Նիկոլ Փաշինյանն ու Իրակլի Ղարիբաշվիլին քննարկել են տարածաշրջանային անվտանգության հարցեր
Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին պաշտոնական այցով ժամանել է Հայաստան։ Այս մասին հայտնում է ՀՀ կառավարության մամուլի ծառայությունըը:
Երևանի «Զվարթնոց» օդանավակայանից Վրաստանի կառավարության ղեկավարը ժամանել է Բաղրամյան 26, որտեղ նրան դիմավորել է ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը։
Դիմավորման պաշտոնական արարողությունից հետո տեղի է ունեցել Նիկոլ Փաշինյանի և Իրակլի Ղարիբաշվիլիի առանձնազրույցը։
«Վրաստանի Հանրապետության մեծարգո վարչապետ,
սիրելի Իրակլի,
ողջունում եմ Ձեզ Հայաստանում։
Վերջին շրջանում կորոնավիրուսի պատճառով մեր շփումները բարձր մակարդակով մի փոքր դանդաղել էին։ Ուրախ եմ, որ հիմա վերականգնում ենք բարձր մակարդակի փոխայցերը։ Երկկողմ հարաբերությունների մեր օրակարգը շատ լայն է՝ սկսած տրանսպորտային կոմունիկացիաներից, ավարտած էներգետիկայով, հաղորդակցության ուղիներով։ Իհարկե, կորոնավիրուսի դեմ պայքարը նույնպես մեր համատեղ օրակարգի կարևոր հարցերից է։
Մեր երկրների քաղաքական հարաբերություններն ավանդաբար ջերմ են և հիմնված են մեր ժողովուրդների, երկրների պատմական բարեկամության և եղբայրության վրա։ Մեր օրակարգում, կարծում եմ, ունենք և պետք է քննարկենք նաև տարածաշրջանի իրադրությանը և հեռանկարներին վերաբերող հարցեր, փորձենք համադրել մեր պատկերացումները՝ իհարկե, մեր ավանդական կապերը քաղաքական, տնտեսական, հումանիտար, մշակութային ուղղություներով խորացնելու համար։ Եվ, իհարկե, մեր երկրներն ու ժողովուրդները պետք է աջակցեն իրար՝ մեր պետությունների բարեկեցությունն ու զարգացումն ապահովելու գործում։
Կրկին ողջունում եմ Ձեզ և համոզված եմ, որ այսօր մենք արդյունավետ բանակցություններ կունենանք»։
Իրակլի Ղարիբաշվիլին շնորհակալություն է հայտնել հյուրընկալության համար և նշել.
ինձ համար մեծ պատիվ է Ձեզ հետ հանդիպելը։ Դուք հիշատակեցիք կորոնավիրուսի համավարակը, դա բոլոր երկրներին և ժողովուրդներին անդրադարձավ։ Չնայած դրան՝ ես մեծ պատվով և հարգանքով եկա և հյուրընկալվեցի։ Մեր ժողովուրդների միջև, ինչպես գիտենք, բարեկամական կապեր են, ոչ միայն զուտ հարևանային։ Մեր հարաբերություններն ու բարեկամությունն ունեն դարերի պատմություն, և մենք շահագրգռված ենք, որ Հայաստանում և ողջ տարածաշրջանում լինեն խաղաղություն, կայունություն, զարգացում։ Դուք հիշատակեցիք նաև մեր այսօրվա օրակարգը, որը կարող է լինել բազմակողմանի։ Մենք պետք է քննարկենք՝ ինչպես զարգացնենք մեր առևտրատնտեսական և մշակութային հարաբերությունները, այնպիսի հարցեր, ինչպիսին տրանսպորտն է, լոգիստիկան։ Այս հարցերը մեզ էլ ավելի կմերձեցնեն, իհարկե, նաև տարածաշրջանային պրիզմայով։
Եվս մեկ անգամ նշեմ՝ այստեղ գտնվելն ինձ համար մեծ պատիվ է։ Վստահ եմ, որ մեր հանդիպումն արդյունավետ կլինի։ Շնորհակալություն»։
Նիկոլ Փաշինյանի և Իրակլի Ղարիբաշվիլի առանձնազրույցից հետո տեղի է ունեցել Հայաստանի և Վրաստանի կառավարական պատվիրակությունների ընդլայնված կազմով հանդիպումը։
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ առանձնազրույցի շրջանակում Վրաստանի վարչապետի հետ քննարկել են տարածաշրջանային անվտանգության հարցեր և այդ համատեքստում մտքեր փոխանակել այսօր ՀՀ Սյունիքի մարզում ստեղծված իրավիճակի շուրջ: Երկուստեք ընդգծվել է, որ թե՛ Հայաստանը, թե՛ Վրաստանը շահագրգռված են տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության պահպանմամբ, ինչը կարևոր է համագործակցության զարգացման համար: Այս առումով Նիկոլ Փաշինյանը դատապարտելի է համարել Ադրբեջանի կողմից 2020թ. նոյեմբերի 9-ի և 2021թ. հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարությունների խախտման փորձերը:
Ինչպես նշված է պաշտոնական հաղորդագրությունում, զրուցակիցները ևս մեկ անգամ գոհունակությամբ փաստել են հայ-վրացական հարաբերությունների դարավոր բարեկամական բնույթը, որն ամուր հիմք է բարեկամության և փոխշահավետ գործակցության խորացման համար:
Հայաստան-Վրաստան առևտրատնտեսական կապերի խթանման համատեքստում կարևորվել է տրանսպորտային կոմունիկացիաների, ներառյալ երկաթուղային ենթակառուցվածքների զարգացումը: Կողմերը հետաքրքրվածություն են հայտնել այս ուղղությամբ համատեղ նոր ծրագրեր նախաձեռնելու հարցում և պայմանավորվել ինտենսիվ աշխատել: Երկուստեք հեռանկարային է համարվել փոխգործակցության հնգակողմ՝ Հայաստան-Վրաստան-Բուլղարիա-Հունաստան-Իրան ձևաչափը և «Պարսից ծոց-Սև ծով միջազգային տրանսպորտային միջանցքի ստեղծման մասին» համաձայնագրի նախագծի շուրջ ակտիվ աշխատանքը:
Նիկոլ Փաշինյանը և Իրակլի Ղարիբաշվիլին անդրադարձել են նաև կորոնավիրուսի համավարակով պայմանավորված սահմանափակումների հարցին և փոխանակվել դրանց վերացման ուղղությամբ կատարվող քայլերի վերաբերյալ տեղեկատվությամբ:

Мы должны поддерживать друг друга в обеспечении развития наших государств: в Ереване состоялась беседа Никола Пашиняна и Ираклия Гарибашвили
Премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили прибыл в Армению с официальным визитом.
