Արամ Վարդևանյան․ «Կառավարությունն իր որոշումներով ընտրակաշառք է բաժանում»
Երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գլխավորած «Հայաստան» դաշինքի կենտրոնական շտաբի պաշտոնական ներկայացուցիչ Արամ Վարդևանյանը հայտարարեց, որ գործող կառավարությունն իր որոշումներով ընտրակաշառք է բաժանում։ Այս մասին Վարդևանյանն ասաց դաշինիքի կենտրոնական շտաբում տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսին՝ հրավիրելով նաև ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ առաքելության ուշադրությունը։
Արամ Վարդևանյանը մասնավորապես նկատի ուներ կառավարության որոշումներով մարզային համայնքներին տրամադրվող պետական սուբսիդիաները, գյուղատնտեսական տեխնիկան՝ հարց բարձրաձայնելով, թե ինչու դրանք չեն տրվել, օրինակ՝ 2020 թվականի նոյեմբեր ամսին, այլ 2021 թվականի մայիսին՝ ընտրություններից մեկ ամիս առաջ։
«Հայաստան» դաշինիքի ներկայացուցիչը շեշտեց, որ 2017 թվականի ընտրությունների ժամանակ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ առաքելությունն ու Վենետիկի հանձնաժողովը հստակ պահանջ էին դներ ՀՀ այդ ժամանակվա իշխաննությունների առջև, որ նախընտրական շրջանում ամեն կերպ զերծ մնան խոստումներ տալուց, գործողություններ կատարելուց, որոնք կարող են կապվել նախընտրական գործընթացներին։
Արամ Վարդևանյանը ևս մեկ անգամ հայտարարեց, որ «Հայաստան» դաշինքը որևէ առնչություն չունի ընտրակաշառք բաժանելու և ցանկացած այլ տեսակի ընտրակեղծարարության հետ։

Правительство своими решениями раздает предвыборные взятки – Арам Вардеванян
Официальный представитель центрального штаба блока “Айастан”, возглавляемого вторым президентом РА Робертом Кочаряном, Арам Вардеванян считает, что действующее правительство своими решениями раздает предвыборные взятки. Такое заявление Вардеванян сделал на пресс-конференции в центральном штабе блока, обратив на это внимание миссии Бюро по демократическим институтам и правам человека (БДИПЧ) ОБСЕ.
Арам Вардеванян, в частности, имел в виду выделение правительством региональным общинам государственных субсидий и сельхозтехники. Представитель блока “Айастан” поинтересовался, почему это не было сделано в ноябре 2020 года, а именно в мае 2021-го, то есть за месяц до выборов.
По словам Вардеваняна, во время выборов 2017 г. миссия БДИПЧ/ОБСЕ и Венецианская комиссия поставили перед властями Армении четкое требование: избегать в предвыборный период таких обещаний и действий, которые могут иметь отношение к избирательным процессам.
Официальный представитель блока “Айастан” еще раз заявил, что их блок не имеет никакого отношения к раздаче взяток избирателям и любым другим избирательным нарушениям.