Պատգամավորության ծեծված թեկնածուն տուժող չի ճանաչվել, թեեւ ստացել է մարմնական վնասվածքներ
Արդեն անդրադարձել էինք, որ ապրիլի 6-ի լուսաբացին մի խումբ անձինք, ներխուժելով Արմավիրի մարզի թիվ 21 ընտրատարածքում առաջադրված պատգամավորության թեկնածու Մերուժան Մխոյանի տուն, նրան ծեծի ենթարկելով տարել էին Սարդարապատ գյուղի գերեզմաններ, որտեղ էլ շարունակվել էր բռնությունը:
Նույն օրը ոստիկանությունը հաղորդագրություն տարածեց, թե ապրիլի 6-ին «Արմավիր բժշկական կենտրոն»-ից ոստիկանության Արմավիրի բաժնում հաղորդում է ստացվել այն մասին, որ մարմնական վնասվածքներով հիվանդանոց է տեղափոխվել Արմավիր քաղաքի բնակիչ Առնակ Կուրղինյանը: Բացի այդ, նույն օրը` ժամը 10:00-ին, Մեծամորի հիվանդանոց է տեղափոխվել Արմավիր քաղաքի բնակիչ Սամվել Պողոսյանը:
«Դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 112-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Կատարվում է նախաքննություն` պարզելու նշված անձանց մարմնական վնասվածքներ ստանալու պատճառներն ու հանգամանքները»,- նշված էր հաղորդագրության մեջ:
Ոստիկանության հասարակայնության եւ լրատվության բաժնի աշխատակից Արմեն Մալխասյանը «Հետքին» տեղեկացրեց, որ նշված քրեական գործի շրջանակներում տուժող են ճանաչվել Առնակ Կուրղինյանն ու Սամվել Պողոսյանը, որոնք հարցաքննվել են: Ձերբակալվածներ եւ այլ տուժողներ չկան:
Մինչդեռ ապրիլի 6-ին` ժամը 17:35-ին, կրծքավանդակի ձախ կողմի փակ վնասվածք, վերին շրթունքի սալջարդ, ծոծրակի շրջանի սալջարդ վերք, քթի վնասվածք ախտորոշմամբ «Արմավիրի բժշկական կենտրոն» էր ընդունվել պատգամավորության թեկնածու Մերուժան Մխոյանի հորեղբոր որդին` Մուշեղ Մխոյանը:
Նույն օրը՝ ժամը 19:05-ին, նույն բժշկական կենտրոն է դիմել նաեւ Մերուժան Մխոյանը: Ընդունարանի գրանցամատյանում նշված է, որ նա հիվանդանոց է ընդունվել ուղեղի ցնցումով, առկա է եղել ձախ ստորին կոպի հեմատոմիա, ձախ կոնքի սալջարդ, հոդի փակ վնասվածք:
Այս երկու անձանց վնասվածքներին ոստիկանությունը ոչ մի կերպ չի անդրադարձել, ավելին` նրանք նույնիսկ տուժող չեն ճանաչվել: Հաղորդագրության մեջ չկա նաեւ այն մասին, որ մի խումբ անձինք ներխուժել են պատգամավորության թեկնածուի տուն եւ նրան բռնի ուժով տնից դուրս տարել: Այս ամենին հավելելով ապրիլի 7-ին Մերուժան Մխոյանի ինքնաբացարկի դիմումը եւ թեկնածուին ծեծի ենթարկելու հետքերով նրա տուն՝ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ միջազգային դիտորդների ժամանումը, կարող ենք նշել, որ կատարվածը նպատակ է հետապնդել վախեցնել Մերուժան Մխոյանին, որպեսզի վերջինս հանի թեկնածությունը: Այդ մասին վկայում են նաեւ թեկնածուի հարազատները:
Մերուժան Մխոյանի հարազատներից մեկը, ով դեպքին ականատես է եղել, անունը չնշելու պայմանով պատմեց ամբողջ կատարվածը: Նա վախենում էր, որ իր երեխաների հետ էլ հաշվեհարդար կտեսնեն, եթե իմանան, թե ով է եղել պատմողը:
