«Թեկնածության վճար». ովքեր են ֆինանսավորել քարոզարշավը
Այս ընտրությունների քաղաքական քարոզչությունը հիմնականում ֆինանսավորել են պաշտոնյաներ, գործարարներ և հենց իրենք՝ ընտրացուցակներում ներառված թեկնածուները։ Վերջիններս, սակայն, մեծ մասամբ գումար են նվիրաբերել ոչ թե իրենց անձնական միջոցներից, այլ հարազատների, դրսում գտնվող բարեկամների օգնությամբ, նույնիսկ պարտք վերցնելով։
Հետք Մեդիա Գործարանի թիմն ուսումնասիրել է ընտրություններին մասնակցող ուժերի նախընտրական հիմնադրամների ֆինանսական շարժը՝ 2021 թվականի հունիսի 3-16-ն ընկած ժամանակահատվածում։ Վերլուծել ենք նվիրատվությունների մոտ 1100 էջ բանկային օրդերները։
Ամենից շատ նվիրատվություն ստացել են «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը, «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» դաշինքները։ Ստորև ներկայացնում ենք կուսակցությունների և դաշինքների նվիրատուների վերաբերյալ մանրամասներ։
«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցություն
«Քաղաքացիական պայմանագրին» գումար են նվիրաբերել մարզպետներ, վարչության պետեր, ավագանու անդամներ, համայնքապետեր, պետական ապարատի այլ աշխատակիցներ, ինչպես նաև միջին և խոշոր գործարարներ։
Հատկանշական է, որ նշված անձինք բնակվում են Հայաստանի տարբեր մարզերում, բայց նրանց կողմից նվիրատվությունը կուսակցության նախընտրական քարոզարշավի հաշվին մուտք է արվել «Հայէկոնոմբանկի» Երևանի գլխամասային գրասենյակի նույն տարանցիկ հաշվից՝ հունիսի 8-ին։ Հիշեցնենք, որ կուսակցության նախընտրական ցուցակի հինգերորդ համարը՝ գործարար Խաչատուր Սուքիասյանը, բանկի բաժնետերերից է։
Նման պատկեր ստանալու համար ավելի քան 400 անձ նույն օրը պետք է այցելած լիներ «Հայէկոնոմբանկի» գլխամասային գրասենյակ՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությանը գումար նվիրաբերելու համար։ Կամ ամբողջ գումարը պետք է մեկ անձ փոխանցեր՝ 400-ից ավելի մարդկանց անունից։
Իրավիճակը պարզաբանելու համար՝ խոսեցինք կուսակցության ներկայացուցիչների հետ՝։
«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության ցուցակով պատգամավորի թեկնածու, պետական գույքի կառավարման կոմիտեի նախկին նախագահ Նարեկ Բաբայանը պարզաբանեց, որ իրականացրել են դրամահավաք, որին մասնակցել են «տարբեր ֆինանսական հնարավորություն ունեցող մարդիկ», թեկնածուներ։ Հավաքված գումարը, «թեկնածուների և ոչ միայն թեկնածուների անունից», մուտքագրվել է նախընտրական հիմնադրամի հաշվին։
Բաբայանը նաև նշեց, որ ինքը կանխիկ գումարն անձամբ է մուտք արել՝ «Հայէկոնոմբանկից»։ Հարցին, թե ինչպես են բոլոր նվիրաբերողները որոշել հենց նույն բանկի նույն մասնաճյուղից գումարը մուտքագրել, Նարեկ Բաբայանը պատասխանեց. «Իսկ եթե այդ գումարը մի տեղից վերցվել է և մի տեղ վճարվե՞լ, տրամաբանական է, չէ՞, որ այդ մի տեղը միշտ նույնը լինի։ Եթե ամեն մեկն իր գրպանից արած [նվիրաբերած,-խմբ.] լիներ, ձեր ասածը ճիշտ կլիներ, բայց նորից եմ ասում՝ գրասենյակից վերցվել և մուտք է արվել»,- պարզաբանեց Բաբայանը։
