Ադրբեջանում ընթացող դատավարությունները չեն կասեցվի․ ՄԻԵԴ-ը մերժել է Հայաստանի միջնորդությունը
Ադրբեջանում հայ ռազմագերիների դատավարական գործերը շինծու են և զուրկ են օրինական հիմքից, և դրա համար Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում (ՄԻԵԴ) Հայաստանի Հանրապետության ներկայացուցչությունը միջնորդել է Եվրադատարան, որպեսզի վերջինս պարտավորեցնի Ադրբեջանին՝ կասեցնել այդ դատական գործընթացները, ինչպես նաև Հայաստանի կառավարությանը տրամադրել քրեական գործի բոլոր նյութերը։ Այս մասին «Հոդված 3» ակումբի կազմակերպած առցանց քննարկմանն ասաց ՄԻԵԴ-ում Հայաստանի Հանրապետության ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը։
Նրա խոսքով՝ ՄԻԵԴ-ին ուղղված պահանջներում շեշտել են, որ եթե դատարանը նմանատիպ քայլերի չդիմի, ապա այդ դատական պրոցեսները ամենօրյա ռեժիմով խախտում են մարդու արդար դատաքննության իրավունքը։ Ուստի ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչությունը պահանջել է միջանկյալ միջոց կիրառել՝ Ադրբեջանում ընթացող դատավարությունների ընթացքում իրավունքների խախտումները կանխելու նպատակով։
Եղիշե Կիրակոսյանը հայտնեց, որ միջնորդությունը ՄԻԵԴ են ներկայացրել հունիսի 30-ին, սակայն Եվրադատարանը հուլիսի 2-ին մերժել է այդ միջնորդությունը։
«Չնայած որ միջանկյալ միջոցների տրամաբանության մեջ աշխատանքը դեռևս շարունակվում է, բայց հայկական կողմը շարունակում է ամբողջ ապացույցների համախումբը ներկայացնել ընթացող միջպետական գանգատի քննության շրջանակներում, որը մի փոքր ավելի երկարատև պրոցես է լինելու, սակայն ավելի բովանդակային և խորը քննություն է լինելու խախտումների վերաբերյալ»,- ասաց Եղիշե Կիրակոսյանը։
ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչի փոխանցմամբ՝ Հայաստանի կառավարությունը ներկայացրել է միջպետական երկու գանգատ, որոնք վերաբերում են նաև գերեվարված անձանց և նրանց հարազատնեի, ինչպես նաև անհետ կորած անձանց հարազատների իրավունքների պաշտպանությունը։ Միջպետական գանգատներից մեկը ներկայացվել է Ադրբեջանի դեմ 2021թ․ փետրվարի 1-ին, իսկ մյուսը՝ Թուրքիայի դեմ 2021թ․ մայիսի 9-ին։

Проходящие в Азербайджане судебные процессы не будут прекращены
В связи с тем, что возбужденные в Азербайджане уголовные дела против армянских пленных сфальсифицированы и лишены законных оснований, представительство Республики Армения в Европейском суде по правам человека (ЕСПЧ) обратилось в эту инстанцию с ходатайством обязать Азербайджан прекратить эти судебные процессы, а также предоставить правительству Армении все материалы уголовного дела. Об этом в ходе организованного клубом “Статья 3” онлайн-обсуждения сообщил представитель Армении в ЕСПЧ Егише Киракосян.
По его словам, в адресованном ЕСПЧ ходатайстве подчеркивается, что указанные судебные процессы в каждодневном режиме нарушают право человека на справедливое судебное разбирательство. Поэтому представительство РА в Евросуде потребовало применить промежуточное средство с целью недопущения нарушений прав человека в ходе проходящих в Азербайджане судебных процессов.
Ходатайство было передано в ЕСПЧ 30 июня, однако 2 июля Евросуд отклонил его.
“Несмотря на то, что работы в направлении применения промежуточного средства продолжаются, армянская сторона в рамках рассмотрения межгосударственной жалобы продолжает предоставлять весь объем доказательств, что является более продолжительным процессом, но при этом нарушения будут исследоваться более содержательно и глубоко”,- отметил Е.Киракосян.
По его словам, правительство Армении представило две межгосударственные жалобы, касающиеся защиты прав пленных, их родственников, а также прав родственников пропавших без вести лиц. Одна из межгосударственных жалоб была подана 1 февраля 2021 против Азербайджана, другая – 9 мая 2021 г. против Турции.