Մանկական երկաթուղու արդիականացման ծրագրերը առայժմ միայն թղթի վրա են մնում
«Մանկական երկաթուղին չի կարող մնալ այսօրվա վիճակում»,- հայտարարել է Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը 2020 թվականի հունիսի 16-ին, սակայն այդ ժամանակվանից ի վեր երկաթուղու արդիականացման ծրագրերը մնացել են միայն թղթի վրա, քանի որ այդ ուղղությամբ գործուն քայլեր չեն ձեռնարկվել, խոչընդոտներ են ստեղծվել նաև կորոնավիրուրսի և 44-օրյա պատերազմով պայմանավորված իրավիճակներով։
Երևանի մանկական երկաթուղին բացվել է 1937թ․ հուլիսի 6-ին։ Մայրաքաղաքում մանկական երկաթուղի ունենալու առաջարկն արել է Հայաստանի կոմունիստական կուսակցության կենտրոնական կոմիտեի առաջին քարտուղար Աղասի Խանջյանը, որը 1936թ․ ապրիլին դրել է «Փարոս» (հետագայում՝ «Հայրենիք») կայարանի հիմնաքարը, սակայն երկաթուղու բացումը այդպես էլ չի տեսել, քանի որ մի քանի ամիս անց, ըստ պաշտոնական վարկածի, ինքնասպան է եղել։
Մանկական երկաթուղու այգու գլխավոր ճարտարապետը Միքայել Մազմանյանն է։
Երկաթուղու երկարությունը 2,1 կմ է, գործում է 2 կայարան (Հայրենիք և Պիոներական), 1 կառամատույց (Ուրախություն), 45 մետր երկարություն ունեցող մեկ թունել: Այստեղ պահպանվել է ամենահին շոգեքարշը, որն աշխատել է քարածուխով, այն մոտ 80 տարեկան է, ներկայում չի շահագործվում։ Գործող վագոնները ևս նոր չեն։
Վերջին անգամ երկաթուղու կայարանների վերանորոգման և արդիականացման աշխատանքներ արվել են 2011 թվականին Երևանի քաղաքապետարանի և «Հարավկովկասյան երկաթուղիներ» (ՀԿԵ) ընկերության միջև ստորագրված սոցիալ-տնտեսական համագործակցության մասին համաձայնագրի շրջանակներում։ Ինչպես նշվում է ՀԿԵ հայտարարությունում, վերանորոգվել են Մանկական երկաթուղում շահագործվող շոգեքարշն ու ջերմաքարշը, երեք ամառային վագոնները, նաև իրականացվել է երկաթուղու 1,2 կմ գծերի վերանորոգումը, մոտակա տարածքների բարեկարգումը։
2012թ․ օգոստոսի 2-ին վերանորոգումից հետո տարածքի շահագործման առիթով ընկերության տնօրեն Վիկտոր Ռեբեցը նշել է․ «ՀԿԵ կողմից իրականացված շարժակազմի և գծերի վերանորոգումը հանդիսանում է այգու վերակառուցման համալիր ծրագրի միայն առաջին մասը: Երկրորդ փուլի շրջանակներում նախատեսվում է ստեղծել Պատանի երկաթուղայինի դպրոց, որտեղ մանուկները կծանոթանան երկաթուղային մասնագիտությունների առանձնահատկություններին, երկաթուղու ընդհանուր գործունեությանը»։
2014թ․ մարտին «Անվտանգ քաղաք» ծրագրի աշխատանքների շրջանակում նախկին քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանձնարարել է կարգի բերել արտաքին լուսավորության ցանցն ու տեսախցիկներով կահավորել Մանկական երկաթուղու, ինչպես նաև դեպի երկաթուղի տանող թունելի տարածքը:
