Անահիտ Ավանեսյան. «Պատվաստումներն իրականացվելու են պետական պատվերի շրջանակներում և բացառապես կամավորության սկզբունքով»
Այսօր կայացած մամուլի ասուլիսում Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը մանրամասներ է ներկայացրել Հայաստանում COVID-19-ի դեմ պատվաստանյութերի ձեռքբերման, բաշխման և պատվաստման գործընթացը սկսելու վերաբերյալ:
Նախարարության տարածած հաղորդագրության համաձայն՝ նախարարն ասել է որ Հայաստան է ներկրվել կորոնավիրուսային հիվանդության (COVID-19) դեմ ռուսական «Sputnik-V» պատվաստանյութի 15000 դեղաչափ՝ 7500 անձի համար և «COVAX FACILITY» նախաձեռնության միջոցով` «AstraZeneca» ընկերության պատվաստանյութը՝ 24 հազար դեղաչափ:
Անահիտ Ավանեսյանն առանձնացրել է, թե առաջին փուլում ռիսկի որ խմբերն արտոնություն կունենան պատվաստվելու, մասնավորապես՝ բուժաշխատողներ, 65 տարեկան և բարձր տարիքի անձինք, քրոնիկ հիվանդներ, տարեցների խնամքի կենտրոնների բնակիչներ և աշխատակիցներ, սոցիալական խնամքի կենտրոնների աշխատակիցներ, և ընդգծել, որ մեր երկրում պատվաստումներն իրականացվելու են պետական պատվերի շրջանակներում և բացառապես կամավորության սկզբունքով:

Анаит Аванесян: “Вакцинация будет проходить в рамках госзаказа и исключительно по принципу добровольности”
Министр здравоохранения Анаит Аванесян на пресс-конференции сегодня, 12 апреля, подробно рассказала о том, как проходит процесс приобретения Арменией вакцин от COVID-19, их распределения и вакцинации населения.
В сообщении Минздрава со ссылкой на главу ведомства отмечается, что в Армению доставлено 15000 доз российской вакцины “Sputnik-V”, которая предназначена для вакцинации от COVID-19 7500 человек, и 24000 доз вакцины “AstraZeneca”, поставка которых осуществлена по инициативе “COVAX FACILITY”.
По словам Анаит Аванесян, на первом этапе право вакцинироваться получат в первую очередь лица, входящие в группы риска – медработники, люди старше 65 лет, хронические больные, сотрудники и обитатели центров по уходу за пожилыми людьми, работники центров социального ухода. Министр подчеркнула, что в Армении вакцинация будет проходить в рамках госзаказа и исключительно по принципу добровольности.