, используемых пограничными войсками.
Нарушение правил въезда, пребывания и проживания в приграничной полосе предусматривает предупреждение или штраф в 100-кратном размере минимальной заработной платы (100 тысяч драмов). Запрет распространяется также на видеосъемку посредством беспилотных летательных аппаратов.