ԱԳ նախարարի պաշտոնակատարի հեռախոսազրույցը ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի հետ
Մայիսի 13-ին ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Արա Այվազյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասի հետ: Այս մասին տեղեկացնում է ԱԳՆ-ի պաշտոնական կայքը։
«Նախարարի պաշտոնակատար Այվազյանը գլխավոր քարտուղար Զասին ներկայացրել է մայիսի 12-ից Հայաստանի պետական սահմանին տեղի ունեցած վերջին միջադեպի հետևանքով ստեղծված իրավիճակը: Արա Այվազյանը անթույլատրելի է համարել ՀԱՊԿ անդամ Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից ոտնձգության փորձը՝ նշելով, որ դա լուրջ սպառնալիք է նաև տարածաշրջանային անվտանգությանն ու կայունությանը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նմանօրինակ իրավիճակներում Հավաքական անվտանգության պայմանագրի դրույթների և ՀԱՊԿ կանոնադրությամբ նախատեսված գործիքակազմի կիրառման շուրջ»,- նշված է կայքում:

Телефонный разговор исполняющего обязанности министра иностранных дел с генеральным секретарем ОДКБ
13 мая и.о. министра иностранных дел РА Ара Айвазян провел телефонный разговор с генеральным секретарем ОДКБ Станиславом Засем. Об этом сообщает официальный сайт Министерства иностранных дел.
Исполняющий обязанности министра Ара Айвазян представил генсеку Станиславу Засю ситуацию, созданную 12 мая в результате недавнего инцидента на государственной границе Армении. Ара Айвазян назвал недопустимым попытку посягательства со стороны Азербайджана на суверенную территорию Республики Армения, страны-члена ОДКБ, отметив, что это также является серьезной угрозой региональной безопасности и стабильности.
Собеседники обменялись мнениями по применению в подобных ситуациях положений Договора о коллективной безопасности и инструментов, предусмотренных Уставом ОДКБ.