Եկամտային հարկի վերադարձի ծրագիրը սահմանափակելու թեման կրկին օրակարգում է
Հիպոթեքին ուղղվող եկամտային հարկի վերադարձի ծրագրում նոր սահմանափակումներ ներառելու թեման կրկին օրակարգում է: Թեև Ֆինանսների նախարարությունը վստահեցնում է, որ այն դեռևս նախագծային տեսք չունի և հրապարակված չէ, սակայն կառուցապատողները հայտարարում են, որ նոր սահմանափակումների մասին հստակ տեղեկություններ ունեն:
«Կառուցապատողների հայկական ասոցիացիա» ՀԿ-ն հայտարարություն է տարածել, որ Ֆինանսների նախարարության կողմից եկամտային հարկի վերադարձի կարգավորումները դադարեցնելու մասին նախագիծ է շրջանառում:
Ներկայում շրջանառվող նախագծով կառավարությունը պատրաստվում է 2022 թվականից Երևանի որոշ գոտիներում, մասնավորապես՝ Կենտրոնում ու Արբակիրում կառուցվող նոր շենքերի համար դադարեցնել այս ծրագիրը, իսկ մինչև 2025 թվականը ատիճանաբար և ամբողջությամբ հրաժարվել եկամտային հարկի վերադարձից: Բոլոր դեպքերում, ծրագրի սահմանափակումների կամ չեղարկումների արդյունքում ծրագրի ներկա շահառուների վրա դրանք չեն տարածվելու. օրենքով նրանք շարունակելու են հետ ստանալ իրենց եկամտային հարկը:
«Հետքի» հետ զրույցում «Կառուցապատողների հայկական ասոցիացիա»-ի մամուլի խոսնակ Քնարիկ Առաքելյանը նշեց, որ օրենքի նախագիծը դեռևս չկա իրավական ակտերի նախագծերի e-draft.am կայքում, սակայն շրջանառվում է շահագրգիռ գերատեսչություններով: «Դեռ շրջանառվում է նախարարություններով, հավաքվում են կարծիքներ ու նոր կհրապարակեն հանրայնորեն»,- ասաց նա:
ՀԿ-ն մտահոգություն է հայտնել, որ այս նախագծի կյանքի կոչվելուն զուգահեռ առաջնային շուկայից ձեռք բերվող բնակարանների պահանջարկը կնվազի: «Հետևաբար կնվազի նաև կառուցապատումն ու շինարարության ծավալներն այս ոլորտում։ Դա էլ իր հերթին կհանգեցնի շինարարության ծավալների ավելի մեծ անկմանն ու աշխատատեղերի կրճատմանը»,- հայտարարել են կառուցապատողները:
Գործող ծրագրի համաձայն՝ եկամտային հարկ վճարող քաղաքացուն հնարավորություն է տրվում հետ ստանալ եկամտային հարկն ու այն ուղղել կառուցապատողից գնվող բնակարանի հիպոթեքային վարկի տոկոսագումարները մարելուն։
2018 թվականի հունվարի մեկից այս ծրագրի համար գործում են սահմանափակումներ, որոնք առաջարկել էր Կառավարությունը։ Մասնավորապես, ձեռք բերվող կամ կառուցապատվող բնակարանի/բնակելի տան արժեքը պետք է չգերազանցի 55 մլն դրամը։ Մյուս սահմանափակումը՝ հիփոթեքային վարկի գծով վճարվող և վերադարձվող տոկոսագումարի եռամսյակային հանրագումարը չի կարող ավել լինել 1.5 մլն դրամից, այսինքն՝ հիպոթեքային վարկի տոկոսագումարներին մեկ ամսվա ընթացքում առավելագույնը կարող է ուղղվել 500 հազար դրամ՝ անկախ նրանից թե քանի հոգի են վարկառուները կամ համավարկառուները։ Եկամտային հարկի վերադարձման հնարավորությունից նույն հարկատուն կարող է օգտվել միայն մեկ անգամ։
Այս փոփոխությունների նպատակն էր առավել բարձր եկամուտ ունեցողների համար սահմանափակել ծրագիրը, նվազեցնել բյուջեի կորուստները և դրանից օգտվելու հնարավորություն տալ ավելի ցածր եկամուտ ունեցողներին։