«Արդյոք մի հոգի է վերցրել գումարը գրասենյակից և մոտ 400 հոգու անունից մուտք արել նախընտրական հաշվին» հարցին Նարեկ Բաբայանը պատասխանեց. «Ես ինքս մուտք արել եմ, բայց մյուսների մասին չգիտեմ, որովհետև առաջարկված է եղել էս օրը անել այդ գործը և ում՝ երբ հարմար է եղել, մոտեցել է գրասենյակ, վերցրել և… նույնիսկ, չգիտեմ, եթե մի հոգի, օրինակ, լիազորագրով աներ, էլի որևէ խնդիր չեմ տեսնում, բայց ես անձամբ ինքս տարել եմ, մյուսների մասին չգիտեմ։ Չգիտեմ՝ շուտ եմ գնացել, թե ինչ, համենայնդեպս ուրիշ մարդու չեմ հանդիպել մերոնցից»,- ասաց թեկնածուն։
Նվիրատվության նպատակը՝ «թեկնածության վճար»
«Քաղաքացիական պայմանագրի» նախընտրական հիմնադրամի ֆինանսական մուտքերի ուսումնասիրությունից պարզվում է նաև, որ կուսակցության թեկնածուները նվիրաբերել են առավելագույն թույլատրելի 5 մլն դրամ՝ նպատակի տողում նշելով «թեկնածության վճար»։
Հարցին՝ արդյոք ընտրություններին մասնակցող ՔՊ թեկնածուները պետք է վճարեին թեկնածության վճար, պատգամավոր, կուսակցության վարչության անդամ և թեկնածու Վահագն Հովակիմյանը պատասխանեց. «Բանկում, երբ թեկնածուները գնացել են, բանկը, որպեսզի տարբերակի, որ թեկնածուն է վճարողը, որ 500 հազար, թե 5 մլն դրամ լինի, բանկն ուղղակի այդպես է ձևակերպել։ Որպեսզի բանկի աշխատողը չսխալվի, գիտակցի, որ թեկնածուից է վերցնում գումար, որովհետև թեկնածուի վկայականով են ներկայացել բանկ»,- ասաց Վահագն Հովակիմյանը։
«Բանկի աշխատողն ի՞նքն է որոշել, թե ինչ պետք է գրվի «փոխանցման նպատակ» դաշտում» հարցրինք պրն Հովակիմյանին։ «Ոչ, բանկի աշխատողն ասել է՝ որ այսպես գրեմ, նորմա՞լ է, թեկնածուն ասել է՝ հա։ Այդտեղ ի՞նչ խախտում կա, կարո՞ղ եք ասել»,- պատասխանեց նա։
Ըստ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով ներկայացրած հայտարարագրերի՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությանը 5 մլն դրամ նվիրաբերած թեկնածուներից ոմանց տարեկան եկամուտն անգամ չի գերազանցում նշված գումարը, նրանցից ոմանք նույնիսկ չեն աշխատում, չունեն դրամական միջոցներ։
Անդրադառնալով այս հարցին՝ Վահագն Հովակիմյանն ասաց, որ թեկնածուները կարող էին իրենց բարեկամներից, ծանոթներից և ընկերներից գումար հավաքել՝ քարոզչությանը նվիրաբերելու համար։
Պատգամավոր, իշխող կուսակցության թեկնածու Մարիա Կարապետյանն, օրինակ, այդ սկզբունքով է առաջնորդվել։ Նրա տարեկան եկամուտն ու դրամական միջոցները միասին չեն գերազանցում 6 մլն դրամը, սակայն վերջինս 5 մլն դրամ է նվիրաբերել իր կուսակցության քարոզչությանը։
Մեզ հետ զրույցում պատգամավորն ասաց, որ ծանոթներից է վերցրել գումարը և փոխանցել հիմնադրամին։ Պատգամավորը նշեց նաև, որ հաջորդ տարվա հայտարարագրում այդ գումարը հայտարարագրելու է։
Միայն ՔՊ թեկնածուները չէ, որ այլ մարդկանց ֆինանսական միջոցներով են իրականացրել քարոզարշավը
«Ես ծնող ունեմ… քեռի ունեմ», «Ունեմ արտասահմանում գտնվող եղբայր», «Քույրիկներ ունեմ ԱՄՆ-ում բնակվող», «Տատիկներ, որոնք մեզ խնայողություն են թողել», «Պարտքով եմ վերցրել շատ հարազատ մարդուց», «Ինչո՞ւ եք կարծում, որ մենք էդքան խեղճ ենք»։
