«ՔՐՈՆԻՄԵՏ Մայնինգ»-ի հայտարարությունը Քաջարան գյուղի և հարակից տարածքներին առընչվող խնդիրների վերաբերյալ
Հարգելի քաղաքացիներ,
«ՔՐՈՆԻՄԵՏ Մայնինգ» ընկերությունը, որպես «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲ ընկերության հիմնական բաժնետեր, անհրաժեշտ է համարում իր դիրքորոշումը ներկայացնել ՀՀ Կառավարության որոշմամբ Սյունիքի մարզի որոշ տարածքների նկատմամբ բացառիկ գերակա հանրային շահ ճանաչելու և այդ տարածքները ԶՊՄԿ-ին տրամադրելու շուրջ ծագած իրավիճակի կապակցությամբ:
ՀՀ Կառավարության հիշատակված որոշումը բնապահպանական և այլ ուղղվածության որոշ հասարակական կազմակերպությունների, խմբերի և առանձին անձանց մոտ ոչ միանշանակ արձագանք է գտել և բերել այն մտահոգության, որ
- Այդ տարածքների նկատմամբ բացառիկ գերակա հանրային շահի ճանաչումը և դրանց հանձնումը մասնավոր հանքարդյունաբերական ընկերությանը իրավաչափ չէ,
- Քաջարան համայնքի բնակիչների տեղահանումը կնպաստի ՀՀ-ից արտագաղթին, ինչպես նաև սահմանամերձ գոտու բնակավայրերի թուլացմանը,
- Արդյունահանման տարածքների ընդլայնումը պայմանավորված է ոչ թե արտադրական անհրաժեշտությամբ, այլ միայն նպատակ է հետապնդում ավելացնել ընկերության շահույթը:
Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը հիմնադրվել է 1951թ.` Քաջարանի հանքավայրը շահագործելու նպատակով: Քաջարանի հանքավայրը ներառում է ներկայիս շահագործվող հանքը, ինչպես նաև Ողջի գետի ձախ ափին գտնվող տարածքները, որտեղ և տեղակայված է Քաջարան գյուղը: Գետի հոսանքն ի վար տեղակայված է կոմբինատը և Քաջարան քաղաքը, որը ունի շուրջ 7000 բնակչություն:
ԶՊՄԿ-ը Հայաստանի Հանրապետության առաջատար արդյունաբերական ընկերություն է, որի արտադրանքը իրացվում է արտաքին շուկաներում, ինչի արդյունքում ապահովվում է հանրապետության արտարժույթի ներհոսքի զգալի մասը: Միաժամանակ, արտաքին շուկաներում ձեռք բերված ֆինանսական միջոցները ծախսվում են Հայաստանում` նպաստելով ՀՀ տնտեսության զարգացմանը: Օրինակ. 2011թ. ընթացքում կոմբինատն իր կենսագործունեությունն ապահովելու նպատակով տեղական 347 ընկերությունների հետ կնքել է ապրանքների ձեռք բերման և ծառայությունների մատուցման շուրջ 44.2 մլրդ ՀՀ դրամի պայմանագրեր և գործարքներ: Կոմբինատը ներկայում ունենալով 3200 աշխատակից, Քաջարան քաղաքի համար ըստ էության հանդիսանալով քաղաք ձևավորող ձեռնարկություն, իր աշխատակիցների, նրանց ընտանիքի անդամների, ասել է թե համայնքի բնակչության համար ապահովում է միջին հանրապետականից բարձր կենսամակարդակ:
Ավելորդ չենք համարում նաև նշել, որ կոմբինատի կողմից արտադրվող մոլիբդենի խտանյութը ամբողջությամբ վերամշակվում է Հայաստանում` Երևանում գտնվող ձեռնարկությունների կողմից, որոնք իրենց հերթին ունեն մոտ 1000 աշխատակից: Այսպիսով. անվիճարկելի է, որ ԶՊՄԿ-ը ինչպես Սյունիքի տարածաշրջանի, այնպես էլ ողջ հանրապետության տնտեսական կայունության և շարունակական զարգացման երաշխիքներից մեկն է:
ՔՐՈՆԻՄԵՏ Մայնինգ ընկերությունը անվերապահորեն ընդունելով իր, որպես ներդրողի, պատասխանատվությունը Հայաստանի ազգային արժեքներից մեկի`ԶՊՄԿ-ի գործունեության համար, կոմբինատի տնօրինության հետ համատեղ իրականացնում է հանքարդյունահանման երկարաժամկետ պլանավորում և օգտակար հանածոների հավասարակշռված արդյունահանում: Մեր այս մարտավարությունը թեև նվազեցնում է ընկերության այսրոպեական շահույթը, սակայն երաշխավորում է Հայաստանի համար բացառիկ տնտեսական նշանակություն ունեցող հանքավայրի երկարակեցությունը:
