Գեղարքունիքի մարզպետ․ «Ռուս զինվորականների մի մասն արդեն մարզում է»
Ռուս զինվորականների մի մասն արդեն իսկ Գեղարքունիքի մարզում է։ Այս մասին Շողակաթ համայնքում կայացած մամուլի ասուլիսին հայտարարեց Գեղարքունիքի մարզպետ Գնել Սանոսյանը։
Նրա խոսքով՝ հայ-ադրբեջանական սահմանային հատվածում ռուս զինծառայողների տեղակայման համատեղ գործընթաց է գնում և որոշակի փուլից հետո՝ մոտ ժամանակներում, նրանք կտեղակայվեն սահմանին, ինչից հետո Հայաստանի և Ադրբեջանի զինված ուժերը հետ կքաշվեն այդ հատվածներից, որին կհաջորդի բանակցային գործընթացը և կարվեն սահմանային ճշգրտումներ։
Հիշեցնենք, որ մայիս ամսից Ադրբեջանի զինված ուժերի ստորաբաժանումները ապօրինաբար հատել են Հայաստանի պետական սահմանն ու ներժուժել ՀՀ սուվերեն տարածք՝ Գեղարքունիքի մարզի Վերին Շորժա գյուղի ուղղությամբ։
Գնել Սանոյսանի փոխանցմամբ՝ այս պահին Վերին Շորժայի հատվածում իրավիճակը կայուն է, չնայած որ հայ և ադրբեջանցի զինծառայողների միջև պարբերաբար միջադեպեր են գրանցվում։
Գեղարքունիքի մարզպետը հայտնեց, որ մարզի բնակիչներին պատկանող 81 գլուխ անասուն գտնվում է ադրբեջանական տիրապետության տակ։ Դրանք պատկանում են 5 ընտանիքների, որոնց, Սանոսյանի խոսքով, այս ընթացքում որոշակի ֆինանսական աջակցություն են ցուցաբերել, մինչև կհստակեցվի՝ անասուններին կհաջողվի՞ հետ բերել, թե՞ ոչ, և եթե ոչ, ապա «պետությունը ինչ-որ բան կնախաձեռնի»։
Գնել Սանոսյանի խոսքով՝ 44-օրյա պատերազմից հետո մեծ խնդիր է դարձել սահմանային արոտավայրերը և խոտհարքերը օգտագործելը։ Հարցը սրվել է հատկպես մայիսի 13-ից հետո, երբ Ադրբեջանի զինված ուժերը ներխուժել են ՀՀ տարածք։ Գեղարքունիքի մարզպետը նշում է, որ խոտհունձի սեզոնին ՀՀ զինված ուժերի բանակային կորպուսը լրացուցիչ ուժեր է ներգրավում, որպեսզի սահմանային գյուղերի բնակիչները կարողանան անվտանգ հավաքել հնձած խոտը։
Հիշեցնենք, որ մայիսի 25-ին Գեղարքունիքի սահմանային հատվածում ադրբեջանական կողմի արձակած կրակոցներից մահացել էր ՀՀ զինված ուժերի պայմանագրային զինծառայող Գևորգ Խուրշուդյանը, իսկ մայիսի 27-ին ադրբեջանցիները ՀՀ տարածքից գերեվարել էին հայկական զինված ուժերի 6 զինծառայողների, որոնք ինժերենական աշխատանքներ կատարելիս են եղել։ Նրանցից մի քանիսն արդեն իսկ վերադարձվել է։
Վերին Շորժայի սահմանային հատվածում հայկական և ադրբեջանական զինված ուժերի միջև վերջին միջադեպը գրանցվել էր հուլիսի 5-ին։ Ադրբեջանցիների սադրած փոխհրաձգության հետևանքով հայկական կողմից թեթև վիրավորում էր ստացել մեկ զինծառայող, իսկ ադրբեջանական կողմը ՀՀ զինված ուժերի տվյալներով, ունեցել էր երկու վիրավոր զինծառայող։

Губернатор Гегаркуника: “Часть российских военнослужащих уже находится в области”
Часть российских военнослужащих уже находится в Гегаркуникской области. Об этом сообщил на брифинге в общине Шохакат губернатор области Гнел Саносян.
По его словам, осуществляется совместный процесс размещения российских военнослужащих на армяно-азербайджанской границе, и в ближайшее время они после определенного этапа будут дислоцированы на границе. После этого вооруженные силы Армении и Азербайджана будут отведены с этих участков и начнется процесс корректировки границы.
Напомним, что в мае этого года подразделения вооруженных сил Азербайджана незаконно пересекли государственную границу Армении и вторглись на суверенную территорию Армении в направлении села Верин Шоржа Гегаркуникской области.
По словам Гнела Саносяна, на данный момент ситуация на участке Верин Шоржа стабильная, хотя между армянскими и азербайджанскими военнослужащими периодически происходят инциденты.
Губернатор Гегаркуника также сообщил, что под под контролем азербайджанцев оказались свыше 80 голов скота жителей области. Животные принадлежат пяти семьям, которым в этот период была оказана материальная помощь. Пока же предстоит выяснить, можно вернуть скот или нет. В последнем случае государство предпримет определенные шаги, отметил Саносян.
Глава области также сообщил, что после 44-дневной войны серьезные проблемы возникли с использованием пастбищ и полей. Ситуация особенно обострилась после 13 мая, когда азербайджанские военнослужащие вторглись на территорию Армении.
В период сенокоса в этот процесс вовлекаются дополнительные силы армейского корпуса вооруженных сил РА, которые обеспечивают безопасность работающих в поле жителей приграничных сел.
Напомним, что 25 мая в приграничном районе Гегаркуника в результате выстрела со стороны азербайджанских военных погиб военнослужащий контрактной службы вооруженных сил РА Геворк Хуршудян, а 27 мая азербайджанцы взяли в плен на территории РА шесть армянских военнослужащих, выполнявших инженерные работы. Некоторые из них уже возвращены армянской стороне.
Последний инцидент между армянскими и азербайджанскими военнослужащими произошел 5 июля на приграничном участке села Верин Шоржа. В результате спровоцированной азербайджанцами стрельбы легкое ранение получил армянский военнослужащий, с азербайджанской стороны, по данным ВС РА, были ранены двое военнослужащих.