«Մենք Հայաստանում ապրելու իրավունք չունե՞նք, մեր երեխաների հետ չե՞նք կարող խաղաղ ապրել: Ի՞նչ է եղել, ինչի՞ են նման ձեւով վարվում»,- ասում է Մերուժան Մխոյանի ազգականը:
Նա կատարվածը բացատրում էր նրանով, որ իրենք իշխանությունների ու անարդարության կողմը չեն եւ իշխանական կողմից զգացել են վտանգ, որ իրենց թեկնածուին ժողովուրդը չի ընտրելու, այդ իսկ պատճառով ուժ կիրառելով ստիպեցին, որ Մերուժան Մխոյանը հանի իր թեկնածությունը:
Նա պատմեց, որ Մերուժան Մխոյանի հետեւից եկած 2 ավտոմեքենաների վրա էլ պետհամարանիշներ չեն եղել, իսկ մարդիկ եղել են զինված եւ ոչ սթափ վիճակում: Ծեծված թեկնածուի հարազատի ասելով` Մերուժանի հետեւից եկել էր նաեւ ԱԺ պատգամավոր Նահապետ Գեւորգյանի որդին: Մինչդեռ պատգամավոր Նահապետ Գեւորգյանը հերքում է կատարվածին իր կամ իր որդու մասնակցությունը և եւ հերյուրանք որակում իր հասցեին ասվածները:
Ըստ ազգականի, ավտոմեքենայի մեջ հարվածներ հասցնելով՝ ապրիլի 6-ին Մերուժան Մխոյանին տարել են Սարդարապատ գյուղի գերեզմաններ, որտեղ եղել է մոտ 100 հոգի: Մերուժան Մխոյանին կռացրել են գերեզմաններից մեկի տապանաքարի վրա եւ զենքի հետնամասով խփել են նրա գլխին: Վերջինիս հետեւից գնացել են որդին եւ եւս 3-4 ազգականներ: Նրանց ասելով` իրենց կողմի մարդիկ ոչ պատրաստված են եղել, ոչ էլ զինված: Դեպքն այնքան անսպասելի է եղել իրենց համար, որ Մ. Մխոյանին գտնելու համար նրա հետեւից գնացողները եղել են կիսահագնված եւ նույնիսկ իրենց մոտ հեռախոս չեն ունեցել:
Մերուժան Մխոյանին մի կերպ նստեցրել են ավտոմեքենան ու փախել են գերեզմաններից, այդ ընթացքում կրակոցներ են եղել նրանց ավտոմեքենայի ուղղությամբ, բարեբախտաբար, փամփուշտը մարդկանց չի դիպել:
«Մերոնք չէին ուզում դիմել հիվանդանոց, մենք ենք ստիպել, որ գոնե երեկոյան գնան, որովհետեւ չէին հավատում: Ո՞ւմ հավատայինք, բա որ բերեին հիվանդանոցում մի բան սրսկեին, մենք ի՞նչ հիմք ունենք, մանավանդ ասում էին՝ թեկնածությունը հանի, թե չէ երեխեքին կվնասենք»,- ասում է Մերուժան Մխոյանի ազգականը:
Նույնիսկ Մերուժան Մխոյանի՝ ընտրապայքարց հրաժարվելու դեպքում բարեկամները վստահ չեն, որ իրենց մերձավորների հետ հաշվեհարդար չեն տեսնի:
Նշենք, որ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում քննիչները դեռեւս չեն հարցաքննել Մերուժան Մխոյանի ընտանիքի անդամներին:

Избитый кандидат в депутаты, несмотря на полученные травмы, не признан потерпевшим
Мы уже писали о том, что на рассвете 6 апреля группа лиц, ворвавшись в дом кандидата в депутаты Национального Собрания Меружана Мхояна, баллотировавшегося в 21-ом избирательном округе Армавирской области, избила его, после чего отвезла на кладбище села Сардарапат, где продолжила применять насилие.
