«Հիսուն միլիգրամը բավարար չէ». ֆիլմ՝ հիմնված իրական փաստերի վրա
«Կյանք առանց ցավի» քարոզարշավի աջակցող խումբը Բաց հասարակության հիմնադրամներ-Հայաստանի օժանդակությամբ հրավիրում է «Հիսուն միլիգրամը բավարար չէ» ֆիլմի ցուցադրությանը, որը պատմում է քաղցկեղով հիվանդ տղայի կյանքի մասին՝ հիմնվելով իրական փաստերի վրա: Ֆիլմը կցուցադրվի ապրիլի 13-ին՝ ժամը 18:00-ին, Նարեկացի արվեստի միությունում:
«Կյանք առանց ցավի» քարոզարշավի աջակցող խումբը ներառում է տարբեր կազմակերպություններ, անհատներ, խնամակալներ, հիվանդներ և առողջապահական համակարգի մասնագետներ, ովքեր կհամախմբեն հայաստանյան հասարակությունը՝ ցույց տալու Հայաստանում պալիատիվ խնամք իրականացնելու համար ցավազրկող դեղերի հասանելիության կարևորությունը:
2012 թվականի ապրիլից հուլիս ամիսների ընթացքում նախատեսված է իրականացնել տարբեր միջոցառումներ՝ նպատակ ունենալով ներգրավել հասարակությանը, պետությանը և այլ շահագրգիռ կողմերի այս հարցի վերաբերյալ երկխոսության մեջ, նաև իրազեկել բնակչությանը իրենց իրավունքների մասին:
Համաձայն 2008 թ. սեպտեմբեր ամսվա Համաշխարհային առողջապահական կազմակերպության հաշվարկների՝ աշխարհի բնակչության մոտ 80 տոկոսը ընդհանրապես չունի կամ անբավականաչափ հնարավորություն ունի բուժում ստանալ և ազատվել միջին աստիճանի և սաստիկ ցավերից:
Համաձայն Հայաստանում այս խնդրի վերաբերյալ իրականացված կարիքների գնահատման տվյալների՝ գրեթե 3.600 հիվանդ ամեն օր պալիատիվ խնամքի կարիք ունի: Սակայն ցավամոքիչ մորֆինի սահմանափակ մատչելիության պատճառով քրոնիկական և կյանքին վտանգ սպառնացող հիվանդություններ ունեցողները ստիպված են տառապել ցավից:
Ցավը մեղմացնող ափիոնային խմբի դեղեր ստանալու հնարավորությունը կարևոր գործոն է որակյալ պալիատիվ խնամքի ծառայություն իրականացնելու համար: Այն կարող է արմատապես փոխել Հայաստանում մահացու հիվանդությամբ տառապող շատ մարդկանց կյանքը և ազատել նրանց ցավից: Այս մասին հայտնում են «Կյանք առանց ցավի» քարոզարշավի խմբի անդամները:

“Fifty Milligrams is not Enough”: a Film Based on True Events
The support team of “Life without pain” campaign in collaboration with Open Society Foundations-Armenia invites you to a film exhibition called “Fifty milligrams is not enough” which tells а story about a boy with cancer. The film is based on true events.
The film screening will take place on 13 April 2012 at 6:00 PM in Naregatsi Art Institute.
“Life without pain”campaign supported by different organizations, individuals, care givers, patients and experts in the health system will mobilize the Armenian public to raise awareness on the importance of having access to adequate pain-relief for providing palliative care services to patients in Armenia.
From April to July, 2012 different activities are planned to engage the public, government and other parties concerned in a dialogue on the issue and inform the population on their rights.
According to the Needs assessment for Armenia on these particular issues, almost 3600 patients need daily palliative care. However, due to limited access to morphine for pain relief the patients with life-threatening and chronic illness have to suffer from pain.
Group members of “Life without pain” campaign report that access to opioids for pain-relief is essential for a quality palliative care service. It can radically transform the lives of many people suffering from fatal diseases in Armenia and release them from pain.