Կանադան չեղարկել է Թուրքիայի համար ռազմական արտադրանք արտահանելու թույլտվությունները
Կանադայի արտգործնախարար Մարկ Գարնոն երեկ հայտարարել է, որ իր երկիրը չեղարկում է դեպի Թուրքիա ռազմական արտադրանք արտահանելու թույլտվությունները:
Նախարարը նախ հիշեցրել է, որ նախորդ տարվա աշնանը Կանադայի կառավարությունը կասեցրել է ռազմական արտադրանքն ու տեխնոլոգիաները Թուրքիա արտահանելու թույլտվությունները (դա եղել էր նախորդ նախարար Շամպանի օրոք - «Հետք»)՝ սպասելով, հետաքննության արդյունքներին, որը պետք է պարզեր մեղադրանքների իսկությունը առ այն, որ կանադական տեխնոլոգիաները Ադրբեջանի կողմից կիրառվել են Լեռնային Ղարաբաղի զինված հակամարտությունում: Խոսքը թուրքական «Bayraktar TB2» ԱԹՍ-ների վրա կիրառվող դիտարկման եւ թիրախավորման համակարգերի մասին է, որոնք արտադրում է կանադական «L3Harris WESCAM» ընկերությունը:
Գարնոն նշել է նաեւ, որ 2019 թ. աշնանը եւս իր երկիրը կասեցրել էր ռազմական արտադրանքի արտահանումը Թուրքիա՝ հաշվի առնելով վերջինիս ռազմական ներխուժումը Սիրիայի տարածք:
«Կանադայի արտգործնախարարությունը, խորհրդակցելով ազգային պաշտպանության նախարարության հետ, դրանից հետո իրականացրել է Թուրքիայի համար նախատեսված ռազմական ապրանքի եւ տեխնոլոգիաների արտահանման թույլտվությունների մանրակրկիտ դիտարկում: Հաշվի առնելով, որ դրա արդյունքում ձեռք է բերվել վստահելի ապացույց առ այն, որ Թուրքիա արտահանված կանադական տեխնոլոգիաները կիրառվել են Լեռնային Ղարաբաղում՝ այսօր ես հայտարարում եմ, որ 2020 թ. կասեցված բոլոր թույլտվությունները չեղարկվում են»,- նշել է Կանադայի ԱԳ նախարարը:
Մարկ Գարնոն հայտարարել է, որ իրենց արտադրանքի նման կիրառումը չի համապատասխանում ո՛չ Կանադայի արտաքին քաղաքականությանը, ո՛չ էլ Թուրքիայի կողմից տրված հավաստիացումներին, թե դրանց վերջնական օգտագործողն ինքն է լինելու:
Կանադացի պաշտոնյան նշել է նաեւ, որ առավոտյան զրուցել է թուրք պաշտոնակցի հետ՝ հաստատելու համար Կանադայի մտահոգությունը եւ նախաձեռնելու երկխոսության մեխանիզմ երկու կողմերի պաշտոնյաների միջեւ՝ փոխադարձ վստահությունն ամրապնդելու եւ արտահանման թույլտվությունների ոլորտում համագործակցության ընդլայնման համար:
«Թուրքիան ՆԱՏՕ-ի կարեւոր դաշնակից է, եւ ՆԱՏՕ-ի համագործակցության ծրագրերի հետ կապված հայտերը կգնահատվեն անհատական կարգով»,- եզրափակել է Մարկ Գարնոն:
Հ.Գ. Առաջիկայում «Հետքը» շարքով կներկայացնի Արցախյան վերջին պատերազմում էական դեր խաղացած թուրքական «Bayraktar TB2» դրոնների վրա կիրառված արտասահմանյան տեխնոլոգիաները:
Լուսանկարում՝ «CMX-15D» մոդելի կանադական համակարգը, որը հայտնաբերվել է հոկտեմբերի 19-ին խոցված թուրքական դրոնի վրա. այն արտադրվել էր 2020 թ. հունիսին, իսկ «Bayraktar TB2»-ի վրա դրվել սեպտեմբերին

Канада отменила разрешения на экспорт военной продукции в Турцию
Министр иностранных дел Канады Марк Гарно вчера заявил, что его страна отменяет разрешения на экспорт военной продукции в Турцию.
Гарно напомнил о том, что осенью прошлого года правительство Канады в ожидании результатов расследования, которое должно было установить достоверность обвинений в использовании Азербайджаном канадских технологий в вооруженном конфликте в Нагорном Карабахе, приостановило действие разрешений на поставки военной продукции и технологий в Турцию (в то время главой МИД Канады был Франсуа-Филипп Шампань – Hetq.am). Речь идет о производимых канадской компанией “L3Harris WESCAM” системах наблюдения и наведения, которые устанавливаются на турецких беспилотниках “Bayraktar TB2”.
Глава канадского МИД также отметил, что его страна прекратила экспорт военной продукции в Турцию и осенью 2019 г., учитывая турецкое военное вторжение в Сирию.
“МИД Канады, проконсультировавшись с Министерством национальной обороны, тщательно изучил разрешения на экспорт военной продукции и технологийв Турцию. Учитывая полученное веское доказательство того, что экспортированные в Турцию канадские технологии были использованы в Нагорном Карабахе, я сегодня заявляю об аннулировании всех приостановленных в 2020 году разрешений”,- отметил министр.
Марк Гарно заявил, что подобное использование их продукции не соответствует внешней политике Канады.
По словам Гарно, утром он провел беседу со своим турецким коллегой, в ходе которой выразил озабоченность Канады и инициировал диалог между представителями обеих сторон с целью укрепления взаимного доверия и расширения сотрудничества в вопросе выдачи разрешений на экспорт.
“Турция – важный партнер НАТО, и заявки, касающиеся программ сотрудничества НАТО, будут оцениваться в индивидуальном порядке”,- сказал в заключение глава МИД Канады.
P.S. В ближайшее время Hetq.am опубликует серию статей об использовании иностранных технологий на турецких дронах "Bayraktar TB2”, которые сыграли существенную роль в последней войне в Арцахе.
На снимке: канадская система CMX-15D, которая была обнаружена на сбитом 19 октября турецком дроне. Система была произведена в июне 2020 г., а установлена на “Bayraktar TB2” в сентябре того же года.