Հպարտությամբ կարող ենք փաստել, որ ՔՐՈՆԻՄԵՏ Մայնինգ ընկերությունը անշեղորեն կատարում է իր ներդրումային պարտավորությունները: Վերջին տարիներին իրականացված շուրջ 500.000.000 դոլարի ներդրման շնորհիվ ապահովվել է ձեռնարկության անխափան աշխատանքը, և այսօր կոմբինատն իր տեխնիկական հագեցվածությամբ ու արտադրական հզորությամբ առնվազն չի զիջում համաշխարհային լավագույն օրինակներին:
Մեր ամենօրյա ուշադրության կենտրոնում է նաև ԶՊՄԿ-ի աշխատանքների կազմակերպման բնապահպանական բաղադրիչը: Չնայած սեփականաշնորհումից հետո ստացած ծանր ժառանգությանը, մենք լուրջ ծրագրեր ենք իրականացրել առկա բնապահպանական իրավիճակի ուսումնասիրության և բարելավման նպատակով: Մասնավորապես փակվել է մոլիբդենի խտանյութի թրծման վնասակար արտադրությունը, մեծածավալ աշխատանքներ են իրականացվել հնացած պոչատարների փոխարինման և պոչամբարների ռեկուլտիվացիայի ուղղությամբ, միջազգային առաջատար ընկերությունների միջոցով կատարվել են առկա հիդրոտեխնոլոգիական շինությունների կայունության և վերակառուցման գնահատումներ:
Չբավարարվելով ձեռքբերածով և հասկանալով հարցի կարևորությունը, մենք նպատակադրված ենք միջնաժամկետ հեռանկարում, ՀՀ գործող օրենսդրության պահանջների կատարումից բացի, ապահովել միջազգային ստանդարտների կիրառում կոմբինատի կենսագործունեությունում:
Մեզ համար առաջնահերթությունների շարքում է բիզնեսի սոցիալական պատասխանատվության խնդիրը: Ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի ծանր տարիներին բաժնետերերը, ինչպես նաև ԶՊՄԿ-ի տնօրինությունը, համախմբելով ունեցած ողջ ներուժը և հնարավորությունները, ապահովել են կոմբինատի բնականոն և անխափան աշխատանքը: Ի տարբերություն ոչ միայն Հայաստանում, այլև արտերկրում գործող շատ հանքարդյունաբերական ընկերությունների, մեզ հաջողվել է նույնիսկ մետաղների գների աննախադեպ անկման պարագայում պահպանել բոլոր աշխատատեղերը և սովորականի նման, առանց ուշացումների, վճարել աշխատավարձ:
ԶՊՄԿ-ի բաժնետերերի որոշմամբ տարեցտարի զգալի միջոցներ են տրամադրվում (ոչ պակաս քան 3 մլրդ ՀՀ դրամ) սոցիալական ծրագրերի ֆինանսավորման համար, որոնք իրականացվում են Հայաստանի ողջ տարածքում: Հաշվի առնելով ԶՊՄԿ աշխատակիցների անգնահատելի ներդրումը, բաժնետերերն ընկերության տարեկան զուտ շահույթի 5%-ը ուղղում են ընկերության աշխատակիցների պարգևավճարների ֆոնդին, որի արդյունքում ԶՊՄԿ-ի ողջ աշխատակազմը ուղղակիորեն դառնում է ձեռնարկության հաջողությունների շահառուն:
Ամփոփելով ասվածը, ցանկանում ենք լայն հասարակության ուշադրությունը հրավիրել այն փաստի վրա, որ գործող հանքի ընդլայնումը բացառապես պայմանավորված է ԶՊՄԿ գործունեության երկարաժամկետ պլանավորման հետ և նախատեսված է թե խորհրդային շրջանի նախագծերով, և թե գործող կոնցեսիոն համաձայնագրով: Կոմբինատի գործունեությունը ոչ միայն չի նպաստում բնակչության արտագաղթին, այլ հակառակը, ռազմավարական նշանակություն ունի սահմանամերձ շրջանի ամրապնդման և տնտեսական զարգացման համար: ԶՊՄԿ-ի և տեղական ենթակապալառու կազմակերպությունների հազարավոր աշխատակիցներ կոմբինատում կայուն և երաշխավորված եկամուտ ունենալու շնորհիվ իրենց և զավակների ապագան կապում են Հայրենիքի հետ: Ձևավորվել և գործում է