Այս արտահայտությունները մեջբերված են թեկնածուների խոսքից, որոնք պատասխանել են մեր հարցին, թե ինչպես են կարողացել միլիոններ նվիրաբերել իրենց քաղաքական ուժին՝ չունենալով բավարար եկամուտ։
Նախընտրական քարոզարշավի ֆինանսներն ուսումնասիրելիս նկատել ենք, որ պատգամավորի թեկնածուները հիմնականում նվիրաբերել են 5 մլն դրամ, որն առավելագույն թույլատրելի շեմն է։ Այդ թեկնածուների մի մասը, սակայն, չի աշխատում, չունի եկամուտ կամ դրամական միջոց։
Մենք խոսել ենք բոլոր այն կուսակցությունների/դաշինքների թեկնածուների հետ, որոնք կատարել են նվիրատվություններ՝ չունենալով բավարար միջոցներ։
«Հայաստան» դաշինք
Հունիսի 16-դրությամբ՝ «Հայաստան» դաշինքը ստացել է ընդհանուր առմամբ 309 մլն դրամի նվիրատվություն։
Սարգիս Կարապետյանը «Հայաստան» դաշինքի նախընտրական ցուցակի 56-րդ համարն է։ Նա չի աշխատում, հայտարարագրել է տարեկան 3 մլն 210 հազ․ դրամ եկամուտ, ինչպես նաև դրամական միջոցներ՝ 1000 ԱՄՆ դոլար և 6 մլն 500 հազ․ դրամ։ Կարապետյանը դաշինքի նախընտրական հիմնադրամին նվիրաբերել է 5 մլն դրամ։ Մեզ հետ զրույցում Կարապետյանը նշեց, որ գումարը նվիրաբերել է իր դրամական միջոցներից, սակայն չցանկացավ բացատրել այդ դրամական միջոցների ծագումը։
«Այս պահին չեմ աշխատում, բայց այնպես չի, որ չեմ աշխատել։ Չեմ կարող մանրամասնել հիմա ես, թե երբվանից եմ աշխատում կամ չեմ աշխատում։ 42 տարեկան եմ, համարյա 28 տարվա աշխատանքային ստաժ ունեմ»,- ասաց նա։
Դաշինքի պատգամավորի թեկնածու Սիրանուշ Հովհաննիսյանը նույնպես չի աշխատում և քարոզարշավին նվիրաբերել է 5 մլն դրամ։ Մեզ հետ զրույցում թեկնածուն նշեց, որ գումարը փոխանցել է իր անձնական միջոցներից։ Նա որևէ եկամուտ չունի, բայց հայտարարագրել է մոտ 7.4 մլն դրամ։ Ասաց, որ երկար տարիներ աշխատել է, ապահովված է եղել և գումարը ծախսելու տեղ չի ունեցել. «Դրսում էլ քույրիկներ ունեմ. և Ամերիկայում, և Ռուսաստանում։ Քույրիկներս չեն թողել, որ խնդիրներ ունենամ»։
«Հայաստան» դաշինքի թեկնածու Սուսաննա Պողոսյանը նույնպես 5 մլն դրամ փոխանցողներից է։ Ըստ նրա՝ իր նվիրաբերածը մեծ գումար չէ։ Պողոսյանն աշխատում է որպես ՀՅԴ ԳՄ գործավար։ Ըստ թեկնածուի հայտարարագրի՝ ամսական 110 հազար դրամ եկամուտ ունի։ Միևնույն ժամանակ, նրա դրամական միջոցները կազմում են 8.2 մլն դրամ։ Թեկնածուն ասում է, որ այդ գումարն առաջացել է տարիներ շարունակ իր խնայողությունների հաշվին։
Հարցին, թե ինչպես է նման ցածր եկամուտ ունենալով՝ խնայողությունների մեծ մասը նվիրաբերել դաշինքին, Սուսաննա Պողոսյանը պատասխանեց. «Ես նաև դրսից նվիրատվություններ ունեմ, խնայողություններ ունեմ, տատիկներ, որոնք մեզ խնայողություն են թողել»։
«Պատիվ ունեմ» դաշինք
2021 թվականի հունիսի 16-դրությամբ «Պատիվ ունեմ» դաշինքը ստացել է 246 մլն դրամ նվիրատվություն։
Մենք զրուցել ենք «Պատիվ ունեմ» դաշինք-ի նախընտրական ցուցակի 64-րդ համար Սոնյա Հարությունյանի հետ, որը քարոզարշավին նվիրաբերել է 2 մլն դրամ։ Հարությունյանն աշխատում է «Արարատբանկ» ԲԲԸ-ում՝ տարեկան մոտ 3 մլն դրամ եկամտով։ Բացի այդ, հայտարարագրել է նաև 5 մլն դրամ դրամական միջոց։
