Մակունցը վստահեցնում է` Արա Այվազյանը առարկություն չի հայտնել Փաշինյանին վերջինիս առաջարկի վերաբերյալ
«Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը վստահեցնում է` վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը անվտանգության խորհրդի նիստից առաջ ԱԳ արդեն նախկին նախարար Արա Այվազյանին հայտնել է իր մտադրության` ՀՀ սահմանին միջազգային դիտորդներ տեղակայելու վերաբերյալ:
Այս մասին խորհրդարանական ճեպազրույցներին ասաց Մակունցը` ընդգծելով, որ Այվազյանի կողմից առնվազն առարկություն չի հնչել:
Հիշեցնենք, որ ԱԽ նիստում վարչապետի պաշտոնակատարի առաջարկից հետո ուղղված միջազգային հանրությանն առ այն, որ թե՛ Հայաստանի, թե՛ Ադրբեջանի զինված ուժերը հայելային տարբերակով հետ են քաշվում ՀՀ սահմաններից և այդտեղ տեղակայվում են ՌԴ կամ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների ներգրավվածությամբ դիտորդներ, Արա Այվազյանը հրաժարականի դիմում է ներկայացրել:
«Մնացած դրդապատճառների մասին ոչինչ ասել չեմ կարող, որովհետև չգիտեմ»,- ասաց նա:
Մակունցը հիշեցրեց, որ Փաշինյանի ելույթին արձագանք է հնչել թե՛ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությունից, թե՛ ԱՄՆ-ից, արձագանք է եղել Կանադայից, սակայն Հայաստանը պատրաստ է սկսել խոսել մնացած քայլերի մասին միայն այն դեպքում, երբ ադրբեջանական զինված ուժերը հետ կքաշվեն ՀՀ սահմաններից:
«Որևէ գործընթաց չի կարող սկսվել, քանի դեռ ադրբեջանական զինված ուժերը հետ չեն քաշվել մեր սահմաններից»,- ասաց նա:
Հիշեցնենք, որ մայիսի 12-ից սկսած ադրբեջանական զորամիավորումները գտնվում են ՀՀ տարածքում, մայիսի 25-ին Վերին Շորժայի հատվածում Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակված կրակոցների հետևանքով զոհվել է պայմանագրային զինծառայող Գևորգ Խուրշուդյանը, իսկ մայիսի 27-ի առավոտյան ՊՆ-ն հայտնեց վեց զինծառայողի գերեվարման մասին:

Ара Айвазян не возражал против предложения Пашиняна – Л. Макунц
Перед началом заседания Совета безопасности исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян сообщил уже бывшему министру иностранных дел Ара Айвазяну о своем предложении разместить наблюдателей на международной границе Республики Армения. Об этом лидер парламентской фракции “Мой шаг” Лилит Макунц сообщила на сегодняшнем брифинге в Национальном Собрании, подчеркнув, что со стороны Айвазяна не были выдвинуты какие-либо возражения.
Напомним, что после того, как на заседании Совбеза и.о.премьера обратился к международному сообществу с предложением о том, что вооруженные силы Армении и Азербайджана зеркально отходят от границы Республики Армения и там размещаются наблюдатели РФ или стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ, Ара Айвазян представил заявление об отставке.
“О других мотивах ничего сказать не могу, так как ничего о них не знаю”,- добавила Макунц.
Лидер парламентского большинства напомнила о том, что на предложение Пашиняна поступили отклики со стороны и сопредседательства Минской группы ОБСЕ, и США, и Канады, однако Армения заявила, что готова говорить о дальнейших шагах только после того, как азербайджанские войска отойдут от границ Республики Армения.
“Пока азербайджанские вооруженные силы не отойдут от наших границ, никакие процессы не могут начаться”,- подчеркнула лидер “Моего шага”.
Напомним, что с 12 мая азербайджанские подразделения находятся на территории РА. 25 мая вследствие выстрела с азербайджанской стороны на участке Верин Шоржа Республики Армения погиб военнослужащий-контрактник Геворк Хуршудян, а утром 27 мая Министерство обороны РАы сообщило о взятии в плен шести армянских военнослужащих.