ՀՀ կառավարության և «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի միջոցներով Արցախում կիրականացվեն 110 մլրդ դրամի ծրագրեր
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի գլխավորությամբ Երևանում տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության Անվտանգության խորհուրդների համատեղ նիստ: Այս մասին տեղեկացնում է վարչապետի պաշտոնական կայքը։
«Վարչապետ Փաշինյանն իր խոսքում, մասնավորապես նշել է.
«Արցախի Հանրապետության մեծարգո նախագահ,
հարգելի գործընկերներ,
Այս շաբաթ արդեն երկրորդ օրը մենք աշխատում և քննարկումներ ենք իրականացնում Արցախի կառավարության ներկայացուցիչների հետ: Ուզում եմ ձեզ տեղեկացնել, որ երեկ շատ արդյունավետ քննարկում ենք ունեցել, որի արդյունքներով որոշվել է հանդես գալ այսպիսի առաջարկությամբ՝ Արցախում շուրջ 110 միլիարդ դրամի բնակարանաշինության և անհրաժեշտ ենթակառուցվածքների կառուցման ծրագիր իրականացնելու վերաբերյալ: Ընդ որում առաջարկը հետևյալն է՝ ծրագիրն իրականացնել «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի միջոցով և ծրագիրը ֆինանսավորել հետևյալ համամասնությամբ. այս պահին հիմնադրամի հաշիվներում կա վերջին դրամահավաքի արդյունքներով գոյացած շուրջ 58 միլիարդ դրամ և Հայաստանի կառավարությունը կտրամադրի 52 միլիարդ դրամ:
Այսինքն կունենանք 110 միլիարդ դրամանոց դրամագլուխ, որով և կիրականացնենք բնակարանաշինության և անհրաժեշտ ենթակառուցվածքների ծրագիրը: Եվս մի քանի որոշումներ ենք կայացրել, որոնցով ըստ էության ոչ միայն պետք է իրագործենք 2020 թվականի նոյեմբերի 18-ին իմ կողմից հրապարակված «ճանապարհային քարտեզի» դրույթը, այն է՝ Արցախի բնականոն կյանքի վերականգնման վերաբերյալ, այլև պետք է զարգացման ծրագրեր իրականացնենք Արցախում, որպեսզի ունենանք սոցիալտնտեսական զարգացման բավարար, բարձր տեմպեր:
Կարծում եմ՝ երեկ կայացրած որոշումները շատ ամուր հիմք կարող են դառնալ այդ զարգացումներն ապահովելու համար: Այսօր մենք քննարկումներ ենք ունենալու Անվտանգության խորհուրդների կազմերով, քննարկելու ենք անվտանգային միջավայրին և ապագայի շուրջ մեր ռազմավարական պատկերացումների վերաբերյալ հարցեր: Համոզված եմ, որ այսօրվա որոշումները նույնպես կարևոր դեր պետք է խաղան մեր հետագա անելիքների և դրանց իրագործման առումով»:
Ողջունելով նիստի մասնակիցներին՝ նախագահ Հարությունյանը նշել է, որ մարտի 25-ին կայացած համատեղ խորհրդակցության արդյունքում ընդունված՝ Արցախում բնակարանաշինության և ենթակառուցվածքների վերականգնման համար 110 մլրդ ՀՀ դրամ հատկացնելու մասին որոշումն առանցքային նշանակություն է ունենալու Արցախի հումանիտար խնդիրների կարգավորման ու հետագա զարգացման գործում:
«Մոտ 4 հազար տուն կառուցելու նախնական նախագծեր, որոշակի աշխատանքներ, պլանավորում արդեն կատարված է, և առաջիկա ամիսների ընթացքում ևս 2 հազար տուն կառուցելու նախագծեր կմշակենք: Այդ նախագծերում միշտ հաշվի ենք առնում այսօրվա իրականությունը, զուգահեռ պլանավորում հողահատկացման, բնակիչների հետագա զբաղվածության ապահովման աշխատանքները, քննարկում ենք նաև կոոպերացիայի ժամանակակից մոդելներ»,- ասել է Արցախի Հանրապետության նախագահը՝ համոզմունք հայտնելով, որ համատեղ ջանքերով կիրականացվեն օրակարգային առաջնահերթության բոլոր հարցերը»,- նշված է կայքում:

На средства правительства Армении и Всеармянского фонда “Айастан” в Арцахе будут осуществлены программы на 110 млрд драмов
Под сопредседательством премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна и президента Республики Арцах Араика Арутюняна в Ереване состоялось совместное заседание Советов безопасности Армении и Арцаха. Об этом сообщает официальный сайт главы правительства.
“Многоуважаемый президент Республики Арцах,
На этой неделе уже второй день проводятся обсуждения с представителями правительства Арцаха. Хочу сообщить также, что вчера у нас была очень продуктивная дискуссия, в результате которой было решено выступить с предложением о реализации в Арцахе программы стоимостью около 110 млрд драмов и строительству необходимой инфраструктуры. При этом предлагается следующее: реализовать программу через Всеармянский фонд “Айастан” и профинансировать программу в следующей пропорции: на сегодняшний день на счетах Фонда есть 58 млрд драмов, собранных в результате последнего сбора средств, и правительство Армении предоставит еще 52 млрд драмов.
То есть у нас будет капитал в 110 млрд драмов, с которым мы будем осуществлять жилищное строительство и реализовывать необходимую инфраструктурную программу. Мы приняли еще несколько решений, согласно которым мы должны не только реализовать положение опубликованной мною 18 ноября дорожной карты о восстановлении естественной жизнедеятельности в Арцахе, но и осуществить программы развития в Арцахе, чтобы обеспечить удовлетворительные и высокие темпы социально-экономического развития в Арцахе.
Думаю, принятые вчера решения могут стать очень прочной основой для обеспечения этого развития. Сегодня у нас будут обсуждения с членами Совета безопасности. Мы обсудим вопросы, связанные с безопасностью и нашим стратегическим видением будущего. Я убежден, что сегодняшние решения также должны сыграть важную роль в наших будущих действиях и их реализации”.
Приветствуя участников заседания, президент Арутюнян отметил, что решение, принятое на состоявшемся 25 марта совместном совещании, о предоставлении 110 млрд драмов с целью проведения жилищного строительства и восстановления инфраструктур в Арцахе будет иметь ключевое значение в деле решения гуманитарных проблем в Арцахе и его дальнейшем развитии.
“Уже осуществлены проекты, определенные работы и планирование по строительству около 4 тысяч домов. В ближайшие месяцы будут разработаны проекты по строительству еще 2 тысяч домов. В этих проектах всегда учитываются сегодняшние реалии и при этом планируются работы по выделению земельных участков, обеспечению дальнейшей занятости населения. Мы обсуждаем также современные модели кооперации”, - сказал президент Республики Арцах, выразив уверенность, что совместными усилиями будут решены все приоритетные вопросы повестки.