В тот же день полиция распространила сообщение, в котором говорилось о том, что в медицинский центр "Армавир" с телесными повреждениями поступил житель города Армавира Арнак Кургинян. В тот же день в больницу города Мецамора был доставлен другой житель Армавира Самвел Погосян.
"По факту случившегося возбуждено уголовное дело по ч.1 ст.112 УК РА. Проводится предварительное следствие с целью установления причин и обстоятельств получения телесных повреждений указанными лицами",- говорится в сообщении полиции.
Сотрудник пресс-службы полиции Армен Малхасян сообщил "Hetq"-у, что в рамках указанного уголовного дела потерпевшими признаны Арнак Кургинян и Самвел Погосян, которые уже допрошены. Задержанных и других потерпевших нет.
Между тем 6 апреля в 17.35 с закрытой левосторонней травмой грудной клетки, носа, ушибом верхней губы, ушибом и раной в области затылка в медицинский центр "Армавир" был доставлен Мушег Мхоян, племянник кандидата в депутаты Меружана Мхояна.
В тот же день в 19.05 в тот же медцентр обратился и сам Меружан Мхоян. В регистрационном журнале приемного отделения записано, что Мхоян поступил в больницу с сотрясением мозга, гематомой левого нижнего века, ушибом левого виска, закрытой травмой сустава.
Телесных повреждений, полученными вышеупомянутыми двумя лицами, полиция никак не коснулась, более того, они даже не были признаны потерпевшими. В сообщении ничего не говорится и о том, что в дом кандидата в депутаты ворвалась группа лиц и насильно увезла его. Если прибавить к этому представленное 7 апреля Меружаном Мхояном заявление о самоотводе и приход к нему домой в связи с избиением международных наблюдателей БДИПЧ/ОБСЕ, то можем отметить, что произошедшее преследовало цель запугать Мхояна и заставить его снять свою кандидатуру. Об этом заявили и родные кандидата.
Присутствовавший при инциденте один из родственников Мхояна при условии остаться неназванным рассказал, как все происходило. Это условие вызвано страхом за то, что если эти люди узнают, кто сообщил подробности, то расправятся и с его детьми.
"Почему мы с нашими детьми не можем спокойно жить в Армении? Что происходит, почему они поступают таким образом?",- недоумевает родственник Меружана Мхояна.
По его словам, произошедшее обусловлено тем, что они не на стороне властей и несправедливости. Власти почувствовали, что народ не изберет их кандидата, поэтому, применив силу, заставили Меружана Мхояна снять свою кандидатуру.
На подъехавших к его дому двух автомобилях не было госномеров, а находившиеся в них люди были вооружены и в нетрезвом состоянии. Родственник Мхояна отметил, что среди приехавших был и сын депутата Национального Собрания Наапаета Геворкяна. Последний, однако, опровергает эту информацию, называя ее клеветой.
Люди, приехавшие 6 апреля к Меружану Мхояну, избили его и отвезли на кладбище села Сардарапат, где уже находилось около 100 человек. За Мхояном поехали его сын и еще 3-4 родственника. Все они были застигнуты врасплох произошедшим, поэтому не взяли с собой не только оружие, но даже мобильные телефоны, более того, они не успели как следует одеться. Им с трудом удалось посадить Меружана Мхояна в машину и уехать с кладбища. В направлении их машин были произведены выстрелы. К счастью, никто ранение не получил.
"Наши не хотели обращаться в больницу, мы их заставили хотя бы вечером пойти туда. Они никому не доверяли, думали, а вдруг сделают какую-нибудь инъекцию. Им же заявили: сними свою кандидатуру, не то причиним вред твои детям",- сказал родственник Меружана Мхояна.
Но даже после самоотвода Мхояна его родные не уверены, что с их близкими не расправятся.
Отметим, что в рамках возбужденного уголовного дела следователи пока не допросили членов семьи Меружана Мхояна.