Մեր զանգելու պահին Սոնյա Հարությունյանը գտնվում էր ավտոբուսում։ Թեկնածուն նշեց, որ երկար ժամանակ է՝ գումար է հավաքում մեքենա գնելու համար։ Նշված գումարից է առանձնացրել 2 մլն դրամ և մուտք արել «Պատիվ ունեմ» դաշինքի հաշվին։
«Արդյոք նպատակահարմա՞ր էր երկար ժամանակ հավաքած գումարը նվիրաբերել «Պատիվ ունեմ» դաշինքին, երբ ինքը 64-րդ համարն է, և շանսերը մեծ չեն՝ պատգամավոր դառնալու» հարցին Հարությունյանը պատասխանեց. «Դե, այս պահին չենք կարող ասել՝ շանսերը մե՞ծ են, թե չէ։ Ամեն դեպքում, դա իմ որոշելիքն է, ճիշտն ասած։ Ես ինքս եմ որոշում՝ իմ գումարն ինչպես ծախսեմ»։
2021 թվականի հունիսի 16-ի դրությամբ՝ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը ստացել է 87 մլն դրամ նվիրատվություն։
Կուսակցության թեկնածու Մարկոս Հարությունյանը նշել է, որ չի աշխատում, բայց Երևանի ավագանու անդամ է։ Ըստ հայտարարագրի՝ Երևանի քաղաքապետարանից ստացել է 816 հազար դրամ՝ որպես աշխատավարձին հավասարեցված վճարում։ Հայտարարագրել է նաև 3.7 մլն դրամ և 10 հազար ԱՄՆ դոլար (մոտավորապես 5․2 մլն․ ՀՀ դրամ) դրամական միջոց։
Հարությունյանը նշեց, որ իր դրամական միջոցներից է նվիրաբերել կուսակցության քարոզարշավին։ Մեր հարցին, թե որտեղից են գոյացել իր դրամական միջոցները, երբ որևէ տեղ չի աշխատում, Հարությունյանը պատասխանեց․
«Ես ծնող ունեմ, անցյալ տարի հայրս հողատարածք է վաճառել, եթե չեմ սխալվում՝ 85 հազար դոլարով, ինձ գումար է նվիրաբերել, որը ես եմ տնօրինում։ Քեռի ունեմ՝ դրսից ուղարկում է, հիմա հո պարտադիր չի՞ աշխատեմ»։
«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության 82-րդ համարի թեկնածու Տիգրան Մուրադյանը ևս չի աշխատում և ոչինչ չի հայտարարագրել։ Մեր հարցին, թե ինչպես է 5 մլն դրամ նվիրաբերել կուսակցության նախընտրական հիմնադրամին, Մուրադյանը պատասխանեց, որ ունեցել է 10,000 դոլար խնայողություն, որը պետք է օգտագործեր ծերության տարիներին, այդ գումարն է նվիրաբերել։ Տիգրան Մուրադյանը 57 տարեկան է։
«Ինձ թվում է՝ իմ գործ․․․չէ, գործընկեր չասեմ, իմ նորընծա ընկերները, որոնք հավատում են ինձ, ու դրանց մեջ մարդիկ կան, որոնց ես եմ հավատում, ինձ ինչ-որ մի բանով կօգնեն, օգտակար կլինեն, ինչ-որ մի բան կաշխատեմ, չգիտեմ»,- ասաց Տ․ Մուրադյանը։
«Հայ ազգային կոնգրես» կուսակցություն
2021 թվականի հունիսի 16-ի դրությամբ «Հայ ազգային կոնգրես» կուսակցությունը ստացել է 47 մլն դրամ նվիրատվություն։
ՀԱԿ կուսակցության 8-րդ համար Սամվել Աբրահամյանը նախընտրական հիմնադրամին է նվիրաբերել 5 մլն դրամ։ Նա չի աշխատում, բայց ունի դրամական միջոցներ՝ 8,000 ԱՄՆ դոլար (4 մլն 160 հազ․ ՀՀ դրամ) և 2 մլն ՀՀ դրամ։ Ասաց, որ հայտարարագրում նշված գումարն իր խնայողություններն են, բայց 5 միլիոնը այդ խնայողություններից չի նվիրաբերել։
«Դա իմ մնացորդն է։ Ես դեռ էդքան էլ ունեմ, էդքան էլ կարող եմ կատարել նվիրատվություն։ Դուք ինչի՞ եք մտածում, որ մենք էդքան խեղճ մարդիկ ենք։ Հետո՞ ինչ, որ պետությունը մեզ արգելել է աշխատել»,-ասաց Սամվել Աբրահամյանը։
