Հունվար-ապրիլին արտերկրից Հայաստան դրամական փոխանցումները 29.1%-ով աճել են՝ հիմնականում ԱՄՆ-ից ուղարկվող փողերի հաշվին
Այս տարվա առաջին չորս ամիսներին (2021 հունվար-ապրիլ) բանկերի միջոցով ֆիզիկական անձինք արտասահմանից Հայաստան են ուղարկել 573.5 մլն դոլարին համարժեք գումար: 2020 թվականի նույն ժամանակաշրջանի համեմատ Հայաստան հոսող գումարներն աճել են 129 մլն դոլարով կամ 29.1%-ով:
Կենտրոնական բանկի (ՀՀ ԿԲ) տրամադրած տվյալների վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ այս աճը մեծ մասամբ պայմանավորված է ԱՄՆ-ից Հայաստան ուղարկվող գումարների կտրուկ ավելացմամբ: Նման միտում նկատվում է դեռևս 2020 թվականի կեսերից:
Այս տարվա հունվար-ապրիլին ԱՄՆ-ից Հայաստան է ուղարկվել մոտ 166 մլն դոլար՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի մոտ 82 մլն դոլարի դիմաց: Այլ խոսքով՝ այս չորս ամիսներին ԱՄՆ-ից Հայաստան դրամական փոխանցումների ծավալը կրկնակի ավելացել է:
Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը ԱՄՆ-ից հոսող գումարների աճը պայմանավորում է ԱՄՆ-ում քաղաքացիների ստացած պետական օժանդակությամբ: Դա դրական է ազդել նաև ԱՄՆ-ում գտնվող հայերի եկամուտների վրա, քանի որ նրանք գումարներ են ուղարկում Հայաստանում ապրող իրենց հարազատներին:
ԱՄՆ-ից ուղարկվող գումարների աճի մասին հարցրել ենք նաև Հայաստանի բանկերի միության գործադիր տնօրեն Սեյրան Սարգյսանին, երբ ամփոփվում էր բանկերի գործունեությունը այս տարվա առաջին եռամսյակում: Սեյրան Սարգսյանը, սակայն, դժվարացավ կոնկրետ բացատրություններ նշել ԱՄՆ-ից Հայաստան ուղարկվող գումարների աճի վերաբերյալ:
«Դրանք մասնավոր փոխանցումների են և գաղտնիք են համարվում, չեն հրապարակվում, թե ովքեր են փոխանցողներն ու ստացողները: Բայց ես չեմ կարծում, թե այդ գումարները այլ նպատակներով են փոխանցվում, մշտական փոխանցումներն են»,- ասաց Բանկերի միության գործադիր տնօրենը:
Դրամական փոխանցումների էական աճ է նկատվում նաև Ղազախստանից (+3.7 անգամ), Գերմանիայից (+72.3%) ու Ֆրանսիայից (+83.9%):
Չնայած այս աճերին՝ արտասահմանից Հայաստան դրամական փոխանցումների գլխավոր աղբյուրը մնում է Ռուսաստանը, որտեղից ևս վերջին ամիսներին գումարների ներհոսքի աճ է նկատվում:
Հունվար-ապրիլին ֆիզիկական անձինք բանկերով Ռուսաստանից Հայաստան են ուղարկել մոտ 218 մլն դոլար՝ 19 մլն դոլարով կամ 9.4%-ով ավել, քան նախորդ տարվա նույն ամիսներին:
Այս տարվա չորս ամիսների կտրվածքով՝ բանկերով Հայաստան ուղարկվող գումարների մոտ 38%-ը Ռուսաստանից է, 29%-ը՝ ԱՄՆ-ից: Մյուս երկրներից համեմատաբար տեսանելի կշիռ ունեն Գերմանիան, Ղազախստանն ու Ֆրանսիան: Մանրամասները՝ ինֆոգրաֆիկայում:
Ինֆոգրաֆիկան առավել մեծ չափերով տեսնելու համար կարող եք բացել առանձին պատուհանով  (Open Image in New Tab)։
