Ֆրանսիայի Սենատի նախագահ. «Բոլորս հուսով ենք, որ ԱՄՆ նախագահն ի վերջո որոշում կկայացնի ճանաչելու Հայոց ցեղասպանությունը»
«Մի նման ասացվածք կա` բարեկամները աստղերի են նման, և միայն գիշերը կարելի է նրանց հաշվել». նման միտք Հայաստանի խորհրդարանում այսօր հայտնեց Ֆրանսիայի Սենատի նախագահ Ժերար Լարշեն, որի գլխավորած պատվիրակությունը Հայատանում է ԱԺ խոսնակ Արարատ Միրզոյանի հրավերով:
«Կարելի է ասել, որ անթափանց գիշեր էր իջել Հայաստանի վրա անցյալ նոյեմբերին, որ մենք որոշեցինք բոլորս միասին, մի կողմ թողնելով մեր քաղաքական տարաձայնությունները, համախմբվելու և ընդունելու բանաձև, որով կոչ է արվում ճանաչել ԼՂ անկախությունը»,- ասաց Լարշենը:
Սենատի նախագահը շնորհակալություն հայտնեց հայաստանյան գործընկերոջը Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցի միջոցառումներին իր գլխավորած պատվիրակությանը հրավիրելու համար:
«Մենք բոլորս հուսով ենք, որ ԱՄՆ նախագահն ի վերջո որոշում կկայացնի ճանաչելու Հայոց ցեղասպանությունը, բայց եկեք չմոռանանք, որ ԱՄՆ Սենատը և ներկայացուցիչների պալատն առաջինն էին, որ ճանաչեցին Հայոց ցեղասպանությունը, մի բան, որ ցույց է տալիս, թե ինչ կարևոր դեր ունեն խորհրդարանները»,- ասաց նա:
Ժերար Լարշեն հիշեցրեց Ֆրանսիայի Սենատի ընդունած բանաձևը, որով կոչ է արվում Ֆրանսիայի կառավարությանը ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը, նաև միաժամանակ բանաձևն ընդգծում է, որ այդ ճանաչումը գործիք կհանդիսանա խաղաղ բանակցությունների միջոցով տևական և կայուն խաղաղության հասնելու համար:
«Մենք մտածում ենք բոլոր զոհվածների, վիրավորների, գերիների մասին, որովհետև դրանք անձնական ողբերգություններ չեն, հավաքական են: Մենք վստահություն ենք տածում նաև, պարո´ն նախագահ, Հայաստանի ժողովրդավարության հանդեպ, որը ձեզ առանձնահատուկ տեղ է հատկացնում այս տարածաշրջանում: Ժողովրդավարություն, որը մեծ փորձությունների ենթարկվեց, ոտնահարվեց, բայց այնուամենայնիվ, դուք շարունակում եք կանգնած մնալ: Մենք վստահ ենք նաև հայ ժողովրդի անկախության ոգու նկատմամբ և նրա ազատատենչ բնույթի համար, ազատատենչություն, որը արտահայտվել է նաև հայկական ծագում ունեցող ֆրանսիացիների կողմից, որոնք մեր կողքին էին այն պահին, երբ Ֆրանսիան կարիք ուներ ոտքի կանգնելու և ազատությունը վերագտնելու»,- ասաց նա:
Ըստ Սենատի նախագահի` իր գլխավորած պատվիրակության այցը Հայաստան շարունակությունն է այն բանաձևի, որն ընդունվեց խորհրդարանում, այն էլ` չափազանց լայն մեծամասնությամբ, ընդամենը մեկ դեմ ձայնով:
Խոսելով Ադրբեջանում պահվող ռազմագերիների մասին՝ Լարշեն ընդգծեց` Ադրբեջանը պարտավոր է անհապաղ ազատ արձակել բոլորին` համաձայն նաև իր կողմից ստորագրած համաձայնագրի և միջազգային բոլոր պայմանագրերի: Վերջինս հիշեցրեց նաև, որ այս շաբաթ ԵԽԽՎ նիստում քննարկվել է ռազմագերիների հարցը և Սենատի անդամներից մեկը Սենատի անունից հանդես է եկել ելույթով` ընդգծելով հայ ռազմագերիների` Հայաստան վերադարձի հարցը:
Ժերար Լարշեն կարևորեց նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությանը նոր թափ հաղորդելու անհրաժեշտությունը, ապա հավելեց, որ 2022թ.-ի առաջին կիսամյակում ԵՄ նախագահությունը ստանձնելու է Ֆրանսիան:
Արարատ Միրզոյանը, ողջունելով հյուրերին, շնորհակալություն հայտնեց թե´ այցի, թե´ ընդունած բանաձևի համար, ապա հիշեցրեց, որ այսօր 20-րդ տարեդարձն է Ֆրանսիայի կողմից ցեղասպանության ճանաչման ու դատապարտման, որը նախաձեռնել էր Ֆրանսիայի նախագահ Ժակ Շիրակը:
«Մենք այսօր ոգեկոչում ենք 1,5 միլիոն հայերի հիշատակը, ովքեր սպանվեցին միայն նրա համար, որ հայ էին ու քրիստոնյա: Ֆրանսիան առաջին պետությունն է, որ հենց օրենքի ուժով ճանաչեց Ցեղասպանությունը: Նաև խորհրդանշական է, որ Ֆրանսիայի Սենատի պատվիրակության այցը տեղի է ունենում Արցախի ու հայ ժողովրդի դեմ Ադրբեջանի կողմից Թուրքիայի բացահայտ աջակցությամբ սանձազերծված պատերազմից հետո: Ուստի այս այցը գնահատում ենք որպես համերաշխության ու աջակցության ուղերձ մեր բարեկամ Ֆրանսիայի կողմից»,- ասաց Միրզոյանը:
ԱԺ նախագահը նաև գնահատեց Արցախյան երկրորդ պատերազմի օրերին Ֆրանսիայի սկզբունքային ու անկողմնակալ դիրքորոշումը:

Председатель Сената Франции: “Мы все надеемся, что президент США наконец примет решение о признании Геноцида армян”
“Есть такое выражение: друзей, как и звезды, можно посчитать только ночью”,- сказал председатель Сената Франции Жерар Ларше, выступая сегодня в парламенте Армении. Возглавляемая им делегация находится в Армении по приглашению спикера Национального Собрания РА Арарата Мирзояна.
“В ноябре прошлого года на Армению опустилась непроглядная ночь, и мы все вместе решили, оставив в стороне наши политические разногласия, объединиться и принять резолюцию с призывом признать независимость Нагорного Карабаха”,- сказал Ларше.
Председатель Сената выразил благодарность своему армянскому коллеге за приглашение принять участие в мероприятиях по случаю 106-й годовщины Геноцида армян.
“Мы все надеемся, что президент США наконец примет решение о признании Геноцида армян. Но давайте не забывать, что первыми Геноцид армян признали Сенат и Палата представителей США. Это показывает, какую важную роль играют парламенты”,- отметил Жерар Ларше.
Он напомнил о резолюции Сената Франции, в которой содержится призыв к правительству страны признать независимость Нагорного Карабаха. Вместе с тем в резолюции подчеркивается, что признание послужит инструментом достижения долгосрочного и стабильного мира посредством мирных переговоров.
“Мы думаем о всех погибших, раненых, пленных, так как это общая, а не личная трагедия. Господин председатель, мы также верим в демократию Армении, которая отводит вам особую роль в этом регионе”,- сказал Ларше.
Говоря об удерживаемых в Азербайджане военнопленных, председатель французского Сената подчеркнул, что Азербайджан обязан немедленно освободить всех в соответствии с подписанным им заявлением и всеми международными договорами. Жерар Ларше также напомнил о том, что вопрос военнопленных обсуждался на состоявшемся на этой неделе заседании ПАСЕ, и один из членов Сената в своем выступлении подчеркнул необходимость их возвращения в Армению.
Глава Сената также отметил необходимость придания нового размаха сопредседательству Минской группы ОБСЕ, добавив, что в первом полугодии 2022 года председательство в ЕС перейдет к Франции.
Арарат Мирзоян, приветствуя гостей, выразил благодарность за их визит и принятую резолюцию, напомнив о том, что сегодня исполняется 20-я годовщина признания и осуждения Францией Геноцида армян по инициативе президента Жака Ширака.
“Сегодня мы чтим память 1,5 миллиона армян, которые были убиты только за то, что были армянами и христианами. Франция – первое государство, признавшее Геноцид силой закона. Символично также, что визит делегации французского Сената организован после войны против Арцаха и армянского народа, развязанной Азербайджаном при открытой поддержке Турции. Поэтому мы оцениваем этот визит как проявление солидарности и поддержки со стороны дружественной нам Франции”,- сказал А.Мирзоян.
Спикер НС Армении также высоко оценил принципиальную и беспристрастную позицию Франции в дни второй Арцахской войны.