Մարտի 15-ին՝ մեր այցելության ժամանակ, զբոսայգու երկաթուղու տարածքն ամայի էր, հատուկենտ մարդիկ կային։ Այգու բոլոր ենթակառույցվածքները՝ ատրակցիոնները, սրճարանն ու երկաթուղին փակ էին, հարակից տարածքը՝ աղտոտված։ Երկաթուղու կայարանի շենքը նույնպես անմխիթար վիճակում է։ Մեր այցելության ժամանակ կարողացանք զրուցել Սուրեն Քոսակյանի հետ, որը թոշակի անցնելուց հետո շուրջ 15 տարի է՝ հերթափոխով աշխատում է այստեղ որպես հսկիչ։ Համեմատելով իր մանկության հիշողությունների հետ՝ նա նշում է, որ այգին այն ժամանակ շատ ավելի աշխույժ էր․ այցելուները այնքան շատ են եղել, որ հերթով են մուտք գործել տարածք՝ մի կողմից մտել են, մյուս կողմից՝ դուրս եկել։ Եղել է ճամբար, ուսումնական կենտրոն, խաղահրապարակներ և այլն։
Տեսանյութի մոնտաժը՝ Անի Սարգսյանի
Ներկայում այգին աշխատում է սեզոնային ռեժիմով՝ կախված եղանակային պայմաններից ապրիլի կեսից, մայիսի սկզբից մինչև նոյեմբերի վերջ, իսկ նախկինում եղել են փակ վագոններ և երկաթուղին գործել է ամբողջ տարին։ Անցած տարի համավարակով պայմանավորված՝ գրեթե այցելուներ չեն եղել, բայց սովորաբար ամռանը այգու ակտիվ գործունեության շրջանն է․ այցելուները և՛ մեծերն են, և՛ փոքրերը, գալիս են, ինչպես Երևանից, այնպես էլ մարզերից, լինում են համերգներ և այլ միջոցառումներ։
Չհիշելով անուններ, Սուրեն Քոսակյանը պատմում է, որ անցած տարի եղել են ներդրողներ․ «Նախագիծ կար, ներդրող է եկել, մեծ գումարներ ա ուզում ներդնի, պրոյեկտ կազմեցին, ամեն ինչ պատրաստեցին, որ պիտի սկսեն աշխատանքը, էս վիրուսի պատճառով, թե ինչ-ինչ պատճառներով ձգձգվում է, մինչև հիմա հույս ունենք, որ կարող է էս տարի էլ գան ներդրումներ անեն»։
Մանկական երկաթուղին շահագործող ընկերությունը ձեռք է բերել ռուսաստանաբնակ հայ գործարարը
Երևանի մանկական երկաթուղին շահագործում է «Մանկական երկաթուղի» ՍՊԸ-ն, որը 1998 թվականին հիմնադրել է Ռոբերտ Աթայանը։ 2006 թվականից ընկերության սեփականատերերը եղել են Սամվել և Արմեն Գևորգյանները, սակայն 2020 թվականի մայիսին ընկերության 60 տոկոս բաժնեմասի սեփականտերն է դարձել ռուսաստանաբնակ հայ գործարար, «Ռուցոգ ինվեստ» շինարարական-ներդրումային հոլդինգի նախագահ Ռուբեն Գրիգորյանը։
Մանկական երկաթուղու և հարակից այգու ամբողջ տարածքը համայնքային սեփականություն է, սակայն վարաձակալության իրավունքով պատկանում է «Մանկական երկաթուղի» ՍՊԸ-ին։ Ընկերության և քաղաքապետարանի միջև գործող պայմանագիրը կնքվել է 2014թ․ դեկտեմբերի 18-ին։ Պայմանագրի հիմքը հանդիսացել է Երևանի քաղաքապետի՝ 2014թ․ ապրիլի 17-ի որոշումը, համաձայն որի՝ «Մանկական երկաթուղի» ՍՊԸ-ի սեփականություն հանդիսացող գույքի զբաղեցրած 59 915 քմ մակերեսով հողամասը բաժանվել է երկու առանձին գույքային միավորների՝ 58 950 քմ և 965 քմ։ 965 քմ հողամասից 376 քմ-ն ուղղակի վաճառքի ձևով 9,5 միլիոն դրամի դիմաց վաճառվել է ընկերությանը, իսկ մնացած գրեթե 6 հեկտար տարածքի վրա գրանցվել է ընկերության վարձակալության իրավունքը, որը գործում է մինչև 2025 թվականի հունիսի 15-ը։ Վարձակալության պայմանագրի համաձայն՝ «Մանկական երկաթուղի» ՍՊԸ-ն մոտ 6 հեկտարի համար տարեկան վճարում է 863 հազար դրամ վարձավճար։
Պայմանագրով՝ վարձակալության տրված հողամասը պետք է շահագործվի բացառապես որպես մանկական զբոսայգի, իսկ զբոսայգում առկա շենքերը, շինությունները, տրանսպորտային և տեխնիկական միջոցները պետք է շահագործվեն՝ ապահովելով նշված գույքի պահպանումը, վերանորոգումը և տեխնիկական պատշաճ վիճակը, ինչպես նաև, ըստ պայմանագրի, պետք է պահպանել և ավելացնել կանաչ տնկարկները։
