Դատախազը որոշել է Գագիկ Բեգլարյանի նկատմամբ խափանման միջոց ընտրել 50 մլն դրամ գրավը
Երևանի նախկին քաղաքապետ, տրանսպորտի և կապի նախկին նախարար Գագիկ Բեգլարյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը փոխվել է 50 մլն դրամ գրավով։ Որոշումը կայացրել է նրա գործի նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազը։ Այս մասին «Հետք»-ի հետ զրույցում ասաց Գլխավոր դատախազության հանրային կապերի բաժնի պետ Արևիկ Խաչատրյանը։
«Պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով առանձնապես խոշոր չափերով գույք վատնելու, ինչպես նաև պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելու, ծանր հետևանքներ առաջացնելու համար ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով նախատեսված հանցագործությունների կատարման մեջ մեղադրվող, հետախուզման մեջ գտնվող Գագիկ Բեգլարյանը սույն թվականի մայիսի 17-ին Մոսկվա-Երևան չվերթի ինքնաթիռով ժամանել է ՀՀ, ինքնակամ ներկայացել քրեական վարույթն իրականացնող մարմին, բացի այդ ՀՀ դատախազության դեպոզիտ է մուծվել առաջադրված մեղադրանքի համաձայն՝ պետության պատճառված վնասին համարժեք գումար: Հաշվի առնելով նշված հանգամանքները՝ քրեական գործով նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազի կողմից որոշում է կայացվել մեղադրյալ Գագիկ Բեգլարյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը 50 միլիոն ՀՀ դրամի չափով գրավով փոխելու մասին»,- ասաց Արևիկ Խաչատրյանը։
Հիշեցնենք, որ մեկ տարի առաջ Ազգային անվտանգության ծառայությունը հայտնել է Բեգլարյանին քրեական գործով որպես մեղադրյալ ներգրավելու և նրա նկատմամբ հետախուզում հայտարարելու մասին։
Մասնավորապես, ըստ ԱԱԾ-ի հաղորդագրության, Երևան քաղաքի համայնքներից մեկի ղեկավարի, այնուհետև, Երևանի քաղաքապետի պաշտոնները զբաղեցրած պաշտոնատար անձը, անձնական շահագրգռվածությունից ելնելով, պաշտոնեական դիրքը օգտագործել է ծառայության շահերին հակառակ և դրա օգտագործմամբ յուրացրել է առանձնապես խոշոր չափերով անշարժ գույքը՝ 233 միլիոն դրամ արժողությամբ՝ Երևան քաղաքի Թամանյան փողոցում գործող մանկապարտեզը:
Նախանշած հափշտակությունն ավարտին հասցնելու նպատակով, ըստ ԱԱԾ-ի հաղորդագրության՝ հիշյալ պաշտոնյան նախ գործող օրենսդրության դրույթների և ընթացակարգերի կոպիտ խախտմամբ, պաշտոնեական կեղծիք կատարելու միջոցով, ավագանու ապօրինի որոշման հիման վրա 2008 թ. դեկտեմբերի 25-ին ապահովել է համայնքային ոչ առևտրային կազմակերպություն հանդիսացող մանկապարտեզի վերակազմակերպման և այլ մանկապարտեզին միացման գործընթացը, ապա 2009 թ. մարտի 16-ին, զբաղեցնելով Երևանի քաղաքապետի պաշտոնը, հանցավոր մտադրությունն ավարտին հասցնելու նպատակով, իր որոշմամբ փոփոխել է դրա 228.3 քմ. մակերեսով տարածքի գործառնական նշանակությունը և այն ընդգրկել է ոչ բնակելի ֆոնդում՝ որպես հասարակական սպասարկման տարածք։ Դրանից հետո, նշված անշարժ գույքը ակնհայտ անհամարժեք հատուցմամբ՝ ընդամենը 23 միլիոն ՀՀ դրամով, օտարվել է, իսկ 2011 թ. փետրվարի 2-ին առուվաճառքի պայմանագրով 24 միլիոն ՀՀ դրամով գրանցվել է հիշյալ պաշտոնյայի հոր անվամբ, այնուհետև, կտակի ժառանգության իրավունքի վկայագրի համաձայն՝ վերագրանցվել է որպես որդու սեփականություն:
Կատարվածի արդյունքում՝ ոչ միայն հեղինակազրկվել են տեղական ինքնակառավարման մարմինները ու խաթարվել դրանց բնականոն գործունեությունը, այլև դադարեցվել է առանձին նախադպրոցական ուսումնական հաստատության գործունեությունը՝ առաջացնելով ծանր հետևանքներ, իսկ նշված պաշտոնատար անձը պաշտոնեական դիրքի օգտագործմամբ, յուրացման եղանակով հափշտակել է Հայաստանի Հանրապետությանը պատկանող առանձնապես խոշոր չափերով՝ 233 միլիոն դրամ արժողությամբ անշարժ գույքը:
ԱԱԾ-ի հաղորդագրության մեջ նշված պաշտոնատար Անձը Գագիկ Բեգլարյանն է։ Նրա և մի շարք այլ անձանց կողմից Երևանի կենտրոնում մանկապարտեզներ սեփականաշնորհելու մասին «Հետք»-ը գրել էր 2019 թ․՝ «Կենտրոնում 14 մանկապարտեզ է փակվել, տարածքը՝ վաճառվել» հետաքննությունում։

Гагик Бегларян отпущен под залог в 50 миллионов драмов
Избранная в отношении бывшего мэра Еревана, бывшего министра транспорта и связи Гагика Бегларяна мера пресечения в виде ареста изменена на залог в 50 млн драмов. Это решение принял прокурор, осуществляющий надзор за предварительным следствием по уголовному делу Бегларяна. Об этом Hetq.am сообщила начальник отдела общественных связей Генпрокуратуры Аревик Хачатрян.
“Объявленный в розыск Гагик Бегларян, который обвиняется в растрате имущества в особо крупном размере посредством использования должностного положения, что противоречило интересам службы и имело тяжкие последствия (ч.2 ст.308 и п.1 ч.3 ст.179 УК РА), 17 мая с.г. прибыл в Армению рейсом Москва-Ереван и добровольно явился в осуществляющий производство орган. Кроме того, Бегларян перечислил на депозитный счет прокуратуры РА сумму, эквивалентную причиненному государству ущербу. Учитывая данное обстоятельство, осуществляюий надзор за предварительным следствием по уголовному делу прокурор решил изменить избранную в отношении Гагика Бегларяна меру пресечения в виде ареста на освобождение под залог в 50 млн драмов”,- сообщила А.Хачатрян.
Напомним, что год назад Служба национальной безопасности сообщила о привлечении Г.Бегларяна к уголовному делу в качестве обвиняемого и объявлении его в розыск.
Согласно сообщению СНБ, должностное лицо, занимавшее должность руководителя одного из административных округов Еревана, затем должность мэра столицы, из личной заинтересованности использовал свое должностное положение вопреки интересам службы и присвоил недвижимость в особо крупном размере – здание детского сада на улице Таманяна в Ереване стоимостью 233 млн драмов.
С целью довести до конца данное хищение вышеупомянутый чиновник 25 декабря 2008 г. на основании незаконного решения совета старейшин обеспечил процесс реорганизации детского сада и его объединения с другим детсадом, после чего 16 марта 2009 г., занимая должность мэра Еревана, с целью довести до конца преступное намерение своим решением изменил функциональное назначение помещения площадью 228.3 кв.м и включил его в нежилой фонд в качестве помещения общественного назначения. После этого недвижимость была отчуждена по явно неэквивалентной стоимости – всего за 23 млн драмов, а 2 февраля 2011 г. на основании договора купли-продажи была зарегистрирована по стоимости 24 мн драмов на имя отца вышеупомянутого чиновника. После этого, согласно свидетельству о праве на наследство, недвижимость была перерегистрирована как собственность сына.
В результате этих действий дошкольное учреждение прекратило свою деятельность, что вызывало тяжкие последствия, а указанный чиновник, используя свое должностное положение, присвоил путем хищения недвижимость на особо крупную сумму – 233 млн драмов.