Սակայն, տարիների ընթացքում ծրագրի շահառուների քանակը գնալով ընդլայնվել է, մեծացել է բյուջեից եկատային հարկ վճարողներին վերադարձվող գումարների ծավալը: Կառավարությունը դեռևս 2019 թվականից պարբերաբար հայտարարում է, որ այս ծրագիրը «գլխացավանք է» դարձել բյուջեի համար:
Ծրագիրը մեկնարկել է 2015 թվականին: Եթե 2015 թվականին այս ծրագրի շրջանակներում հարկատուներին վերադարձվել է ընդամենը 274 մլն դրամ եկամտային հարկ, ապա 2020 թվականին այն արդեն հասել է 13.3 մլրդ դրամի:
Պետական եկամուտների կոմիտեի տվյալներով՝ 2021 թվականի առաջին կիսամյակում վերադարձվել է 7.9 մլրդ դրամ, որը նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ աճել է մոտ 67%-ով:
Հուլիսի 1-ի դրությամբ գործընթացում ներգրավված է եղել 16 101 շահառու:
Ֆինանսների նախարարի մամուլի խոսնակ Աննա Վարդանյանը մեզ հետ զրույցում վստահեցրեց, որ թեև եկամտային հարկի վերադարձի ծրագրում սահնմանափակումներ ներառելու թեման քննարկվում է դեռևս նախորդ տարվանից, սակայն հրապարակված նախագծային որևէ նոր տարբերակ այս պահին չկա:
2020 թվականի հունիսին կրկին ակտիվացել էր այս թեման: Ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուզազյանը 2020 թվականի հունիսի 8-ին Ազգային ժողովում տեղի ունեցած քննարկումներից մեկի ժամանակ հայտարարեց, որ հնարավոր է՝ Երևանի առաջին և երկրորդ գոտում, այն է՝ Կենտրոնում և Արաբկիրում դադարեցվի հիպոթեքին ուղղվող եկամտային հարկի վերադարձի ծրագիրը։ Այդ ժամանակ էլ այս թեմայով նախագիծ չներկայացվեց: Սակայն, ենթադրվում է, որ կառավարությունը վաղ, թե ուշ կամ դադարեցնելու է այս ծրագիրը, կամ նոր սահմանափակումներ է ներառելու:
- Շարունակե՞լ եկամտային հարկի վերադարձը, թե՞ ոչ. կառուցապատողները մտահոգված են
- Կենտրոնում և Արաբկիրում բնակարան գնելիս եկամտային հարկի վերադարձի ծրագիրը կարող է չեղարկվել
Եկամտային հարկի վերադարձի ծրագրի արդյունավետության և բյուջեի վրա դրա ծանրության թեման անվերջ բանավեճի է վերածվել կառավարություն-կառուցապատողներ կողմերի միջև: Կառուցապատողները պնդում են, որ թեև այս ծրագրի արդյունքում բյուջեն գումարներ է կորցնում է, սակայն մյուս կողմից էլ՝ դրան փոխկապակցված գործունեությունների արդյունքում նոր գումարներ են մտնում բյուջե, որոնք գոյանում են կառուցապատողներից գանձվող ավելացված արժեքի հարկի, շինարարության, առևտրի ծավալների և այլ գործոնների հաշվին:
Կառավարությունում չեն ընդունում այդ հաշվարկները: Բացի այդ, հայտարարվում է, որ այս ծրագրի հետևանքով շինարարությունն ու կառուցապատումը կենտրոնացված է Երևանի կենտրոնում, որտեղ բնակարանների գները արհեստականորեն բարձրացվել են:
Թե ինչ ընթացք կստանա այս անգամ եկամտային հարկի վերադարձի թեման, դեռևս հայտնի չէ: Ֆինանսների նախարարությունը խոստանում է հրապարակել մանրամասները, երբ դրանք ամբողջական նախագծային տեսքով լինեն:

Вопрос ограничения программы возврата подоходного налога вновь становится актуальным
Вопрос введения новых ограничений в программу возврата подоходного налога, который направляется на погашение процентов по ипотечному кредиту, вновь получил актуальность. И хотя Министерство финансов уверяет, что проект пока не опубликован, застройщики утверждают, что располагают достоверными сведениями о новых ограничениях.