2020 թ․ հունիսի 16-ին մանկական երկաթուղու, այգու, ինչպես նաև նախկին Կենտրոնական փոստի շենքի և հարակից տարածքների վերակառուցման ու կառուցապատման ծրագրային առաջարկներին վերաբերող խնդիրներ են քննարկվել Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանի և այդ ժամանակվա գլխավոր ճարտարապետ Արթուր Մեսչյանի գլխավորությամբ տեղի ունեցած աշխատանքային խորհրդակցության ժամանակ: Քննարկմանը մասնակցել են նաև կառավարության տարբեր գերատեսչությունների ներկայացուցիչներ: Քննարկման ժամանակ քաղաքապետ Հայկ Մարությանն ասել էր, որ նպատակը պետական տարբեր կառույցներին քաղաքին առնչվող առաջարկները հասանելի ու լսելի դարձնելն է:
«Այս հանդիպման նպատակը լսված լինելու հանգամանքն է, որ բոլոր այն տնտեսվարողները, որոնք ունեն հետաքրքիր առաջարկներ, հնարավորություն ունենան ներկայացնել այդ առաջարկները ոչ միայն քաղաքային իշխանություններին, այլև կառավարությանը, որպեսզի երկու կողմերն էլ լսեն և, այսպես ասած, նույն գծի մեջ լինեն: Որպես երկրորդ քայլ, քաղաքային իշխանությունը և կառավարությունն իրենց համար հասկանան՝ ինչ ապագա պետք է ունենա քաղաքի այս հատվածը, որը մեր երևանցիների համար հարազատ, սրտին մոտ, իրենց մանկությունից եկող մի վայր է և չի կարող շարունակել մնալ այն վիճակում, որն այսօր կա»,- ասել էր քաղաքապետը:
Շնորհանդեսի միջոցով «Բերքլի Քեփիթլ», «Պողոսյան» հիմնադրամ, «Նոր Երևան» և «Դեֆի», «Ռենշին»,«Ռուցոգ ինվեստ» ներդրումային հոլդինգ, «Մանկական երկաթուղի» ընկերությունների ներկայացուցիչները ներկայացրել են իրենց ծրագրային առաջարկները: Ըստ քաղաքապետարանի պաշտոնական հաղորդագրության՝ դրանք նախատեսում են միջազգային չափանիշներին համապատասխան ժամանցի և մարզական կենտրոնի ստեղծում, երկաթուղու արդիականացում ու կայարանների վերակառուցում, ստորգետնյա ավտոկայանատեղի կառուցում, Հրազդանի կիրճին կապող թունելների վերանորոգում և մի շարք այլ ծրագրեր, որոնք կարևոր նշանակություն կունենան քաղաքի այդ հատվածը հանգստի լիարժեք գոտի դարձնելու, ինչպես նաև զբոսաշրջիկների համար ևս գրավիչ միջավայր ստեղծելու գործում:
Այդ քննարկումից երկու ամիս անց՝ 2020թ․ օգոստոսին, «Ռուցոգ ինվեստ» ընկերությունը տեսանյութի միջոցով ներկայացրեց երկաթուղու բարեկարգման իր նախագիծը՝ հայտնելով, թե Մանկական երկաթուղին կարող է դառնալ գերժամանակակից մանկական այգի։
Արձագանքելով տարածված տեսանյութին, սակայն, քաղաքապետարանի մամուլի խոսնակ Հակոբ Կարապետյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել էր, որ Մանկական երկաթուղու տարածքի արդիակայացման եւ ընդլայնման վերաբերյալ ներկայացված մի քանի ներդրումային առաջարկներ ուսումնասիրվել են Քաղաքաշինական ամբողջական լուծում պահանջող ծրագրերի քննարկման միջգերատեսչական հանձնաժողովում։ Արդյունքում, որոշվել է, որ մանկական երկաթուղու տարածքում, ինչպես նաեւ Հրազդանի կիրճի այլ տարածքներում, նպատակահարմար չէ իրականացնել կառուցապատման որեւէ աշխատանք, բացի ամրակայման, վերականգնման, վերանորոգման եւ կանաչապատման աշխատանքներից։