Աբրահամյանը հավելեց, որ ինքը շատ մեծ եկամուտներ է ստանում մի ոլորտից, որը Հայաստանում կարգավորված չէ. կրիպտոարժույթների շուկան։
«Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության նախընտրական հիմնադրամին, հունիսի 16-ի դրությամբ, նվիրաբերել են 73 մլն դրամ։
Ռուզաննա Ավագիմյանը «Լուսավոր Հայսատան» կուսակցության 12-րդ համարի թեկնածուն է, կուսակցության նախընտրական հիմնադրամին նվիրաբերել է արել 5 մլն դրամ։ Թեկնածուն հայտարարագրել է տարեկան մոտ 4.6 մլն դրամ եկամուտ և 6.4 մլն դրամ դրամական միջոց։
Ըստ նրա՝ գումարը հավաքելու համար նրան աջակցել են համախոհները, ընկերները և ընտանիքի անդամները։ «Պատրաստ եմ նվիրաբերել շատ ավելին, եթե դա մեզ օգնելու է, իսկ դա մեզ, կարծում եմ, օգնելու է այս փուլում, որպեսզի մենք մեր օրակարգը կարողանանք հնարավորինս պարտադրել անհաշտ քաղաքական ուժերին»,- ասաց Ավագիմյանը։
«Մեր տունը Հայաստանն է» դաշինք
«Մեր տունը Հայաստանն է» դաշինքի նախընտրական հիմնադրամին հունիսի 16-ի դրությամբ նվիրաբերվել է 53 մլն դրամ։
Նվիրատվություն արած պատգամավորների հետ կապ չհաջողվեց հաստատել, դաշինքի մի քանի անդամների հետ զրույցից պարզվեց, որ մամուլի խոսնակ չունեն։ Կապ հաստատեցինք «Մեր տունը Հայաստանն է» կուսակցության՝ բոլորովին վերջերս նախագահ դարձած Արշավիր Աբրահամյանի հետ, որն Արա Աբրահամյանի եղբորորդին է։
Դաշինքում տիրող վիճակի մասին պարոն Աբրահամյանը տվեց հետևյալ պարզաբանումը։
«Մամուլի խոսնակ չունենք, քանի որ հապճեպ եղավ ընտրությունների մասնակցության որոշումն այս ձևով, նախատեսում էինք այլ կուսակցության հետ, այլ ձևաչափով, դրա համար էլ ստրուկտուրան ամբողջովին կազմավորված չէ»։
Հարցին, թե ո՞ր ձևաչափով և որ կուսակցության հետ էին ուզում մասնակցել, պարոն Աբրահամյանը նախընտրեց չբացահայտել, իսկ թե ինչպես դարձավ «Մեր տունը Հայաստանն է» կուսակցության նախագահ, պատասխանեց. «Մենք հապճեպ որոշեցինք մտնել ընտրապայքարի մեջ, և «Մեր տունը Հայաստանն է» կուսակցության նախկին նախագահ Չիբուխչյանը օգնեց մեզ, իսկ ինքը դուրս եկավ կուսակցությունից և որոշեց չմասնակցել»։
Հեռախոսազրույց ունեցանք նաև «Մեր տունը Հայաստանն է» կուսակցության հիմնադիր և մինչև մայիս ամիսը գործող նախագահ Վաչագան Չիբուխչյանի հետ, որը պարզաբանեց. «Ես կուսակցությունը հանձնել եմ, ընտրությունների հետ էլ կապ չունեմ, հիմա սաղ խառնվել է իրար, ես նման բաների մեջ չկամ»։
Մենք շարունակում ենք ուսումնասիրել ոչ միայն կուսակցություններին և դաշինքներին ուղղված նվիրատվությունները, այլ նաև կուսակցությունների կատարած ծախսերը։ Առաջիկայում կհրապարակենք անեւ այդ ուսումնասիրության արդյունքները։

This election’s political campaign was mainly financed by officials, businessmen, and the candidates themselves who were on the ballots. The latter, however, mostly did not donate money from their personal funds but rather received help from relatives and friends living abroad and even took out loans.