մասնագիտական բարձր պատրաստվածություն ունեցող աշխատակազմ, մարդիկ կապված են իրենց աշխատանքային կոլեկտիվին, մասնագիտական ժառանգորդության սկզբունքով շատ ընտանիքների համար կոմբինատը դարձել է հարազատ օջախ: ԶՊՄԿ-ն այսօր իր աշխատակիցների հպարտությունն է, և անվիճելի է նրա համազգային նշանակությունը: Մենք համապատասխան տարածքների նկատմամբ բացառիկ գերակա հանրային շահ ճանաչելու փաստը համարում ենք լիովին հիմնավորված, որը երաշխավորելու է Հայաստանի արդյունաբերական հսկայի՝ ԶՊՄԿ-ի հետագա շարունակական աշխատանքը:
Միաժամանակ ցանկանում ենք նշել, որ թեև վերոհիշյալ խնդրի վերաբերյալ տարբեր հասարակական կազմակերպությունների և անձանց կողմից բարձրացվող հարցերը և արվող եզրահանգումները ոչ միշտ են կրում կառուցողական բնույթ և հաճախ նույնիսկ աղերսներ չունեն իրերի իրական դրության հետ, այնուամենայնիվ մենք ողջունում ենք կառուցողական քննադատությունը և քննարկումները բոլոր շահագրգիռ կողմերի հետ՝ խնդիրների հնարավոր հանգուցալուծումները ապահովելու համար գիտակցելով, որ քաղաքացիական հասարակության նման ակտիվությունը պայմանավորված է Հայաստանի Հանրապետության տնտեսական զարգացման գործում էական նշանակություն ունեցող ձեռնարկության գործունեության մտահոգությամբ:
Եզրափակելով նշենք, որ ՔՐՈՆԻՄԵՏ Մայնինգ ընկերությունը վերահաստատում է իր դիրքորոշումը՝ խնդիրները լուծել քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանության և ժողովրդավարության սկզբունքով: ԶՊՄԿ-ի տնօրինությունը բաժնետերերի կողմից լիազորված է, հաշվի առնելով կողմերի օրինական շահերն ու իրավունքները, փնտրել փոխզիջումային լուծումներ:

The Statement of the CRONIMET Mining AG regarding the issue of the Kajaran village and adjacent territories
Dear Citizens,
CRONIMET Mining AG, being the main shareholder of the Zangezour Copper Molybdenum Combine CJSC hereby would like to state its vision on this issue related to the situation developed as a result of the Government of Armenia Decision, in accordance to which specified communities of the Syunik marz have been declared eminent public domain.
The above-mentioned Decision of the Government of Armenia has lead to contradictory reactions from a number of public groups and private individuals with environmental and other focuses, and, in particular, they argue that:
- The declaration of the above territories as eminent public domain with their subsequent transfer to a private mining company for development is not legitimate;
- The relocation of Kajaran village populations promotes migration from RA, along with the weakening of the bordering regions;
- The expansion of the mining activities at the Kajaran village territory is not conditioned by the production necessity and pursues solely company profit maximization goals.
The Zangezour Copper Molybdenum Combine has been established in 1951 with the purpose of the Kajaran deposit development. The deposit extends itself to the territory of the current mine and furthers to the left bank of the Vokhchi River, where the Kajaran village is located. The Combine and the town of Kajaran are situated downstream to the River, where more than 7,000 people live.