Общественная организация “Армянская ассоциация застройщиков” распространила заявление, в котором говорится, что в Минфин ввел в обращение проект, предусматривающий прекращение возврата подоходного налога.
Этим проектом правительство собирается с 2022 года прекратить реализацию указанной программы в отношении новых зданий, строящихся, в частности, в столичных муниципалитетах Кентрон и Арабкир, а до 2025 года – постепенно и полностью отказаться от возврата подоходного налога. Во всех случаях на нынешних бенефициаров ограничения или отмена программы не распространяются – они будут продолжать получать уплаченный ими подоходный налог.
В беседе с Hetq.am пресс-секретарь “Армянской ассоциации застройщиков” Кнарик Аракелян отметила, что на сайте e-draft.am, где публикуются проекты правовых актов, проект данного закона отсутствует, однако он рассматривается в заинтересованных ведомствах и только после обобщения мнений будет вынесен на суд общественности.
Ассоциация выразила обеспокоенность тем, что параллельно реализации этого проекта сократится спрос на приобретение жилья на первичном рынке. “А это значит, что сократятся также объемы застройки и строительства в этой сфере, что в свою очередь приведет к еще большему сокращению объемов строительства и рабочих мест”,- говорится в заявлении.
Согласно действующей программе, уплачивающим подоходный налог гражданам предоставляется возможность получать эти суммы обратно и направлять их на погашение процентов по ипотечному кредиту.
С 1 января 2018 г. для этой программы действуют предложенные правительством ограничения. В частности, стоимость приобретаемой или строящейся квартиры не должна превышать 55 млн драмов, поквартальная сумма выплачиваемых и возвращаемых процентов по ипотечному кредиту не может быть больше 1,5 млн драмов, один и тот же налогоплательщик может воспользоваться возможностью возврата подоходного налога только один раз.
Цель этих изменений заключалась в ограничении программы для лиц с большими доходами, сокращении потерь госбюджета и обеспечении соответстующих возможностей для лиц с низкими доходами.
Однако со временем число бенефициаров увеличилось, а заодно увеличились и подлежащие возврату суммы подоходного налога. Правительство еще в 2019 г. заявляло, что эта программа стала “головной болью” для бюджета.
Как известно, программа стартовала в 2015 году. Если тогда налогоплательщикам было возвращено всего 274 млн драмов подоходного налога, то в 2020 г. эта сумма увеличилась до 13,3 млрд драмов.
По состоянию на 1 июля в данный процесс был вовлечен 16.101 бенефициар.
Пресс-секретарь министра финансов Анна Варданян в беседе с нами заверила, что хотя тема введения ограничений в программу возврата подоходного налога обсуждается еще с прошлого года, на данный момент нового варианта проекта не существует.
В июне 2020 г. эта тема вновь активизировалась. Во время одного из обсуждений, проходивших в парламенте 8 июня 2020 г., министр финансов Атом Джанджугазян заявил, что программа возврата подоходного налога, который направляется на погашение процентов по ипотечному кредиту, будет прекращена в муниципалитетах Кентрон и Арабкир. Тогда соответствующий проект не был представлен, однако предполагалось, что правительство рано или поздно свернет программу, либо введет новые ограничения.
Между тем застройщики утверждают, что хотя в результате реализации этой программы бюджет теряет определенные средства, но благодаря взаимосвязанным с ней другим видам деятельности поступают новые суммы, которые образуются за счет взимаемых со строительных организаций налогов (в частности налога на добавленную стоимость), объемов строительных работ, торговли и других факторов.
Правительство не признает эти расчеты и заявляет, что вследствие данной программы застройка и строительство сосредоточены в центре города, где цены на жилье искусственно завышены.
Пока неизвестно, как разрешится эта ситуация, однако Минфин пообещал после окончательной разработки проекта опубликовать его детали.