Գերեվարված հայ զինծառայողները պետք է անհապաղ և անվերապահ վերադարձվեն. ԱԳՆ
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել մայիսի 27-ի վաղ առավոտյան ադրբեջանական զինված ուժերի զինծառայողների կողմից հայ վեց հայ զինծառայողի գերեվարման վերաբերյալ:
Մայիսի 12-ից ՀՀ ինքնիշխան տարածք ներթափանցած ադրբեջանական զորամիավորումները շարունակում են սադրիչ գործողություններ իրականացնել մի շարք ուղղություններով: Դրանցից մեկի արդյունքում մայիսի 27-ի վաղ առավոտյան Հայաստանի Հանրապետության Գեղարքունիքի մարզի սահմանային հատվածում, ՀՀ ԶՈՒ N զորամասի պահպանության տարածքում ինժեներական աշխատանքներ կատարելիս, ադրբեջանական զինված ուժերի զինծառայողների կողմից շրջափակվել և գերեվարվել է ՀՀ ԶՈՒ վեց զինծառայող։
Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից իրականացվող այս սադրիչ գործողությունները նպատակ ունեն առավել լարել իրավիճակը, ինչը կարող է լրջորեն վտանգել տարածաշրջանային խաղաղությունը և կայունությունը:
Խստորեն դատապարտում ենք Ադրբեջանի կողմից ՀՀ տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության դեմ ուժի կիրառումը և ընդգծում, որ ադրբեջանական զինուժի բոլոր գործողությունների և դրանց հետևանքների պատասխանատվությունը կրում է Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը:

Armenian Foreign Ministry: "Captured Armenian servicemen must be returned immediately and unconditionally"
The Armenian Foreign Ministry issued the following statement regarding the capture of six Armenian soldiers by Azerbaijani troops along the Gegharkunik border earlier today.
The Azerbaijani military units, which have infiltrated the sovereign territory of the Republic of Armenia since May 12, continue their provocative actions in a number of directions.  As a result of one of them, in the early morning of May 27, in the bordering area of Gegharkunik region of the Republic of Armenia, while carrying out engineering works in the guarding sector of N military unit of the Armed Forces of the Republic of Armenia six servicemen have been  surrounded and captured by the servicemen of armed forces of Azerbaijan.
These provocative actions by the military-political leadership of Azerbaijan are aimed at further aggravating the situation, which could seriously undermine regional peace and stability.
We strongly condemn the use of force by the Azerbaijani side against the territorial integrity and sovereignty of the Republic of Armenia, and emphasize that the military-political leadership of Azerbaijan bears the responsibility for all the actions of the Azerbaijani armed forces and its consequences.