2020 թվականին բազմաթիվ հայաստանցիներ չկարողացան մեկնել արտերկիր՝ արտագնա աշխատանքի: Սկզբում համավարակն ու փակ ճանապարհները պատճառ դարձան, հետո՝ սեպտեմբերի վերջին Արցախում սկսված պատերազմը: Արդեն տարեվերջից նրանց մի մասը կարողացավ մեկնել երկրից: Ներկայում դրամական փոխանցումների՝ տրանսֆերտների աճին նպաստել է նաև այս գործոնը:  Ենթադրելի է, որ մայիս-հունիս ամիսներին ևս այս միտումները պահպանվել են, սակայն ԿԲ-ն դեռևս չի հրապարակել նշված ամիսների վիճակագրությունը:
Հայաստանցիները, սովորաբար, արտագնա աշխատանքի են մեկնում հիմնականում Ռուսաստան, ինչպես նաև՝ Ուկրաինա, Բելառուս և այլն:
Հայաստան հոսող տրանսֆերտները էական նշանակություն ունեն Հայաստանի տնտեսության համար: Դրանք ավելացնում են մարդկանց եկամուտները, դրական ազդում առևտրաշրջանառության և առհասարակ ամբողջ տնտեսության վրա:
Պաշտոնական վիճակագրությունը արձանագրում է, որ այս տարվա մարտ և ապրիլ ամիսներին Հայաստանի տնտեսությունն աճում է:  Տարվա չորս ամիսների կտրվածքով՝ 2021-ի հունվար-ապրիլին նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ, տնտեսական ակտիվությունն աճել է 2.6%-ով: Ճիշտ է՝ իշխանությունները դա որպես իրենց աշխատանքի բացարձակ ձեռքբերում են ներկայացրել, սակայն ակնհայտ է, որ Հայաստանի տնտեսության վրա ներկայում էապես դրական են ազդում արտաքին գործոնները: Դրանցից առաջինը հենց տրանսֆերտներն են:
Մեծ ազդեցություն ունի նաև միջազգային շուկաներում գունավոր մետաղների գների աճը. Հայաստանը, լինելով հանքահումք արտահանող երկիր, շահում է մետաղների գնաճից: Այս թեմային առանձին անդրադառնալու առիթ դեռ կունենանք:
11.8%-ով ավելացել է նաև գումարների արտահոսքը
2021 թվականի հունվար-ապրիլին ֆիզիկական անձինք բանկերի միջոցով Հայաստանից արտասահման են ուղարկել 370.3 մլն դոլարին համարժեք գումար: Նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ այն աճել է 39 մլն դոլարով կամ 11.8%-ով:
Դրամական փոխանցումների արտահոսքի կազմում ևս առաջին տեղում Ռուսաստանն է. հունվար-ապրիլին փոխանցվել է 121.1 մլն դոլար, որն աճել է 14 մլն դոլարով կամ 13%-ով:
Մյուս առավել տեսանելի աճը գրանցվել է Չինաստանի մասով: Չորս ամիսներին Հայաստանից Չինաստան է ուղարկվել մոտ 20.5 մլն դոլար, աճը՝ մոտ 11 մլն դոլար կամ 2.2 անգամ: Քանի որ տրանսֆերտների այս վիճակագրության մեջ ներկայացվում են ֆիզիկական անձանց  փոխանցումները, այդ թվում՝ անհատ ձեռնարկատերերի, ենթադրվում է, որ Հայաստանից Չինաստան ուղարկվող գումարների աճը պայմանավորված է հենց անհատ ձեռնարկատերերի գործունեությամբ, որոնք զբաղվում են Չինաստանից ապրանքների ներմուծմամբ ու վաճառքով:
Հիշեցնենք, որ 2020 թվականին դեպի Հայաստան տրանսֆերտները կազմել են 1 մլրդ 842 մլն դոլարին համարժեք գումար, որը նախորդ տարվա համեմատ կրճատվել է 6%-ով:
Միևնույն ժամանակ, 13%-ով կրճատվել են Հայաստանից դուրս եկող գումարներն ու կազմել 1 մլրդ 267 մլն դոլար:

В январе-апреле трансферты в Армению выросли на 29.1% за счет переводов из США
За первые четыре месяца этого года (с января по апрель 2021 г.) в Армению через банки физическими лицами была переведена сумма, эквивалентная 573.5 млн долларов. За тот же период 2020 г. эта сумма выросла на 129 млн долларов, или на 29.1%.