The Zangezour Copper Molybdenum Combine CJSC is the leading production company of the Republic of Armenia. Its production is being fully exported to international markets, thus ensuring substantial currency inflows to the Republic of Armenia. Along with that, the proceeds earned at the international markets are being mainly spent within Armenia. As such, in the year of 2011, the ZCMC has rendered services and procured necessary goods from 347 local companies in the amount totaling to AMD 44.2 billion. Moreover, the ZCMC directly employs 3200 people and is practically the town-forming enterprise ensuring higher than average in the country living standards for its employees and their families.
It is further worth mentioning, that the molybdenum concentrate produced at the company is being totally processed in the Republic. The molybdenum concentrate processing companies are located in Yerevan and it their turn ensure the employment of more than 1,000 people. Therefore, there is no doubt that the continuous operations of the ZCMC guarantee the economic stability and sustainable development not only of the Syunik region, but also of the Armenian economy in general.
CRONIMET Mining AG fully realizes its responsibility as a strategic investor and perfectly acknowledges the fact we have been entrusted with the national wealth of the Armenia. Therefore, together with the management of the company, we have designed and continuously implement the policy of the balanced approach to the ore mining on extended time horizons without compromising the ability of future generations to meet their own needs.
Furthermore, we could proudly state that the company has fully met its investment commitments undertaken. As a result of the ambitious large scale investment program totaling to USD 500 million, implemented without production process interruption, we have achieved full modernization of the ZCMC production facilities in line with the best international practices, thus ensuring our sustainable development efforts now and long into the future.
In addition, we pay special attention to the environmental component of the CZMC operations, and despite the severe legacy after the privatization we have performed complex works to improve the ecological situation. As such, the hazardous molybdenum roasting production has been shut down, measures to replace the obsolete tailing pipelines and recultivate the old tailings have been undertaken, as well as the assessment of the stability and make the necessary refinement of the existing hydro technical infrastructure have been done with the proper advice rendered from the leading international companies. In line with the requirements of the existing Armenian legislation, we nevertheless do not rest on our laurels. In the framework of the environmental stewardship policy, we are aiming to achieve the full compliance to the strictest international requirements in the medium-term period.
Special importance and care is given to the corporate social responsibility. Over the difficult crisis period, the shareholders and the management of the ZCMC have found out the necessary means and have revealed all possible reserves thus ensuring the uninterrupted operations of the Combine. As oppose to other mining companies as in Armenia and abroad, we managed to avoid cut offs and pay wages without a single day delay under the drastic decrease of metal prices at the global markets.
In accordance with the ZCMC Shareholders decision, significant amount are allocated to finance vast social programs (not less than AMD 3 billion annually), being implemented throughout the Armenia. Taking into consideration the importance and value input of its employees in the process of the Combine’s production capacity expansion, modernization and uninterrupted operations, 5% of company’s annual net profit is being paid to its employees as a bonus for annual results, which makes the ZCMC employees the direct beneficiary of the company’s success.
Having tabled the above, we would like to further emphasize to the public the following. The expansion of the current mine is mainly conditioned by the long-term planning of the ZCMC operations; it has been planned since the soviet period and is envisaged in the current concession agreement. The operations of the Combine are in no way force the migration of the population out of the region, just in contrary, have a strategic importance for strengthening the bordering region. Thousands of ZCMC employees along with the vast number of regional satellite companies and their families link their future and well-being with their Motherhood and have no intention to leave. The employees are fully occupied at their workplaces requiring highest professional standards and qualifications being transferred from generation to generation. Undoubtedly, the ZCMC is the main pride of its employees and is the quasi-national enterprise. As such, we do believe that the declaration of the eminent public domain of the adjacent territories is more than legitimate guaranteeing further advancement of the industrial giant.
Instantaneously, we would like to highlight that the discussions of the above-mentioned issue by several groups and individuals are not always constructive by their nature and do not necessarily reflect the real situation. Despite that, we do welcome constructive criticism and dialog with all parties involved to allow ensuring the best possible solution for all existing issues.
In conclusion, CRONIMET Mining AG fully confirms its approach and firm adherence to the principles of civil rights and democracy leading to mutual consent. The management of the ZCMC, being fully authorized by its shareholders, will persist on finding mutually compromising solutions, ensuring legitimate rights and interests of the parties.