The Hetq Media Factory team investigated the financial movement of pre-election funds on behalf of the political forces participating in the elections that took place from June 3-16, 2021. We analyzed roughly 1,100 pages worth of bank orders for donations.
The Civil Contract Party, Armenia Alliance, and I Have Honor Alliance received the most donations. Below we present details about the parties’ and alliances’ donors:
Civil Contract Party
Money was donated to Civil Contract by governors, heads of departments, members of the Council of Elders, community leaders, and other employees of the state apparatus, as well as medium and large business owners.
It is noteworthy that those mentioned live in different regions of Armenia, yet their donations to the Party's pre-election campaign were all transferred on June 8th from the same Armeconombank transit account at the main branch in Yerevan. Let’s remember that candidate number five on the Party’s pre-election ballot was businessman Khachatur Sukiasyan, one of the bank's shareholders.
In order to achieve this, more than 400 people would have had to visit Armeconombank's main branch on the same day to donate money to the Civil Contract Party. Either that or the entire amount on behalf of more than 400 people would have had to be transferred by one person.
We talked to the Party representatives to clarify the situation.
Civil Contract Party MP candidate and former Chairman of the State Property Management Committee Narek Babayan clarified that they held a fundraiser that was attended by “people with various financial means” and candidates. The money that was collected “on behalf of candidates and not only on behalf of candidates” was transferred to the pre-election fund account.
Babayan also noted that he personally deposited cash at Armeconombank. To the question of how all the donors decided to deposit money at the same branch of the same bank, Narek Babayan answered: “If that money was taken from somewhere and paid somewhere, it’s logical that it would be the same place, right? If everyone [donated] from their own pockets, what you said would be true, but I’ll say it again: It was taken from the office and deposited,” explained Babayan.
Regarding the question about whether anyone took money from the office and deposited it into the pre-election account on behalf of 400 people, Narek Babayan answered, “I myself deposited it. I don’t know about others, because it was proposed who would do what on which day. When it was convenient for me, I went to the office, took it… I don’t even know if there was one person, for example, who did it using the power of attorney. I still don’t see any issue with that, but I myself took it. I don’t know about anyone else. I went early, and I don’t know about any other people. I didn’t see any of our people,” said the candidate.