Մենք քաղաքապետարանից հետաքրքրվեցինք, թե 9 ամիս անց ի վերջո ի մի բերվե՞լ են այդ առաջարկները, որոշում կայացվե՞լ է, թե ով պետք է զբաղվի մանկական երկաթուղու արդիականացմամաբ։ Մեր գրավոր հարցմանը քաղաքապետարանը տվել է հետևյալ պատասխանը․
«Տեղեկացնում ենք, որ թվարկված ծրագրերից և ոչ մեկը դեռևս չեն ընտրվել: Ծրագրերի վերբերյալ աշխատանքային քննարկումները շարունակվում են, որոնց վերաբերյալ այլ տեղեկատվություն տրամադրել հնարավոր չէ: Ծրագրերի ընտրության պարագայում Երևանի քաղաքապետարանը հանդես կգա պաշտոնական իրազեկմամբ»։
Մենք փորձեցինք հասկանալ, թե կոնկրետ ի՞նչ առաջարկներ են եղել քաղաքապետարանին։ Մեր հարցերին արձագանքեց միայն «Բողոսյան» հիմնադրամը, մյուս ընկերությունները մեր հարցումներին չպատասխանեցին։ «Բողոսյան» հիմնադրամից փոխանցեցին, որ քաղաքապետարանից պատասխան են ստացել, որում ասվում է, որ քաղաքապետարանը պատրաստվում է առաջնահերթ քննարկել «Ռուցոգ ինվեստ» ընկերության և «Մանկական երկաթուղի» ՍՊԸ-ի առաջարկները, քանի որ վերջիններս տարածքի նկատմամբ իրավունքներ ունեն։
Հիմնադրամին խնդրել էինք նաև մանրամասներ ներկայացնել, թե կոնկրետ ի՞նչ առաջարկներ են եղել քաղաքապետարանին, որքա՞ն ներդրում են առաջարկել․
«Պողոսյան հիմնադրամը JHM հիմնադրամի հետ համատեղ նախաձեռնել էր Երևանի Մանկական երկաթուղու հարակից այգու վերակենդանացման նախագիծը։ Նախագծով նախատեսվում էր մոտ 7 հա զբաղեցնող ընդհանուր օգտագործման կանաչ տարածքում վերականգնել ու արդիականացնել մանկական երկաթուղին, բարեկարգել և զարգացնել հանրային կանաչ տարածքը, ինչպես նաև ստեղծել տաղավարային կառուցապատման տրամաբանությամբ մշակութային և կրթական ենթակառուցվածքներ։
Երկու հիմնադրամները «Ուրբանլաբ» քաղաքային հետազոտական լաբորատորիայի և ՍՊ2 նախագծային կազմակերպության հետ համագործակցության շրջանակում ավելի քան 5 միլիոն ԱՄՆ դոլարի ներդրումով իրականացվելիք նախագծի շրջանակում Երևան քաղաքում նախատեսում էին հիմնել ընդհանուր օգտագործման, հանրային և անվճար բարեկարգ կանաչ այգի՝ ակնկալելով միայն կառուցապատման իրավունք։ Այսինքն, բոլոր ենթակառուցվածքներն ու ամբողջ ներդրումը շարունակելու էին պատկանել Երևան համայնքին և երևանցիներին»։
Այսպիսով, չնայած Երևանի քաղաքապետարանը ուշադրության կենտրոնում է պահում Մանկական երկաթուղու զարգացման հարցը, նշում, որ այնտեղ կառուցապատում չի թույլատրվելու, բայց վերականգնման և վերանորոգման հարցերը շարունակում են մնալ չլուծված, իսկ երկաթուղին և զբոսայգին դրա կարիքը վաղուց ունեն։

“The Children’s Railway cannot remain in its current state,” announced Yerevan Mayor Hayk Marutyan on June 16, 2020. However, since then, projects to modernize the railway remain on the drawing board. No steps have been taken to implement them. The coronavirus and 44-day war also presented obstacles.
