Հայաստանյան լրագրողական կազմակերպությունների կոչը բելառուսական Nexta ալիքի հիմնադրի ձերբակալության վերաբերյալ
Հայաստանյան մի շարք լրագրողական կազմակերպություններ հայտարարություն են ընդունել բելառուսական Nexta տելեգրամյան ալիքի հիմնադիր Ռոման Պրոտասևիչին ձերբակալության վերաբերյալ: Այն ներկայացնում ենք ստորեւ:
Միջազգային լրագրողական հանրությունը Բելառուսի իշխանությունների վրդովեցուցիչ վարքագծի ականատեսը դարձավ։ Մայիսի 23-ին Telegram-ի Nexta ընդդիմադիր ալիքի ստեղծող Ռոման Պրոտասևիչին ձերբակալելու համար երկրի ղեկավարությունը կիրառեց աննախադեպ միջոց՝ Աթենք-Վիլնյուս չվերթն իրականացնող Ryanair ընկերության օդանավին ստիպելով վայրէջք կատարել Մինսկում։ Սա Բելառուսում լրագրողների հանդեպ անօրինական գործողությունների առաջին դեպքը չէ։ Այդ երկրում մեր շատ գործընկերներ տարիներ շարունակ, հատկապես՝ 2020թ․ նախագահական խնդրահարույց ընտրություններից հետո, ենթարկվում են անթույլատրելի հետապնդումների։
2016-ի դեկտեմբերին երկրի ղեկավար Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի անմիջական մասնակցությամբ ձերբակալվեց և Ադրբեջանին հանձնվեց ճանապարհորդ և բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինը։ Պաշտոնական Մինսկն անտեսել էր այն հանգամանքը, որ Լապշինը Ռուսաստանի և Իսրայելի քաղաքացի է, իսկ Բելառուսում գտնվում էր որպես արտասահմանցի զբոսաշրջիկ ու երկրի որևէ օրենք չէր խախտել։ Հայտնի է, որ Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարանը մայիսի 20-ին՝ Պրոտասևիչի դեպքից ընդամենը 3 օր առաջ, Լապշինի գործով վճիռ կայացրեց՝ Ադրբեջանին մեղադրելով Բաքվի բանտում բլոգերի հանդեպ դաժան կտտանքների, մահափորձի, ինչպես նաև՝ փաստաթղթերի կեղծման համար։ ՄԻԵԴ վճիռն անուղղակի մեղադրանք էր նաև Բելառուսի իշխանությունների հասցեին, սակայն դա վերջիններիս հետ չպահեց անթույլատրելի գործողություններից, որոնք ակնհայտ մարտահրավեր էին միջազգային հանրությանը և միջազգային իրավունքին։
Մենք՝ հայաստանյան լրագրողական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներս, կոչ ենք անում աշխարհի առաջնորդներին՝ վճռական և կոշտ միջոցներ ձեռնարկել խոսքի ազատության սկզբունքները ոտնահարող ռեժիմների դեմ, որոնք է՛լ ավելի են ահագնացնում ճնշումները լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների նկատմամբ: Անցյալ տարվա աշնանը 44-օրյա Արցախյան պատերազմում տուժեցին և հայ, և արտասահմանցի մի շարք գործընկերներ, և որպես այդ պատերազմն ապրած երկրի քաղաքացի և լրագրող՝ մենք չենք կարող անտարբեր մնալ ժամանակակից քաղաքակրթության հիմնարար արժեքների ցինիկ մերժման փաստերի նկատմամբ և զրոյական հանդուրժողականություն ենք պահանջում նման դեպքերի հանդեպ։

"Призываем мировых лидеров принять жесткие меры в отношении режимов, попирающих принципы свободы слова"
Заяжление журналистских организаций о задержании создателя оппозиционного Telegram-канала Nexta Романа Протасевича
Международная журналистская общественность стала свидетелем возмутительного поведения белорусских властей. Ради ареста создателя оппозиционного Telegram-канала Nexta Романа Протасевича они пошли 23 мая с. г. на беспрецедентную меру, вынудив самолет авиакомпании Ryanair, следовавший рейсом Афины-Вильнюс, совершить посадку в Минске. Это далеко не первый случай незаконных действий руководства Беларуси в отношении журналистов. Неприемлемым формам преследования уже много лет, и особенно после проблемных президентских выборов 2020, подвергаются в этой стране многие наши коллеги.
А в декабре 2016 при непосредственном участии главы государства Александра Лукашенко был задержан и экстрадирован в Азербайджан путешественник и блогер Александр Лапшин. Официальный Минск проигнорировал то обстоятельство, что Лапшин является гражданином Израиля и России, а в Беларуси находился в качестве зарубежного туриста и не нарушал никаких ее законов. Как известно, Европейский суд по правам человека 20 мая, буквально за три дня до инцидента с Романом Протасевичем, вынес вердикт, осудивший Азербайджан, в частности, за жестокие пытки Лапшина, попытку его убийства в бакинской тюрьме и подделку документов. Решение ЕСПЧ является также косвенным обвинением властей Беларуси, но это не остановило их от новых неприемлемых действий, являющихся откровенным вызовом международной общественности и международному праву.
Мы, представители журналистских организаций Армении, настоятельно призываем мировых лидеров принять решительные и жесткие меры в отношении режимов, попирающих принципы свободы слова, допускающих эскалацию репрессий против представителей СМИ. Как граждане и журналисты страны, пережившей осенью прошлого года жестокую 44-дневную войну, в которой пострадал также целый ряд наших армянских и зарубежных коллег, мы не можем оставаться равнодушными к фактам циничного отказа от базовых ценностей современной цивилизации и вправе требовать нулевой терпимости к подобным прецедентам.