Քանդվող թաղամասի հուշարձանները (լուսանկարներ)
Երևանի Ֆիրդուս թաղամասում, որտեղ արդեն մեկնարկել են քանդման աշխատանքները և նախատեսված է 33-րդ թաղամասի կառուցապատումը, 11 հուշարձան-շենք կա: Այդ մասին մեր հարցմանը պատասխանելիս հայտնել է Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը:
Նշված 11 հուշարձանների մեջ վերջերս ներառվել է Ֆիրդուս 80 հասցեում գտնվող տունը:
11 հուշարձանից 4-ը Հանրապետության փողոցում են, 6-ը` Տիգրան Մեծ պողոտայում:
Մեր հարցին՝ արդյոք այս բոլոր հուշարձանների համար կան մշակված հայեցակարգեր, նախարարությունը չի պատասխանել: Միայն տրամադրել է նախարարության համաձայնությունը ստացած Հանրապետության 46 հասցեի հուշարձանի ամրակայման, վերականգնման և փոփոխության վերաբերյալ էսքիզային նախագիծը: Նշենք, որ Կառավարությունը վստահեցնում է, որ ոչ մի հուշարձան չի քանդվելու, և միայն Հանրապետության 46 հասցեի հուշարձանն է ընկած կառուցապատման գոտում:
Հանրապետության 30 հասցեն Միխայիլ Ֆոն դեր Նոննեի բնակելի տունն է եղել, որը կառուցվել է 1895թ. նույն ճարտարապետի` Նոննեի նախագծով: Այն 1922-1937թթ. ծառայել է որպես հայկական դիվիզիայի շտաբ: Հանրապետական նշանակության հուշարձան է:
Նույն շենքին կից մասնաշենքը մյուս հուշարձանն է` կառուցված 1898-ին: Նույնպես հանրապետական նշանակության հուշարձան է:
Հանրապետության 32 հասցեն 20-րդ դարի սկզբի շենք է, որը նախագծել է ճարտարապետ Վասիլի Միրզոյանը: Այն եղել է նահանգապետարանի վարչական շենքը: Հանրապետական նշանակության հուշարձան է:
Հանրապետության 46-ը բնակելի տուն է` կառուցված 19-րդ դարի վերջին և 20-րդ դարի սկզբին: Տեղական նշանակության հուշարձան է:
Հանրապետության 46 հասցեն քանդման գոտում գտնվող միակ շենքն է: Նախարարության տրամադրած էսքիզային նախագծի համաձայն` այն վերականգնելուց հետո ունենալու է հետևյալ տեսքը:
Տիգրան Մեծ պողոտայի բոլոր հուշարձանները տեղական նշանակության են, բնակելի տներ են:
Մասնավորապես` Տիգրան Մեծ 1 հասցեն բնակելի տուն է` կառուցված 20-րդ դարի սկզբին:
Տիգրան Մեծ 3 հասցեն 19-րդ դարի վերջին կառուցված բնակելի տուն է:
Տիգրան Մեծ 9 հասցեն 19-րդ դարի վերջին կառուցված բնակելի տուն է:
Տիգրան Մեծ 11-ը 20-րդ դարի սկզբին կառուցված բնակելի տուն է:
Տիգրան Մեծ 13 հասցեում 20-րդ դարի սկզբի բնակելի տուն է եղել:
Տիգրան Մեծ 15 հասցեն 20-րդ դարի բնակելի տուն է:
Այս շենքը Ֆիրդուս 80 հասցեն է, որը հուշարձանների ցանկում ընդգրկվեց միայն ակտիվիստների աղմուկից հետո:

There are eleven structures registered as landmark buildings in Yerevan’s Firdus neighborhood where demolition work is underway to turn the area into a commercial and residential center.
Firdus, a stone’s throw from Yerevan’s Republic Square, has been targeted by private developers for years.
Hetq wrote about the business interests behind the project in a July 2020 article entitled Yerevan’s Firdus District: A Shady Development Deal Under the Guise of Eminent Domain.
Four of the eleven buildings are on Hanrapetutyun Street, six on Tigran Metz Avenue.
Hetq wrote to the Ministry of Education, Science, Culture and Sports, asking whether there are any plans to preserve these landmarks.
In response, the ministry sent us the blueprints regarding the building at 46 Hanrapetutyun Street.
The building at 30 Hanrapetutyun Street, built in 1922-1937, served as the home of Mikhail Von der Nonn as well as the headquarters of an Armenian military division. It’s registered as a national landmark.
The building next to this one was built in 1898.
The building at 32 Hanrapetutyun Street, designed by architect Vasili Mirzoyan, was built at the beginning of the 20th century. It was the administrative building of the governor's office. It is also registered as a national landmark.
The residential building at 46 Hanrapetutyun St. was built at the turn of the 20th century. It is registered as a local landmark.
This building is the only one of the eleven in the demolition zone. According to the blueprint provided by the ministry, it will look like this after restoration.
All the monuments on Tigran Metz Avenue are of local significance and are residential houses. The one at 1 Tigran Metz is a residential house built in the early 20th century.
The residential building at 3 Tigran Metz was built at the end of the 19th century.
The residential building at 9 Tigran Metz was built at the end of the 19th century.
The residential building at 11 Tigran Metz was built in the early 20th century.
The residential building at 13 Tigran Metz was built in the early 20th century.
The building at 15 Tigran Metz is a 20th century structure.
This building below, at 80 Firdus Street, was included in the list of monuments only after activists fought for its landmark status.