Ռոբերտ Քոչարյան․ «Մենք սկսել ենք քարոզարշավը, բայց ավարտում ենք հաղթարշավով»
Հունիսի 18-ին «Հայաստան» դաշինքը Երևանի Հանրապետության հրապարակում ամփոփեց նախընտրական քարոզարշավի արդյունքները։ Դաշինքի մի քանի անդամների ելույթներից հետո՝ ամենավերջում ելույթով հանդես եկավ դաշինքի վարչապետի թեկնածու, երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը։
Նա սկզբում շնորհակալություն հայտնեց քարոզարշավի օրերին Հայաստանի տարբեր շրջաններում իրենց հյուրընկալած քաղաքացիներին։ Քոչարյանը շեշտեց, որ իրենք քարոզարշավը սկսել են, բայց այն ավարտում են հաղթարշավով։ Երկրորդ նախագահի խոսքով՝ սա պայքար չէ իշխանության համար, այլ պայքար է պետականությունը ժողովրդին վերադարձնելու համար։
«Հայաստան» դաշինքի առաջնորդը նշեց, որ երկիրը այսօր կանգնած է չորս մարտահրավերների առաջ․ դրանցից առաջինը՝ պաշտպանություն և սահմանների անվտանգություն, երկրորդը՝ Արցախի ապագա, երրորդը՝ տնտեսական վիճակ, գործազրկություն, աղքատություն և արտագաղթ, և չորրորդը՝ ներքաղաքական գերլարված մթնոլորտ, ատելություն։
Ռոբերտ Քոչարյանը հայտարարեց՝ սա ընտրություն է արժանապատիվ խաղաղության և ծնկաչոք խայտառակության, տնտեսական վերելքի և տնտեսական ճգնաժամը խորացնելու, համերաշխության և թշնամանքի միջև։ Նա ասում է, որ «Հայաստան» դաշինքն է այն թիմը, որն ունի բավարար գիտելիքներ, կամք և վճռականություն երկրում ստեղծված բոլոր խնդիրներին լուծում տալու համար։
Ելույթի վերջում Քոչարյանը քաղաքացիներից խնդրեց հունիսի 20-ին իրենց քվեն վստահել «Հայաստան» դաշինքին, որպեսզի ստանձնեն երկրի կառավարման ղեկն ու պատասխանատվությունը ապագայի առաջ և առաջ մղեն երկիրը բոլոր ուղղություններով։
Հանրապետության հրապարակում հանրահավաքի ավարտից հետո «Հայաստան» դաշինքի անդամներն ու աջակիցները երթ սկսեցին Երևանի կենտրոնական փողոցներով։

Роберт Кочарян: “Мы начали с предвыборной кампании, которая завершается победным шествием”
18 июня на площади Республики в Ереване блок “Айастан” подвел итоги своей предвыборной кампании. После нескольких выступлений к микрофону подошел кандидат на пост премьер-министра, второй президент РА Роберт Кочарян.
Он в первую очередь выразил благодарность принимавшим их в ходе предвыборной агитации жителям различных областей Армении. Кочарян подчеркнул, что начатая ими предвыборная кампания завершается победным шествием. По словам экс-президента, это борьба не за власть, а за возвращение народу государственности.
Он подчеркнул, что сегодня страна стоит перед четырьмя вызовами: первый – оборона и безопасность границ, второй - будущее Арцаха, третий - экономическая ситуация, безработица, бедность и эмиграция, четвертый – сверхнапряженная внутриполитическая атмосфера, ненависть.
Роберт Кочарян заявил, что нужно сделать выбор между достойным миром и позором, экономическим подъемом и углублением экономического кризиса, консолидацией и враждой.
По словам Кочаряна, блок “Айастан” – это та команда, которая обладает достаточными знаниями, волей и решимостью решить существующие в стране проблемы.