Из ереванского аэропорта “Звартноц” глава правительства Грузии прибыл на улицу Баграмяна, 26, где его встретил исполняющий обязанности премьер-министра Республики Армения Никол Пашинян.
После официальной церемонии встречи состоялся разговор Никола Пашиняна и Ираклия Гарибашвили тет-а-тет. В своей речи Никол Пашинян отметил:
“В последнее время из-за коронавируса наши контакты на высшем уровне немного замедлились. Рад, что сейчас мы возобновляем взаимные визиты на высоком уровне. У нас очень широкая повестка дня двусторонних отношений, начиная от транспортных коммуникаций, заканчивая энергетикой. Конечно, борьба с коронавирусом также является одним из важных вопросов нашей совместной повестки дня.
Политические отношения между нашими странами традиционно теплые и основаны на исторической дружбе и братстве наших стран и народов. В нашей повестке также находится и мы должны обсудить вопросы, связанные с ситуацией в регионе и перспективы, попытаться сопоставить наши представления, конечно, с целью углубления наших традиционных связей в политическом, экономическом, гуманитарном, культурном направлениях.
И, конечно же, наши страны и народы должны поддерживать друг друга в обеспечении благополучия и развития наших государств.
Еще раз приветствую Вас. Уверен, что сегодня у нас будут эффективные переговоры”.
Ираклий Гарибашвили поблагодарил за теплый прием и отметил:
Для меня большая честь встретиться с Вами. Вы упомянули эпидемию коронавируса, он затронул все страны и народы. Несмотря на это, я приехал и был принят с большим почетом и гостеприимством. Как известно, между нашими народами существуют дружественные отношения, а не только чисто соседские. Наши отношения и дружба имеют многовековую историю, и мы заинтересованы в мире, стабильности и развитии в Армении и во всем регионе.
Вы также затронули нашу сегодняшнюю повестку дня, которая может быть многогранной. Мы должны обсудить, как развивать наши торгово-экономические и культурные связи, такие вопросы, как транспорт и логистика. Эти вопросы нас еще больше сблизят, конечно, через региональную призму.
Еще раз отмечу, что для меня большая честь находиться здесь. Уверен, что наша встреча будет результативной. Спасибо”.
После беседы Никола Пашиняна и Ираклия Гарибашвили тет-а-тет состоялась встреча правительственных делегаций Армении и Грузии в расширенном составе.
Исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян отметил, что в рамках частной беседы с премьер-министром Грузии были обсуждены вопросы региональной безопасности и в этом контексте состоялся обмен мнениями о сложившейся сегодня ситуации в Сюникской области Армении.
Двусторонне было подчеркнуто, что и Армения и Грузия заинтересованы в сохранении мира и стабильности в регионе, что важно для развития сотрудничества. В этой связи Никол Пашинян осудил попытки Азербайджана нарушить трехсторонние заявления от 9 ноября 2020 года и 11 января 2021 года.
Собеседники еще раз с удовлетворением отметили многовековой дружественный характер армяно-грузинских отношений, которые являются прочной основой для углубления дружбы и взаимовыгодного сотрудничества.
В контексте развития торгово-экономических связей между Арменией и Грузией была подчеркнута важность развития транспортных коммуникаций, в том числе железнодорожной инфраструктуры. Стороны выразили заинтересованность в инициировании новых совместных программ и договорились интенсивно работать в этом направлении. Двусторонне было отмечено, что перспективными являются пятистороннее сотрудничество в формате Армения-Грузия-Болгария-Греция-Иран и активная работа над проектом “Соглашения о создании международного транспортного коридора Персидский залив-Черное море”.
Никол Пашинян и Ираклий Гарибашвили коснулись вопроса возникших вследствие коронавируса ограничений, обменялись информацией о шагах по их устранению.