Human Rights Watch. քննել տեղական հասարակական կազմակերպության նկատմամբ խմբակային հարձակումը
Human Rights Watch-ն այսօր հայտարարել է, որ իշխանությունները պետք է անմիջապես ամբողջական հետաքննեն Հայաստանի հյուսիսային Վանաձոր քաղաքի գլխավոր իրավապաշտպան կազմակերպություններից մեկի նկատմամբ հարձակումը:
2012թ. ապրիլի 16-ին՝ ժամը 11:00-ի սահմաններում, շուրջ 200 քաղաքացիներ հավաքվել են Հելսինկյան Քաղաքացիական Ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի մոտ՝ պահանջելով չեղյալ հայտարարել հաջորդ օրը չորս կարճամետրաժ ադրբեջանական ֆիլմերի ցուցադրությունը: Ամբոխը քարեր և ձվեր է շպրտել գրասենյակի ուղղությամբ, ջարդել է գրասենյակի պատուհանները, և սպառնացել է անձնակազմին, այլ բռնություններ կիրառել, եթե իրենց պահանջները չբավարարվեն: Խումբը ցրվել է միայն այն բանից հետո, երբ ՀՔԱ ղեկավարությունը խոստացել է չցուցադրել ֆիլմերը:
«Հայաստանի և Ադրբեջանի հակամարտության պատմությունը նշանակում է, որ ադրբեջանական ֆիլմը հակասական է որոշ մարդկանց համար, սակայն դա չի արդարացնում դրանց չցուցադրելը, առավել ևս սպառնալիքները կամ բռնության կիրառումը», - նշում է Human Rights Watch-ի Հարավային Կովկասի ավագ հետազոտող Գիորգի Գոգիան. «Իշխանությունները պետք է շտապ հետաքննեն միջադեպը և երաշխավորեն Հելսինկյան Քաղաքացիական Ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի անձնակազմի անվտանգությունն ու ապահովությունը»:
Հայաստանը և Ադրբեջանը յոթնամյա պատերազմ են մղել Լեռնային Ղարաբաղի համար, որը Խորհրդային Ադրբեջանի տարածքում գտնվող, հիմնականում հայերով բնակեցված, ինքնավար մարզ էր: Չնայած 1994 թ. հրադադարին, հակամարտությունը դեռ պետք է լուծվի քաղաքական ճանապարհով:
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը համաձայնել է տրամադրել իր տարածքը վստահության ձևավորման ծրագրեր իրականացնող Խաղաղասիրական նախաձեռնությունների կովկասյան կենտրոնին, որը պլանավորել էր ադրբեջանական կինոգործիչների չորս կարճամետրաժ ֆիլմ ներկայացնել ֆիլմերի փառատոնի շրջանակներում: Տասնյակ տեղական հասարակական կազմակերպություններ և քաղաքական կուսակցություններ հայտարարություն են տարածել ապրիլի 14-ին, որով կոչ են արել հանրությանը բողոքել ֆիլմերի փառատոնի դեմ և կանխել դրա անցկացումը: Փառատոնի կազմակերպիչների կողմից սա ֆիլմերը ցուցադրելու երկրորդ փորձն էր: Նրանք փորձել էին շարունակել փառատոնը ապրիլի 12-ին Գյումրի քաղաքում, սակայն չեղյալ էին հայտարարել հանրային բողոքի պատճառով:
Ապրիլի 16-ի առավոտյան մոտ 200 անձ, ներառյալ ուսանողներ, նախկին ազատամարտիկներ և քաղաքական կուսակցությունների ներկայացուցիչներ, հավաքվել են Վանաձորի կենտրոնում և երթով շարժվել են դեպի ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակ: Ըստ որոշ վկաների, ցուցարարներն առաջնորդվել են Երկրապահ կամավորականների միության կողմից:
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը փորձել է բանակցել ամբոխի հետ և թույլատրել է բողոքի ցույցի կազմակերպիչներին մտնել գրասենյակ՝ քննարկելու խմբի պահանջները: Սակայն ցույցի բազմաթիվ մասնակիցներ նույնպես ներս են մտել և սպառնացել ջարդել սարքավորումները և գույքը, եթե կազմակերպությունը չհրաժարվեր ֆիլմերը ցուցադրելուց: Դրսում հավաքված ցուցարարները բացականչել են «դավաճաններ, ամոթ և թուրքեր»:
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի նախագահ Արթուր Սաքունցը հայտարարել է, որ ֆիլմերի ցուցադրումը հետաձգվել է, սակայն ամբոխը պահանջել է այն ընդհանրապես չեղյալ հայտարարել և սկսել է ձվեր և քարեր շպրտել գրասենյակի ուղղությամբ: Նրանք ջարդել են մի քանի պատուհաններ և քարերից մեկը հարվածել է կազմակերպության աշխատակիցներից մեկին: Բողոքի ակցիայի կազմակերպիչները պահանջել են, որ Սաքունցը չեղյալ հայտարարի ֆիլմերի փառատոնը, այլապես հետագա բռնության կենթարկվի: Երբ ակցիայի կազմակերպիչներն ասել են, որ այլևս չեն կարող կառավարել զայրացած ամբոխին, նա տեղի է տվել սպառնալիքներին և չեղյալ է հայտարարել ֆիլմերի ցուցադրումը ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակում: Կարճ ժամանակ անց ամբոխը ցրվել է:
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը զանգահարել է ոստիկանություն, երբ ամբոխը հավաքվել է գրասենյակի մոտ, սակայն ոստիկանությունը ժամանել է միայն ակցիայի ավարտից հետո: Ականատեսի վկայությամբ, ակցիայի ընթացքում առնվազն չորս ոստիկաններ են եղել գրասենյակի մոտ, բայց նրանք չեն միջամտել՝ կանխելու հարձակումները:
Հայաստանը Եվրոպական խորհրդի անդամ է և Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի անդամ, որը երաշխավորում է արտահայտման ազատության իրավունքը: Խոսքի ազատության իրավունքի  պաշտպանության և հարգելու առումով՝ կառավարությունը պարտավոր է ոչ միայն հրաժարվել խոսքի գրաքննությունից, այլև միջոցներ ձեռնարկել՝ պաշտպանելու մարդկանց արտահայտման ազատության իրավունքը այլ անձանց կողմից խախտվելուց:
