Ադրբեջանում ընթացող դատավարությունները չեն կասեցվի․ ՄԻԵԴ-ը մերժել է Հայաստանի միջնորդությունը
Ադրբեջանում հայ ռազմագերիների դատավարական գործերը շինծու են և զուրկ են օրինական հիմքից, և դրա համար Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում (ՄԻԵԴ) Հայաստանի Հանրապետության ներկայացուցչությունը միջնորդել է Եվրադատարան, որպեսզի վերջինս պարտավորեցնի Ադրբեջանին՝ կասեցնել այդ դատական գործընթացները, ինչպես նաև Հայաստանի կառավարությանը տրամադրել քրեական գործի բոլոր նյութերը։ Այս մասին «Հոդված 3» ակումբի կազմակերպած առցանց քննարկմանն ասաց ՄԻԵԴ-ում Հայաստանի Հանրապետության ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը։
Նրա խոսքով՝ ՄԻԵԴ-ին ուղղված պահանջներում շեշտել են, որ եթե դատարանը նմանատիպ քայլերի չդիմի, ապա այդ դատական պրոցեսները ամենօրյա ռեժիմով խախտում են մարդու արդար դատաքննության իրավունքը։ Ուստի ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչությունը պահանջել է միջանկյալ միջոց կիրառել՝ Ադրբեջանում ընթացող դատավարությունների ընթացքում իրավունքների խախտումները կանխելու նպատակով։
Եղիշե Կիրակոսյանը հայտնեց, որ միջնորդությունը ՄԻԵԴ են ներկայացրել հունիսի 30-ին, սակայն Եվրադատարանը հուլիսի 2-ին մերժել է այդ միջնորդությունը։
«Չնայած որ միջանկյալ միջոցների տրամաբանության մեջ աշխատանքը դեռևս շարունակվում է, բայց հայկական կողմը շարունակում է ամբողջ ապացույցների համախումբը ներկայացնել ընթացող միջպետական գանգատի քննության շրջանակներում, որը մի փոքր ավելի երկարատև պրոցես է լինելու, սակայն ավելի բովանդակային և խորը քննություն է լինելու խախտումների վերաբերյալ»,- ասաց Եղիշե Կիրակոսյանը։
ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչի փոխանցմամբ՝ Հայաստանի կառավարությունը ներկայացրել է միջպետական երկու գանգատ, որոնք վերաբերում են նաև գերեվարված անձանց և նրանց հարազատնեի, ինչպես նաև անհետ կորած անձանց հարազատների իրավունքների պաշտպանությունը։ Միջպետական գանգատներից մեկը ներկայացվել է Ադրբեջանի դեմ 2021թ․ փետրվարի 1-ին, իսկ մյուսը՝ Թուրքիայի դեմ 2021թ․ մայիսի 9-ին։

ECHR Rejects Armenia's Petition Seeking Suspension of POW Trials in Azerbaijan
Armenia’s representative to the European Court of Human Rights (ECHR) Yeghishe Kirakosyan reported today that the ECHR has rejected a petition filed by Armenia to obligate Azerbaijan to suspend the ongoing trials of Armenian POWs.
Kirakosyan did not say why the ECHR rejected the petition.
Kirakosyan, during an online discussion of the matter, said that Armenia, in its June 30 petition, argued that the trials are fabricated and have no legal basis.
The ECHR’s Armenia representation demanded an interim measure to prevent violations of rights during the ongoing trials in Azerbaijan. The peitition also included a clause requesting that the ECHR obligate Azerbaijan to provide Armenia with all trial case materials.
"Although the work on the logic of interim measures is still going on, the Armenian side continues to present the whole body of evidence in the framework of the ongoing interstate complaint, which will be a slightly longer process, but will be a more substantive, in-depth investigation into violations," Kirakosyan said.
He reported that Armenia has submitted two interstate complaints concerning the protection of the rights of the captives and their relatives, as well as the relatives of missing persons. One of the interstate complaints was filed against Azerbaijan on February 1, 2021, and the other against Turkey on May 9, 2021.