Զինված ուժերի հրամկազմը պրակտիկա կանցնի տարբեր երկրների զորամասերում
Բանակի բարեփոխումները վերաբերում են բոլոր ոլորտներին` սկսած օրենսդրությունից, վերջացրած կրթական համակարգով: Այս մասին Ազգային ժողով-կառավարություն հարցուպատասխանին ասաց պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Վաղարշակ Հարությունյանը` արձագանքելով «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Հարություն Բաբայանի հարցին:
«Մենք խնդիր ունենք համապատատասխանեցնել այսօրվա բանակը ստեղծված նոր ռազմաքաղաքական իրավիճակին, այստեղ բնական է՝ անդրադառնում ենք նաև բուհերին»,- ասաց նա:
Նախարարի պաշտոնակատարի խոսքով` կադրային փոփոխություններ են սպասվում, իսկ իր հանձնարարությամբ արված ուսումնասիրությունը պարզել է, որ ռազմական բուհերի դասախոսապրոֆեսորական կազմը չունի մարտական փորձ:
«Նրանց կուղարկենք զորք, իսկ ով այդ փորձը ունի, կբերենք համալսարաններ»,-ասաց Հարությունյանը:
Վաղարշակ Հարությունյանի ներկայացմամբ` ՊՆ-ն նոր սպառազինության ձեռքբերման ծրագիր ունի, հետևաբար պետք է այդ զինատեսակները ներդնել ռազմական բուհերում, որ սաները սովորեն ժամանակից զինտեխնիկային տիրապետել: Հարությունյանը նաև հայտնեց, որ ՌԴ-ի հետ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել անսահմանափակ քանակի սաների ուսանում ՌԴ ռազմական վարժարաններում:
«Նաև մեր հրամկազմը կանցնի պրակտիկա տարբեր պետությունների զորամասերում, որպեսզի սպայական կազմը տիրապետի ժամանակակից մարտավարությանը, ռազմավարությանը»,-ասաց պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատարը:

Командный состав ВС пройдет практику в военных частях различных стран
Армейские реформы коснутся всех сфер – от законодательства до образовательной системы, сообщил во время Правительственного часа в парламенте исполняющий обязанности министра обороны Вагаршак Арутюнян, отвечая на вопрос депутата фракции “Просвещенная Армения” Арутюна Бабаяна. “Перед нами стоит задача привести сегодняшнюю армию в соответствие новой военно-политической ситуации. И в этом плане мы, естественно, коснемся также вузов”,- сказал Арутюнян.
По словам врио министра, ожидаются кадровые изменения. В то же время исследование показало, что профессорско-преподавательский состав военных вузов не имеет боевого опыта.
“Мы направим их в войска, а тех, у кого есть такой опыт, приведем в университеты”,- сказал Вагаршак Арутюнян.
Врио министра обороны также сообщил, что оборонное ведомство разработало программу приобретения нового вооружения, которое необходимо изучать в военные вузах, чтобы студенты овладели современными видами военной техники. Арутюнян также сообщил, что с Российской Федерацией достигнута договоренность об обучении наших воспитанников в российских военных гимназиях.
“Кроме того, наш командный состав пройдет практику в военных частях различных стран, чтобы офицерский состав овладел современной тактикой и стратегией”,- отметил врио министра обороны.