The Yerevan Children’s Railway opened on July 6, 1937. The suggestion to have a children’s railway in the capital was made by First Secretary of the Central Committee of the Community Party of Armenia Aghasi Khanjyan, who laid the cornerstone of the Paros (later known as Hayrenik) Station in April of 1936. However, he did not see the opening of the railway because, according to official sources, he committed suicide a few months later.
The chief architect of the Children's Railway park is Mikayel Mazmanyan.
The length of the railway is 2.1 km. There are two working stations (Hayrenik and Pionerakan), 1 platform (Uraxutyun), and a 45 meter-long tunnel. Preserved here is the oldest locomotive, which was coal-powered. It is around 80 years old and currently not in operation. The operational wagons are also not new.
The last time work was carried out to renovate and modernize the railway stations was in 2011, when the Yerevan Municipality and the South Caucasus Railways (SCR) company signed a socio-economic cooperation agreement. In a statement released by SCR, the Children’s Railway locomotive and steam locomotive, three summer wagons, and 1.2 kilometers of the railway lines were repaired, and nearby areas were improved.
After the renovation, the company director Victor Rebets noted at the opening ceremony on August 2, 2012: “The repair of the rolling stock and railway lines is only the first part of a more complex program aimed at reconstructing the park. Over the second phase, the plan is to create a railway school for teenagers, where they can become acquainted with railway specialties and general operations.”
In March 2014, within the framework of the Safe City program, former Mayor Taron Margaryan gave instructions to fix up a network of outdoor lights and set up cameras at the Children’s Railway as well as the path leading from the tunnel to the railway.
On March 15, when we visited the railway park, it was deserted and there were few people there. All the park infrastructure–the attractions, cafe, and railway–were closed, and the adjacent area was strewn with garbage. The railway station was also in deplorable condition. During our visit, we talked with Suren Kosakyan. Retired for some fifteen years, he works here in shifts as a supervisor. Comparing it with his childhood memories, he notes that the park during that time was more lively; there were so many visitors that they had to wait their turn, entering one area and leaving from another. There was a camp, educational center, play centers, and more.
Video editing by Ani Sargsyan
The park currently operates seasonally: Depending on the weather, it is open from mid-April/early May to late November. In the past, there were closed wagons, and the railway operated all year round. Last year, due to the pandemic, there were practically no visitors, though summer is usually when the park operations are active. Both old and young are among the visitors. They come from Yerevan as well as the regions to attend concerts and other events.
Suren Kosakyan describes how last year there were investors, though he can’t remember any names. “There was a project and an investor who wanted to invest big money. They put together the project and prepared everything to begin working and, due to this virus or whatever other reasons, it’s been delayed. We still have hope that this year they’ll come and make investments.”
Company operating the Children’s Railway acquired by an Armenian businessman living in Russia
The Yerevan Children’s Railway is operated by Children’s Railway LLC, which was founded by Robert Atayan in 1998. Starting in 2006, the company owners were Samvel and Armen Gevorgyan. However, in May 2020 Ruben Grigoryan, a Russian-Armenian businessman who is president of the construction and investment holding company Rutsog Invest, took over 60% of the company’s shares.
