Ռոբերտ Քոչարյան․ «Տեր-Պետրոսյանի ժամանակ է Ղարաբաղը դուրս մնացել բանակցային գործընթացից»
Լեռնային Ղարաբաղը բանակցային գործընթացից դուրս է մնացել առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի օրոք։ Այս մասին Մարտունիում նախընտրական հանդիպման ժամանակ հայտարարեց «Հայաստան» դաշինքի վարչապետի թեկնածու, երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը։
Նրա խոսքով՝ 1995-ի վերջին և 1996-ի սկզբին Լևոն Տեր-Պետրոսյանի գլխավոր խորհրդական Ժիրայր Լիպարիտյանի և Հեյդար Ալիևի խորհրդական (արտաքին քաղաքականության հարցերով, խմբ․) Վաֆա Գուլուզադեի միջև բանակցություններ են սկսվել, որին Լեռնային Ղարաբաղը չի մասնակցել։
«Այդ բանակցություններն ավարտվեցին նրանով, որ Լիսաբոնում մենք շատ վատ որոշում ստացանք ԵԱՀԿ-ից, որը Հայաստանը չստորագրեց և վետո դրեց։ Հետագայում Լիպարիտյանն ինքը ընդունեց, որ իրենք լավ նպատակով մտել են առանձին բանակցային գործընթացի մեջ, բայց դրա հետևանքով Ղարաբաղը դուրս մնաց բանակցային գործընթացից»,- ասաց «Հայաստան» դաշինքի առաջնորդը։
Ռոբերտ Քոչարյանը շեշտում է, որ ինքը ՀՀ նախագահի պաշտոնը ստանձնել է 1998 թվականի ապրիլի 9-ին, իսկ Լիսաբոնի գագաթնաժողովը տեղի է ունեցել 1996 թվականի դեկտեմբերին, ուստի Լեռնային Ղարաբաղի՝ բանակցային սեղանից դուրս մնալն իր հետ կապելը, ըստ Քոչարյանի, առնվազն անբարեխիղճ է։
«Ինքը ասում է (նկատի ունի Լևոն Տեր-Պետրոսյանին, խմբ․), ինքը փորձում է ինձ հետ կապել, բայց իրականում հենց իր ժամանակ է Ղարաբաղը դուրս մնացել բանակցային գործընթացից։ Այդ տեսանկյունից նրանք նման են, մի բան անեն, մյուսի վրա գցեն։ Այսօրվա իշխանությունը նույն գործելաոճի մեջ է»,- եզրափակեց երկրորդ նախագահը։
Նշենք, որ «Հայաստան» դաշինքն այսօր՝ քարոզարշավի 11-րդ օրը, Գեղարքունիքի մարզում է։ Նախքան Մարտունին՝ դաշինքի ներկայացուցիչները հանդիպումներ են ունեցել նաև Շողակաթում, Գեղամասարում և Վարդենիսում։ Քաղաքացիների հետ հանդիպումներ են նախատեսված նաև մարզկենտրոն Գավառում և Սևանում։
1996 թվականի դեկտեմբերի 3-ին Պորտուգալիայի մայրաքաղաք Լիսաբոնում տեղի է ունեցել Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության (ԵԱՀԿ) անդամ պետությունների գագաթնաժողովը, որի եզրափակիչ մասում հնչել էր ԵԱՀԿ գործող նախագահի հայտարարությունը, որտեղ շեշտվում էր Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը և Լեռնային Ղարաբաղին Ադրբեջանի կազմում ինքնավարության բարձր մակարդակի շնորհումը։ Սա հակասում էր Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի շահերին, ուստի ՀՀ նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը կիրառեց վետոյի իրավունքը և գագաթնաժողովի արդյունքներով ընդունված դեկլարացիայից դուրս մնաց Լեռնային Ղարաբաղին առնչվող հատվածը։

Роберт Кочарян: “Карабах выбыл из переговорного процесса при Тер-Петросяне”
Нагорный Карабах выбыл из переговорного процесса при первом президенте Левоне Тер-Петросяне, заявил на предвыборной встрече в Мартуни кандидат на пост премьер-министра от блока “Айастан”, второй президент Армении Роберт Кочарян.
По его словам, в конце 1995-го-начале 1996-го между главным советником Тер-Петросяна Жирайром Липаритяном и советником Гейдара Алиева (по внешнеполитическим вопросам. – Ред.) Вафой Гулизаде начались переговоры, в которых Нагорный Карабах не участвовал.
“Эти переговоры завершились тем, что в Лиссабоне мы получили очень плохое решение ОБСЕ, которое Армения не подписала и наложила на него вето. В дальнейшем сам Липаритян признался, что они вступили в отдельные переговоры с благой целью, но в результате Карабах выбыл из переговорного процесса”,- сказал лидер блока “Айастан”.
Роберт Кочарян подчеркнул, что в должность президента РА он вступил 9 апреля 1998 г., а Лиссабонский саммит проходил в декабре 1996 г., поэтому связывать вывод Нагорного Карабаха из переговорного процесса с ним по меньшей мере недобросовестно.
“Он (то есть Л.Тер-Петросян) пытается связать это со мной, но в действительности именно при нем Карабах был выведен из переговорного процесса. С этой точки зрения они похожи: делают одно, а перекладывают вину на другого. Сегодняшняя власть поступает точно так же”,- заявил Кочарян.
3 декабря 1996 г. в столице Португалии Лиссабоне состоялся саммит государств-членов Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ), в заключительной части которого прозвучало заявление действовавшего председателя ОБСЕ. В заявлении подчеркивался принцип территориальной целостности Азербайджана и предоставление Нагорному Карабаху высокой степени автономии в его составе. Это противоречило интересам Армении и Нагорного Карабаха, поэтому президент РА Левон Тер-Петросян использовал свое право на вето, в результате чего раздел по Нагорному Карабаху был исключен из принятой на саммите резолюции.