Կանադան չեղարկել է Թուրքիայի համար ռազմական արտադրանք արտահանելու թույլտվությունները
Կանադայի արտգործնախարար Մարկ Գարնոն երեկ հայտարարել է, որ իր երկիրը չեղարկում է դեպի Թուրքիա ռազմական արտադրանք արտահանելու թույլտվությունները:
Նախարարը նախ հիշեցրել է, որ նախորդ տարվա աշնանը Կանադայի կառավարությունը կասեցրել է ռազմական արտադրանքն ու տեխնոլոգիաները Թուրքիա արտահանելու թույլտվությունները (դա եղել էր նախորդ նախարար Շամպանի օրոք - «Հետք»)՝ սպասելով, հետաքննության արդյունքներին, որը պետք է պարզեր մեղադրանքների իսկությունը առ այն, որ կանադական տեխնոլոգիաները Ադրբեջանի կողմից կիրառվել են Լեռնային Ղարաբաղի զինված հակամարտությունում: Խոսքը թուրքական «Bayraktar TB2» ԱԹՍ-ների վրա կիրառվող դիտարկման եւ թիրախավորման համակարգերի մասին է, որոնք արտադրում է կանադական «L3Harris WESCAM» ընկերությունը:
Գարնոն նշել է նաեւ, որ 2019 թ. աշնանը եւս իր երկիրը կասեցրել էր ռազմական արտադրանքի արտահանումը Թուրքիա՝ հաշվի առնելով վերջինիս ռազմական ներխուժումը Սիրիայի տարածք:
«Կանադայի արտգործնախարարությունը, խորհրդակցելով ազգային պաշտպանության նախարարության հետ, դրանից հետո իրականացրել է Թուրքիայի համար նախատեսված ռազմական ապրանքի եւ տեխնոլոգիաների արտահանման թույլտվությունների մանրակրկիտ դիտարկում: Հաշվի առնելով, որ դրա արդյունքում ձեռք է բերվել վստահելի ապացույց առ այն, որ Թուրքիա արտահանված կանադական տեխնոլոգիաները կիրառվել են Լեռնային Ղարաբաղում՝ այսօր ես հայտարարում եմ, որ 2020 թ. կասեցված բոլոր թույլտվությունները չեղարկվում են»,- նշել է Կանադայի ԱԳ նախարարը:
Մարկ Գարնոն հայտարարել է, որ իրենց արտադրանքի նման կիրառումը չի համապատասխանում ո՛չ Կանադայի արտաքին քաղաքականությանը, ո՛չ էլ Թուրքիայի կողմից տրված հավաստիացումներին, թե դրանց վերջնական օգտագործողն ինքն է լինելու:
Կանադացի պաշտոնյան նշել է նաեւ, որ առավոտյան զրուցել է թուրք պաշտոնակցի հետ՝ հաստատելու համար Կանադայի մտահոգությունը եւ նախաձեռնելու երկխոսության մեխանիզմ երկու կողմերի պաշտոնյաների միջեւ՝ փոխադարձ վստահությունն ամրապնդելու եւ արտահանման թույլտվությունների ոլորտում համագործակցության ընդլայնման համար:
«Թուրքիան ՆԱՏՕ-ի կարեւոր դաշնակից է, եւ ՆԱՏՕ-ի համագործակցության ծրագրերի հետ կապված հայտերը կգնահատվեն անհատական կարգով»,- եզրափակել է Մարկ Գարնոն:
Հ.Գ. Առաջիկայում «Հետքը» շարքով կներկայացնի Արցախյան վերջին պատերազմում էական դեր խաղացած թուրքական «Bayraktar TB2» դրոնների վրա կիրառված արտասահմանյան տեխնոլոգիաները:
Լուսանկարում՝ «CMX-15D» մոդելի կանադական համակարգը, որը հայտնաբերվել է հոկտեմբերի 19-ին խոցված թուրքական դրոնի վրա. այն արտադրվել էր 2020 թ. հունիսին, իսկ «Bayraktar TB2»-ի վրա դրվել սեպտեմբերին

Canadian Foreign Minister Marc Garneau announced yesterday that his country is revoking its permits to export military products to Turkey.
The minister first recalled that in the fall of last year, the Canadian government suspended permits for the export of military products and technology to Turkey (it was during the time of former Minister François-Philippe Champagne - Hetq), pending the outcome of an investigation to clarify allegations that the Canadian technologies were used by Azerbaijan in the armed conflict in Nagorno Karabakh. These are surveilance and targeting systems used on Turkish Bayraktar TB2 UAV, manufactured by the Canadian company L3Harris WESCAM.
Garneau also mentioned that in the fall of 2019 his country suspended the export of military products to Turkey, considering the latter's military invasion of Syria.
“Global Affairs Canada, in consultation with the Department of National Defence, has since conducted a thorough review of all suspended and valid export permits for all military goods and technology destined to Turkey. Following this review, which found credible evidence that Canadian technology exported to Turkey was used in Nagorno-Karabakh, today I am announcing the cancellation of permits that were suspended in the fall of 2020,” Garneau said.
Garneau stated that the use of such products does not correspond to either Canada's foreign policy or Turkey's assurances that it will be the end user.
The Canadian official said he had talked to Mevlüt Çavuşoğlu, Turkey’s Minister of Foreign Affairs, this morning to reaffirm Canada's concern and launch a dialogue between officials on both sides to strengthen mutual trust and expand cooperation on export licenses.
“Turkey is an important NATO ally and applications related to NATO cooperation programs will be assessed on a case-by-case basis,” Garneau concluded.
P.S. Hetq will soon cover the foreign technologies used on the Turkish Bayraktar TB2 drones that played a significant role in the recent Artsakh war.
Top photo: The Canadian system of the CMX-15D model found on a Turkish drone downed in Artsakh on October 19, 2020. It was produced in June 2020 and installed on Bayraktar TB2 in September.