The purpose of the donation was a “candidacy fee”
Analyzing the financial inflows of the Civil Contract pre-election fund also revealed that the Party candidates donated the maximum allowable 5 million drams, indicating “candidacy fee” in the memo.
To the question of whether the Civil Contract candidates running in the elections had to pay a candidacy fee, MP, member of the party board, and candidate Vahagn Hovakimyan answered, "At the bank, when the candidates went, the bank just put it that way in order to differentiate if a candidate is the payer, regardless of whether it was 500,000 or 5 million drams. They do this so that the bank employee doesn’t make a mistake and understands which candidate is giving the money, since they present their ID to the bank,” said Vahagn Hovakimyan.
We asked Mr. Hovakimyan if the bank employee decided what to write in the memo. “No, the bank employee asked if they could write it like this and the candidate said okay. Where’s the violation there? Can you tell me?” he answered.
According to declarations submitted to the Central Electoral Commission, some of the candidates who donated 5 million drams to the Civil Contract Party have annual incomes that are less than this amount, while others do not even work and do not have assets.
Speaking about this issue, Vahagn Hovakimyan said that candidates can donate money raised from relatives, acquaintances, and friends for the campaign.
MP and candidate of the ruling party Maria Karapetyan, for instance, was guided by this principle. Her annual income and assets together do not exceed 6 million drams; however, she recently donated 5 million drams to her party’s campaign.
In a conversation with us, the MP said that she transferred money that she received from acquaintances to the fund. The MP also noted that she will declare the funds next year on her asset and income declaration form.
It’s not only the Civil Contract candidates that financed a campaign using other people’s assets
"I have a parent… I have an uncle."
"I have a brother who lives abroad."
"I have sisters living in the United States."
"Grandmothers who left us savings."
"I borrowed from a very close person."
"Why do you assume we are so poor?"
These are quotes from the candidates who answered our question as to how they were able to donate millions to political forces when they didn’t have sufficient income.
While researching pre-election campaign finance, we noticed that MP candidates generally donated 5 million drams, which is the maximum allowable threshold. Some of those candidates, however, do not work and do not have income or assets.
We talked to candidates from all the parties/alliances who made donations while not having sufficient funds.
As of June 16th, the Armenia Alliance received a total of 309 million drams in donations.
Sargis Karapetyan is number 56 on the Armenia Alliance pre-election ballot. He does not work, and he has declared 3,210,000 drams in annual income as well as $1,000 and 6,500,000 drams in assets. Karapetyan donated 5 million drams to the Alliance’s pre-election fund. In a conversation with us, Karapetyan noted that he donated money from his own assets but did not wish to explain where the money came from.
"I am not working at the moment, but it’s not as if I haven’t worked. I can’t elaborate now about when I started or stopped work. I’m 42 years old and have almost 28 years of work experience,” he said.
Alliance candidate Siranush Hovhannisyan also does not work and donated 5 million drams to the campaign. In a conversation with us, she noted that the money was transferred from her personal funds. She has no income but declared around 7.4 million drams. She said that she worked for many years, was well-off, and had no need to spend money. “I also have sisters abroad, both in America and Russia. My sisters made sure that I didn’t have any problems.”
Armenia Alliance candidate Susanna Poghosyan is also among those who transferred 5 million drams. According to her, the donation was not a large amount. Poghosyan works as the ARF Supreme Body secretary. The candidate has a monthly income of 110,000 drams according to her declaration. At the same time, she has 8.2 million drams. The candidate said that she had been saving that money over several years.
To the question of how she donated most of her savings to the Alliance while having such a low salary, Susanna Poghosyan replied, “I also receive donations from abroad. I have savings – grandmothers who left us savings.”
I Have Honor Alliance
As of June 16, 2021, the I Have Honor Alliance received 246 million drams in donations.
We talked to Sonya Harutyunyan, number 64 on the I Have Honor Alliance’s pre-election ballot, who donated 2 million drams to the campaign. Harutyunyan works at the Araratbank OJSC, making an annual income of 3 million drams. In addition, she also declared 5 million drams in assets.
Sonya Harutyunyan was on a bus at the time of our call. The candidate noted that she had been setting aside money for a long time in order to buy a car. She allocated 2 million drams of this money and deposited it into the I Have Honor Alliance account.