Анализ данных Центробанка РА показывает, что этот рост обусловлен в основном резким увеличением переводов из США в Армению. Такая тенденция наблюдается еще с середины 2020 г.
В январе-апреле этого года из США в Армению было отправлено около 166 млн долларов против 82 млн за тот же период прошлого года. Это значит, что за указанные четыре месяца объем трансфертов из США в Армению вырос вдвое.
Рост переводов из Соединенных Штатов председатель ЦБ Мартин Галстян обусловил государственной помощью, полученной гражданами в этой стране. Это положительно повлияло на доходы находящихся в США армян, которые отправляют деньги живущим в Армении родственникам.
О росте трансфертов из США мы поинтересовались и у исполнительного директора Союза банков Армении Сейрана Саргсяна, когда подводились итоги деятельности банков в первом квартале этого года. Однако С.Саргсян затруднился назвать конкретные причины роста трансфертов из США в Армению.
“Это частные переводы, которые содержат тайну. Данные о том, кто отправитель, а кто получатель, не публикуются. Но я не считаю., что эти суммы присылаются в других целях, это постоянные переводы”,- сказал исполнительный директор Союза банков.
Существенный рост трансфертов в Армению наблюдается и из Казахстана (+3.7 раза), Германии (+72.3%) и Франции (+83.9%).
Тем не менее, главным источником присылаемых в Армению трансфертов является Россия, откуда также наблюдается рост денежных переводов.
В январе-апреле физическими лицами из России в Армению посредством банков было переведено около 218 млн долларов, что на 19 млн долларов, или на 9.4%, больше, чем в тот же период прошлого года.
38% трансфертов, поступивших в Армению через банки за четыре месяца этого года, представляли собой переводы из России, 29% - из США. Из других стран наибольший вес имеют Германия, Казахстан и Франция.
В 2020 г. многие жители Армении не смогли уехать на заработки. Сперва причиной были пандемия и закрытые границы, потом – начавшаяся в сентябре война в Арцахе. Уже к концу года часть граждан Армении смогла выехать из страны. Росту трансфертов в рассматриваемый период способствовал и этот фактор. Можно предположить, что эта тенденция сохранилась также в мае-июне, однако ЦБ пока не опубликовал соответствующую статистику.
Жители Армении едут на заработки в основном в Россию, а также Украину и Беларусь.
Поступающие в нашу страну трансферты имеют существенное значение для армянской экономики. Они увеличивают доходы людей, положительно сказываются на торговом обороте и на экономике в целом.
Официальная статистика свидетельствует о том, что в марте-апреле этого года был зарегистрирован рост экономики. В разрезе четырех месяцев - январь-апрель 2021 года – экономическая активность выросла на 2.6%. Правда, власти представили это как достижение исключительно их работы, однако очевидно, что в настоящее время на экономику Армении положительно влияют внешние факторы и в первую очередь трансферты.
Большое влияние оказал также рост мировых цен на цветные металлы. Армения, будучи страной-экспортером сырья, выигрывает от этого.
На 11.8% увеличился также отток денег
В январе-апреле 2021 г. из Армении физическими лицами посредством банков была переведена сумма, эквивалентная 370.3 млн долларов. В том же периоде прошлого года этот этот показатель вырос на 39 млн долларов, или на 11.8%.
В составе оттока денежных сумм на первом месте находится опять-таки России, куда в январе-апреле было переведено 121.1 млн долларов, что означает рост на 14 млн долларов, или на 13%.
Другим направлением ощутимого роста является Китай. За первые четыре месяца этого года из Армении в эту страну было переведено около 20.5 млн долларов, рост составил около 11 млн, или в 2,2 раза. Можно предположить, что рост переводов из Армении в Китай обусловлен деятельностью частных предпринимателей, которые занимаются импортом и продажей китайских товаров.
Напомним, что в 2020 г. трансферты в Армению составили сумму, эквивалентную 1 млрд 842 млн долларов, что на 6% меньше показателя предыдущего года.