Խորհրդարանական ուժերը ընտրակարգի վերաբերյալ կոնսենսուս չունեն
Չնայած արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների օրն արդեն հայտարարվել է, սակայն խորհրդարանական երեք խմբակցությունների մոտ չկա կոնսենսուս Ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունների շուրջ: Իշխող «Իմ քայլը» խմբակցությունը մտադիր է վերացնել ռեյտինգային ընտրակարգը, «Բարգավաճ Հայաստանը» ձեռնպահ է, «Լուսավոր Հայաստանը» բաց համամասնական ընտրակարգի կողմնակից է:
«Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը մարտի 26-ին հրավիրված խորհրդարանական ճեպազրույցներին հայտնեց, որ ԲՀԿ-ն մասնակցելու է արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին առանձին ցուցակով, որը գլխավորելու է կուսակցության առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանը:
«Ինչ վերաբերում է ընտրակարգի ընտրությանը, այստեղ գնդակը իշխանության դաշտում է, իրենք են սահմանելու խաղի այդ կանոնները, մեզ համար շատ ավելի կարևոր է, որ ազատ ու արդար ընտրություններ լինեն` առանց վարչական ռեսուրսի կիրառման»,- ասաց Զոհրաբյանը:
Պատգամավորի խոսքով` իշխանությունը խորհրդարանում ունի բացարձակ մեծամասնություն, հետևաբար կարող է ձայների մեծամասնությամբ որոշել ընտրակարգը: Ըստ նրա` առաջնահերթ խնդիրը իրավիճակի հանգուցալուծումն է ազատ ու արդար ընտրություններով:
«ԲՀԿ-ի համար կարևոր է, որ ընտրությունները լինեն ազատ ու արդար, իսկ թե որ ընտրակարգով, դա խորհրդարանական մեծամասնությունը կքվեարկի ու կընդունի, մենք այդ ընտրակարգով ընտրություններին կմասնակցենք»,- ասաց նա:
Ընդդիմադիր պատգամավորը սակայն չբացառեց, որ հունիսին 20-ին այդպես էլ ընտրություններ չլինեն, պատգամավորը որպես հիմնավորում ներկայացրեց այն, որ Փաշինյանը մի քանի անգամ մի բան հայտարարել է, վերջում այլ որոշում կայացրել:
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Գևորգ Գորգիսյանը հիշեցրեց, որ դեռ 2016 թվականից իրենք առաջարկում են բաց համամասնական ցուցակով ընտրակարգ, որը մերժվեց 2018-ի քննարկումներում: Ըստ Գորգիսյանի` բաց համամասնական ցուցակները ընտրական պրոցեսը դարձնելու են թափանցիկ, դրա շնորհիվ ընտրողները կկարողանան ազդել ցուցակի հերթականության վրա:
«Նաև նպաստել, որ իրենց հոգեհարազատ քաղաքական գործիչը դառնա պատգամավոր, հակառակ պարագայում որոշումը կայացվում է փակ դռների հետևում, մի քանի հոգու կողմից: Կարծում եմ` սրանով լուծում ենք քաղաքական գործիչ ունենալու խնդիրը, պատգամավորը լինում է հաշվետու քաղաքացիներին և ոչ թե կուսակցապետին»,- ասաց Գորգիսյանը:
Ըստ նրա` իշխող ուժը ցանկանում է կոճակ սեղմող պատգամավորներ լինեն իր թիմում, որոնք հաշվետու կլինեն կուսակցության ղեկավարին: Գորգիսյանը սակայն, ընդգծեց` իրենց համար կարևոր է օր առաջ ընտրություններ անելը, կարևոր է ընտրությունների լեգիտիմությունը, անկախ նրանից ընտրակարգը կփոխվի, թե ոչ, միևնույն է, մասնակցելու են ընտրություններին:
«Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Հայկ Կոնջորյանն էլ հիշեցրեց, որ շրջանառության մեջ է դրվել Ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունների նախագիծը, այն ուղարկվել է Վենետիկի հանձնաժողով, նախագծի շուրջ ակտիվ քննարկումներ է ընթանում թե՛ միջազգային կառույցների, թե՛ քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչների հետ: Կոնջորյանի խոսքով` ռեյտինգային ընտրակարգից հրաժարվելը եղել է իշխող ուժի քաղաքական հանձնառություններից մեկը, որից չեն հրաժարվել, ու որևէ մեկի համար անակնկալ չէ այն:
Նրա խոսքով` այնքան է քննարկվում ռեյտինգային ընտրակարգը, որ շատերի մոտ թյուր կարծիք կարող է լինել, թե գլխավոր փոփոխությունը միայն դա է: Պատգամավորը հայտնեց, որ սպասում են Վենետիկի հանձնաժողովի խորհրդատվական կարծիքին, դրան զուգահեռ նաև ընթանում են քննարկումներ:
Հիշեցնենք, որ ԱԺ-Կառավարություն հարցուպատասխանին վարչապետ Փաշինյանը հայտնեց արտահերթ ընտրությունները բաց համամասնական ընտրակարգով անցկացնելու մտադրության մասին:

Между парламентскими силами нет консенсуса в вопросе избирательной системы
Несмотря на объявление даты внеочередных парламентских выборов, фракции Национального Собрания не достигли консенсуса в вопросе внесения изменений в Избирательный кодекс. Правящая фракция “Мой шаг” намерена отказаться от рейтинговой системы, “Процветающая Армения” воздерживается от высказывания позиции, “Просвещенная Армения” выступает за открытую пропорциональную избирательную систему.
Депутат от “Процветающей Армении” Наира Зограбян на брифинге сегодня, 26 марта, сообщила, что “ПА” примет участие в парламентских выборах отдельным списком, который возглавит лидер партии Гагик Царукян.
“Что касается избирательной системы, то мяч на половине поля властей, они должны установить правила игры. Для нас гораздо важнее, чтобы выборы были свободными и справедливыми, без применения административного ресурса”,- отметила Зограбян. Вместе с тем депутат не исключила, что назначенные на 20 июня выборы могут не состояться, поскольку Пашинян, по ее словам, не раз говорил одно, а потом принимал другое решение.
Секретарь “Просвещенной Армении” Геворк Горгисян напомнил о том, что они с 2016 года предлагают перейти к открытой пропорциональной системе, но во время обсуждений в 2018 г. это предложение было отклонено. По словам Горгисяна, открытые пропорциональные списки сделают избирательный процесс прозрачным, благодаря чему избиратели смогут повлиять на очередность включенных в список кандидатов. Кроме того, это будет способствовать тому, чтобы депутатом стал приемлемый для избирателей политический деятель, добавил Г.Горгисян. По его словам, правящая сила хочет иметь в своей команде нажимающих на кнопку депутатов, которые будут подотчетны руководителю партии. Вместе с тем Горгисян сказал, что для них очень важно, чтобы выборы прошли как можно раньше и, независимо от избирательной системы, были легитимными.
Депутат фракции “Мой шаг” Айк Конджорян напомнил о том, что проект изменений в Избирательном кодексе уже введен в обращение, направлен в Венецианскую комиссию и активно обсуждается как международными структурами, так и политическими силами. Отказ от рейтинговой системы был одним из политических обязательств правящей силы, поэтому ни для кого не должен быть неожиданностью, отметил Конджорян.
По его словам, они ждут заключения Венецианской комиссии, параллельно проводятся обсуждения.
Напомним, что во время Правительственного часа в парламенте премьер-министр Никол Пашинян сообщил о намерении провести внеочередные парламентские выборы по открытой пропорциональной избирательной системе.