ՔՊ-ն ձևավորում է պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողով
«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը ձևավորելու է քննիչ հանձնաժողով՝ արցախյան երկրորդ պատերազմի դեպքերը քննելու նպատակով: Այս մասին շուրջ երկու ժամ ՔՊ գրասենյակում տևած հանդիպումից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ փոխխոսնակ Ալեն Սիմոյանը:
Հանդիպմանը ներկա էր նաև վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը: Սիմոնյանի խոսքով՝ հանդիպմանը Փաշինյանի հետ քննարկել են գալիք խորհրդարանական աշխատանքը, նաև օրենսդիր-գործադիր համագործակցությունը:
ԱԺ փոխխոսնակը հայտնեց, որ մտադիր են այնպիսի ձևաչափ ձևավորել, որում ներգրավված կլինի նաև արտախորհրդարանական ընդդիմությունը:
«Իշխող ուժն այդ որոշումն իր համար կայացրել է, քննակել ենք, որ պարտադիր կերպով նեգրավված լինեն արտախորդանական ուժերը»,-ասաց նա:
Ալեն Սիմոնյանը վստահեցրեց, որ սահմանային իրավիճակի վերաբերյալ քննարկում չի եղել:
Կառավարության ձևավորման վերաբերյալ ԱԺ փոխխոսնակը որևէ տեղեկություն չհաղորդեց, նա նաև հրաժարվեց պատասխանել այն հարցին, թե ինչ պաշտոն են զբաղեցնելու ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանն ու փոխվարչապետի պատոնակատար Տիգրան Ավինյանը: Սիմոնյանը հիշեցեցրեց, որ երկու գործիչներն էլ ՔՊ  վարչության անդամներ են, շարունակելու են իրենց գործունեությունը ՔՊ վարչությունում:
Ալեն Սիմոնյանը նաև չհայտնեց, թե իշխող ուժը որ մշտական հանձնաժողովների նախագահությունն է ընտրելու:
Հիշեցնենք, որ հանձնաժողովի նախագահի ընտրությունը կատարվելու է հերթականությամբ, նախ երկու հանձնաժողով է ընտրելու ՔՊ-ն, ապա «Հայաստան» դաշինքը, այնուհետև կրկին ՔՊ-ն։ «Պատիվ ունեմ» դաշինքը հնարավորություն չունի նախագահելու որևէ հանձնաժողովում:
Ալեն Սիմոյանը նաև կարծիք հայտնեց, որ ճիշտ կլինի, որ ԱԺ երրորդ փոխխոսնակի պաշտոնը զբաղեցնի «Պատիվ ունեմ» դաշինքի նեկայացուցիչը, քանի որ դաշինքն ունենալու է հանձնաժողովի մեկ փոխնախագահ, և ԱԺ խորհրդում ներկայացված է լինելու մեկ ներկայացուցչով, ապա ընդդիմության համար հավասար պայմաններ ստեղծելու համար պետք է քննարկել երրորդ խմբակցությանը նման հնարավորություն տալու հարցը:

Правящая партия формирует комиссию по изучению обстоятельств войны
Правящая партия “Гражданский договор” намерена сформировать расследовательскую комиссию по изучению обстоятельств второй Арцахской войны. Об этом по завершении двухчасового заседания в офисе партии сообщил вице-спикер парламента Ален Симонян.
В работе заседания “ГД” участвовал также исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян. По словам Симоняна, с врио премьера были обсуждены вопросы предстоящей парламентской работы и сотрудничества исполнительного и законодательного органов.
Вице-спикер НС сообщил о намерении сформировать такой формат, в который будет вовлечена внепарламентская оппозиция.
“Правящая сила уже приняла для себя такое решение. Мы рассмотрели вопрос об обязательном вовлечении внепарламентских сил”,- отметил А.Симонян.
Он заверил, что ситуация на границе не обсуждалась, не сообщил также какие-либо сведения о формировании правительства и отказался отвечать на вопрос о том, какие должности займут председатель НС Арарат Мирзоян и врио вице-премьера Тигран Авинян. Симонян лишь отметил, что оба деятеля являются членами правления “ГД” и буду продолжать свою партийную деятельность.
Вице-спикер также не предоставил сведения о том, в каких постоянных парламентских комиссиях будет председательствовать партия “Гражданский договор”.
Отметим, что оппозиционный блок “Честь имею” не может возглавить какую-либо постоянную комиссию. В связи с этим А.Симонян заметил, что блоку надо надо возможность получить пост третьего вице-спикера, что позволит создать равные возможности для парламентской оппозиции.