To the question of whether it was expedient to donate the money collected over a long period to the I Have Honor Alliance when she is number 64 and her chances for becoming an MP are not great, Harutyunyan answered, “Well, at this moment we can’t say if the chances are great or not. In any case, it’s my choice. I decide for myself how to spend my money.”
As of June 16, 2021, the Prosperous Armenia Party received 87 million drams in donations.
Party candidate Markos Harutyunyan noted that he does not work but that he is a member of the Yerevan Council of Elders. According to his declaration, he received 816,000 drams from the Yerevan municipality as a payment equal to salary. He also declared 3.7 million drams and $10,000 (approximately 5․2 million drams) in assets.
Harutyunyan noted that he donated money from his assets to the Party campaign. To our question of where he got his assets from when he is not working anywhere, Harutyunyan replied:
"I have a parent, my father, who sold a plot of land last year. If I’m not mistaken, it was for $85,000. He gave me money that I manage. I have an uncle who sends money from abroad. Now, do I have to work?”
Tigran Muradyan, Prosperous Armenia Party candidate number 82, also does not work and did not declare anything. To our question of how he donated 5 million drams to the Party's pre-election fund, Muradyan answered that he had $10,000 in savings set aside for his old age that he instead donated. Tigran Muradyan is 57 years old.
“I think that my colleagues–no, I shouldn’t say colleagues. My new friends who believe in me and those who I believe in... They will help me in some way and be useful. I don’t know. I will work in some capacity,” said T. Muradyan.
Armenian National Congress Party
As of June 16, 2021, the Armenian National Congress Party received 47 million drams in donations.
Samvel Abrahamyan, Armenian National Congress Party candidate number 8, donated 5 million drams to the pre-election fund. He does not work but has assets: $8,000 (4,160,000 drams) and 2 million drams. He declared that the designated funds came from his savings, but the 5 million that he donated did not come from those savings.
"That is what I have left over. I still have a lot, and I can donate it. Why do you assume that we are such poor people? It’s not like the state forbids us to work,” said Samvel Abrahamyan.
Abrahamyan added that he makes a lot of money in a field that is not regulated in Armenia: the cryptocurrency market.
Bright Armenia Party
As of June 16th, 73 million drams were donated to the pre-election fund of the Bright Armenia Party.
Ruzanna Avagimyan is Bright Armenia Party candidate number 12. She donated 5 million drams to the party's pre-election fund. The candidate declared an annual income of about 4.6 million drams and 6.4 million drams in assets.
According to her, she was supported by like-minded people, friends, and family to raise money. “I am ready to donate much more if that would help us. At this stage, I think it will help us, as much as possible, to impose our agenda on irreconcilable political forces,” said Avagimyan.
Our Home is Armenia Alliance
As of June 16th, 53 million drams was donated to the Our Home Is Armenia Alliance.
We were unable to connect with MPs from the Alliance who made donations. After speaking with several members of the Alliance, we learned that they do not have a spokesperson. We got in touch with Arshavir Abrahamyan, who recently became president of the Our Home Is Armenia Alliance and is the nephew of Ara Abrahamyan.
Mr. Abrahamyan gave the following explanation about the Alliance’s situation:
"We do not have a spokesperson, since the decision to run in the elections this way was hasty. We planned to run alongside another party, using another format. That’s why the structure is not completely developed.”
To the question of which party they were seeking to run with and which format, Mr. Abrahamyan preferred not to reveal how he became the president of the Our Home Is Armenia Party. He answered, “We hastily decided to enter the election and Chibukhchyan, the former President of Our Home Is Armenia Party, helped us. He then left the Party and decided not to participate.”
We had a phone conversation with Vachagan Chibukhchyan, the Founder of the Our Home Is Armenia Party, who was president until May. He clarified, “I handed the Party over. I have nothing to do with the elections. Everything is all mixed up now, and I have no part in anything.”
We continue to investigate not only donations made to parties and alliances but also the parties’ expenses. We will publish the results of that study in the near future.