«Ադրբեջանական ֆիլմարտադրողի ֆիլմի ցուցադրության որոշումը կարող է վրդովեցնել կամ վիրավորել ինչ-որ մեկին, բայց դա ոչ մի կերպ չի արդարացնում այսպիսի խմբակային բռնությունը կամ կինոփառատոնի չեղյալ հայտարարելը,- նշում է Գոգիան:- Իշխանությունները պետք է ցույց տան իրենց պատրաստակամությունը պաշտպանելու ազատ խոսքը և երաշխավորելու անվտանգ պայմաններ՝ ֆիլմերի հետագա ցուցադրության համար»:

On April 16, 2012, at approximately 11:00 a.m. a group of about 200 people gathered outside the office of the Helsinki Citizens’ Assembly (HCA) in Vanadzor, demanding that the screening of a series of short films made in Azerbaijan planned for the next day be cancelled. The crowd threw eggs and stones at the office, broke several windows and threatened the staff with further violence unless their demands were met. The group dispersed only after HCA leaders promised not to show the films.
“The history of conflict between Armenia and Azerbaijan means that a film from Azerbaijan is controversial for some, but that doesn’t justify not screening the films, far less any threat or use of violence,” said Giorgi Gogia, senior South Caucasus researcher at Human Rights Watch. “The authorities should promptly investigate the incident and ensure safety and security of the Helsinki Citizens’ Assembly staff.”
Armenia and Azerbaijan fought a seven-year war over Nagorno-Karabakh, a primarily ethnic Armenian-populated autonomous exclave in the Soviet Azerbaijan. Despite a 1994 ceasefire, the conflict yet has to be resolved politically.
The HCA’s Vanadzor office agreed to provide its premises to the Caucasus Center of Peace Making, a non-governmental organization working on confidence-building projects, which planned to show four short films by Azerbaijani filmmakers as part of a film festival. Over a dozen local civil society groups and political parties in Vanadzor issued a statement on April 14, calling on the public to protest against the film festival and prevent it from taking place. It was the festival organizers’ second attempt to show the films. They tried to proceed with the festival on April 12 in the town of Gyumri, but cancelled it in the wake of public protests.
On the morning of April 16, some 200 people – including former military servicemen, students and political party representatives – gathered in the center of Vanadzor and marched toward the HCA's office. According to one of the witnesses, the crowd was led by the Union of Nagorno-Karabakh War Veterans (“Yerkrapah”).
The HCA’s Vanadzor office tried to negotiate with the crowd and allowed several of the protest’s organizers to enter their offices to discuss the group’s demands. However, several of the rally participants also entered the premises and threatened to break the equipment and furniture unless the NGO agreed not to show the films. The crowd outside chanted slogans: “Traitors, Shame, and Turks!”
HCA Vanadzor director Artur Sakunts offered to postpone the film screenings, but the crowd demanded full cancellation and started to throw eggs and rocks at the office. They broke several windows, and one stone hit an HCA employee. Several protest organizers demanded that Sakunts cancel the film festival or potentially face further violence. When protest organizers told Sakunts that they could no longer control the angry crowd, he yielded to the threats and agreed to cancel the film screenings. The crowd dispersed shortly thereafter.
HCA’s Vanadzor office called the police as soon as the crowd gathered outside the office, but police arrived only after the protest dispersed. According to one eyewitness, there were at least four policemen near the office during the protest, but they did not intervene to try to prevent the attacks.
Armenia is a member of the Council of Europe, and a party to the European Convention on Human Rights, which guarantees the right to freedom of expression. In respecting and protecting the right to free speech, governments have an obligation not only to refrain from censoring free speech just because it may offend, but also to take measures to protect the rights of individuals to freedom of expression against violations by private persons. This is particularly the situation in a case such as this, when it is not the contents of the films that are alleged to be offensive, but the nationality and ethnicity of the film-makers to which some object.
“The decision to show a film by an Azeri film-maker may upset and offend some, but that in no way justifies this kind of mob violence or the cancellation of the film festival,” Gogia said. “The authorities should show their commitment to protecting free speech and guarantee secure conditions for the film screening to go forward.”