Երկկողմանի ծնողազուրկ զինծառայողի եղբայրներին հիմնադրամը հրաժարվում է փոխհատուցում տրամադրելուց
Արցախյան պատերազմի հերոս Հովիկ Ասատրյանի հարազատներին «Զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամը» հրաժարվում է փոխհատուցում է տրամադրելուց:
Այս մասին ԱԺ նիստում ասաց անկախ պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանը, ում խոսքով՝ նրան այցելել է Ասատրյանի հորեղբայրը և ներկայացրել խնդիրը:
Ասատրյանները Շիրակի մարզի Հայկաձոր համայնքից են, նրանք Հովիկի հետ վերջին անգամ խոսել են սեպտեմբերի 28-ին, որից հետո հոկտեմբերի 2-ին ՊՆ ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը հեռուստատեսությամբ հայտարարել է նրա սխրանքների մասին` ասելով, որ շարքային զինծառայողին հերոսի կոչում է տրվելու: Հովիկ Ասատրյանը մինչ այժմ անհետ կորած է, նրա մասին ընտանիքը որևէ տեղեկություն չունի:
«Ունենք իրավիճակ, որ Հովիկ Ասատրյանը լինելով երկկողմանի ծնողազուրկ, զորակոչվել է բանակ ու գնացել առաջնագիծ, նա երկու եղբայր ունի, նրանց խնամքով հորեղբայրն է զբաղվում: Թե՛ պաշտպանության նախարարությունը, թե՛ «Զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամը» մերժում են հարազատ եղբայրներին շահառու ճանաչել և փոխհատուցում տալ այն հիմնավորմամբ, որ եղբայրները չեն մտնում այն հայտնի ցանկի մեջ, որը համարվում է ընտանիքի անդամ»,- ասաց Թովմասյանը:
Հիշեցնենք, որ »Զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամի» մասին օրենքով զոհված զինվորի շահառու են համարվում ծնողները, այրին և երեխաները:
Պատգամավորը հայտնեց, որ ՊՆ գրավոր հարցում է ուղարկել, սակայն դեռ արձագանք չի ստացել, ապա հավելեց, որ նման խնդիր կա զոհված, անհետ կորած շուրջ 10 ընտանիքների մոտ ևս: Ըստ նրա` այս հարցը հեշտ կարգավորվող է, պարզապես քաղաքական կամք է հարկավոր, որպեսզի օրինակ այս դեպքում եղբայրներից մեկը նոտարով հաստատված շահառուի կարգավիճակ ստանա:
«Որ մարդիկ իրենց լքված չզգան, էնիպիսի տպավորություն չլինի, որ միայն զինվոր են տալիս մեր երկրին, հետո ոչ զինվոր ենք տալիս, ոչ աճյուն»,- ասաց նա:
Թովմասյանի խոսքով` զոհված զինվորի հորեղբայրն այնքան վրդովված է եղել, որ զգուշացրել է` թույլ չեն տալու իրենց համայնքում ընտրություններ լինեն:
Հիշեցնենք, որ «Մարտական խաչ» 2-րդ աստիճանի շքանշանակիր շարքային Հովիկ Հովհաննեսի Ասատրյանը խոցել է 4 զրահատեխնիկա:

Фонд страхования военнослужащих отказывается выплатить компенсацию братьям пропавшего без вести солдата
Фонд страхования военнослужащих отказывается выплатить компенсацию родственникам героя Арцахской войны Овика Асатряна. Об этом на сегодняшнем заседании Национального Собрания сообщила независимый депутат Тагуи Товмасян. О ситуации ей стало известно от дяди военнослужащего.
Асатряны живут в общине Айкадзор Ширакской области. В последний раз они разговаривали с Овиком 28 сентября. А 2 октября представитель Министерства обороны Арцрун Ованнисян рассказал по телевидению о его подвигах, отметив, что рядовому военнослужащему будет присвоено звание Героя. Овика Асатрян до сих пор числится пропавшим без вести, никаких сведений о нем у семьи нет.
“Овик Асатрян был призван в армию, будучи круглым сиротой. А когда началась война, он отправился на передовую. У него двое братьев, о которых заботится дядя, брат отца. Ни Министерство обороны, ни Фонд страхования военнослужащих не признают родных братьев О.Асатряна бенефициарами и отказываются выплатить им компенсации на том основании, что братья не входят в утвержденный список членов семьи”,- сказала Т.Товмасян. Напомним, что по закону РА “О Фонде страхования военнослужащих” бенефициарами погибшего военнослужащего считаются его родители, вдова и дети.
Депутат направила запрос в Минобороны, но ответ пока не получила. По словам Тагуи Товмасян, с подобной проблемой столкнулись около десяти семей погибших и пропавших без вести военнослужащих. Депутат уверена: проблему можно легко решить путем утверждения в нотариальном порядке статуса бенефициара для одного из братьев, но для этого нужна политическая воля.
“Люди не должны чувствовать себя покинутыми, не должно сложиться впечатление, что они только дают стране солдат, но она не возвращает им ни солдата, ни его тело”,- заявила Т.Товмасян.
По словам депутата, дядя погибшего солдата настолько возмущен, что предупредил о том, что не позволят провести в их общине выборы.
Напомним, что кавалер Ордена Боевого креста 2-ой степени, рядовой Овик Асатрян сбил 4 единицы бронетехники врага.