The whole children’s railway and adjacent park area is community property, but the lease belongs to Children’s Railway LLC. The current contract between the company and the municipality was signed on December 18, 2014. The agreement was based on a decision made by the Yerevan Municipality on April 17, 2014, according to which the 59,915 m2 of land owned and occupied by Children’s Railway LLC was divided into two separate units of property: one measuring 58,950 m2 and the other 965 m2. Of the 965 m2 property, 376 m2 was directly sold to the company for 9.5 million drams, while the remaining land–nearly 6 hectares–was leased to the company until June 15, 2025. According to the lease agreement, Children’s Railway LLC pays 863,000 drams in annual rent for the six hectares.
According to the contract, the leased land should be used exclusively as a children’s park; the buildings, constructions, and vehicular and technical equipment should be maintained and repaired; and green spaces should be preserved and expanded.
On June 16, 2020, issues raised in a proposal outlining the reconstruction and construction of the children’s railway, park, and former Central Post Office and its surrounding areas were discussed by Yerevan Mayor Hayk Marutyan and former Chief Architect Arthur Meschian during a working meeting. Representatives of various government agencies also took part in the discussion. During the discussion, Hayk Marutyan said that the goal was to make proposals regarding the city available and accessible to various government agencies.
“The purpose of this meeting is to give an opportunity to those businesspeople who have interesting proposals to present their proposals not only to the city authorities but also the government, so that the two sides can listen to one another and, as they say, be on the same page. As a second step, city authorities and the government will understand what is needed for the future of this area of the city, which is a place Yerevan residents hold dear and close to their hearts from childhood, and which cannot continue to remain in the condition is it today,” said Marutyan.
Representatives of the companies Berkeley Capital, Boghossian Foundation, Nor Yerevan and Defi, Renshin, Rutsog Invest Holding, and Children’s Railway presented their project proposals. According to the municipality’s official announcement, they envision establishing a modern sports arena in accordance with international best practices, modernizing the railway and reconstructing the railway station, constructing an underground parking garage, repairing the tunnels that connect to the Hrazdan gorge, and carrying out a number of other projects that will be important in turning that whole area of the city into a recreation zone and a place that attracts tourists.
Two months after that discussion in August 2020, Rutsog Invest Holding presented its railway improvement project via a video showcasing how the Children’s Railway could become an ultra-modern children’s park.
In response to the widespread video, Municipality spokesman Hakob Karapetyan wrote on his Facebook page that, "while several proposals to invest in modernizing and expanding the area around the Children’s Railway were examined by the interdepartmental commission that makes decisions on urban development projects, it was decided that it wasn’t worthwhile to carry out any construction work on the area around the Children’s Railway and the Hrazdan gorge other than fortifying, restoring, and renovating the railway and installing landscaping."
We asked the Municipality if, after nine months, they made any final decisions about those proposals or decided who should be in charge of modernizing the Children’s Railway. The Municipality gave the following answer to our written inquiry:
“Please be informed that none of these projects have been selected yet. Working discussions about the projects continue, and no other information can be provided at this time. The Yerevan Municipality will make an official announcement in the event that programs are selected.”
We tried to clarify what specific proposals were made to the Municipality. Only the Boghossian Foundation responded to our inquiries; the other companies did not respond. The Boghossian Foundation said that they received a response from the Municipality, stating that the Municipality is preparing to prioritize discussions around proposals from the companies Rutsog Invest and Children’s Railway, since those companies have rights over the area.
We also asked the Foundation to provide details about the specific proposals made to the Municipality and the recommended investment.
“The Boghossian Foundation, in conjunction with the JHM Foundation, proposed to revitalize the park adjacent to the Yerevan Children’s Railway. The project envisaged restoring around 7 hectares of common ground, modernizing the children’s railway, and improving and cultivating the public green space, as well as constructing a pavilion for cultural and educational infrastructure.
Within the framework of the project to be initiated with an investment of over $5 million, the two foundations set up a collaboration between the Urbanlab research laboratory and SP2 design firm. They plan to establish a free and public green park for common use in Yerevan, only expecting to be given the right to construct. That is, the entire infrastructure and investment would continue to belong to the Yerevan community and to the people of Yerevan.”
Thus, while the Yerevan Municipality keeps focusing on the issue of developing the Children’s Railway, officials state that construction will not be allowed there. The issue remains unresolved, even as the railway and park have been in need of restoration and renovation for a long time now.