«Ես տեսել եմ դժոխքը»,- ասում է Եռաբլուրում հուղարկավորություն կատարող հոգեւորականը
«Ինձ հաճախ հարցնում են՝ դժոխքը շոշափելի՞ իրողություն է։ Ասում եմ՝ այո, ես տեսել եմ, որովհետեւ այն, ինչ 44-օրյա պատերազմի ընթացքում տեսանք, միմիայն կարելի է համեմատել դժոխային իրավիճակի հետ, երբ ողբի ձայնն ուղղակի ականջներդ խլացնում է, չես կարողանում դիմանալ դրան։ Բայց կարծում եմ, թե Աստված ուժ է տալիս, որպեսզի մենք էլ կարողանանք մեր աղոթքով փոքր-ինչ սփոփանք տանք որդեկորույս ընտանիքներին»,- ասում է գնդերեց տեր Պսակ քահանա Մկրտչյանը։ Նա 44-օրյա պատերազմի ողջ ընթացքում եւ այսօր էլ Եռաբլուրում հուղարկավորություն կատարող հոգեւորականներից մեկն է։
Եռաբլուրում ենք։ Տեր Պսակի հետ նստել ենք շիրիմներից մեկի կողքին։ Մեր առջեւ, կարծես, եռագույնների հովիտ է. դրոշները դրված են գրեթե բոլոր նոր շիրիմներին, որոնք 700-ից ավելի են։ Եռագույնները դրվել են հարազատների կողմից՝ ինքնաբուխ: Եվ դա, տեր Պսակի խոսքով, կարծես, ամբողջացնում է զոհված տղաների առաքելությունը: Խնկի հոտն ու սգի ձայնը միաձուլվել են։ Սառը քամին տարուբերում է դրոշները։ Անբացատրելի ծանրություն կա այստեղ։
Սեպտեմբերի 27-ին Վարագա Սուրբ Խաչի տոնն էր։ Այդ օրը տեր Պսակը պատարագի էր, երբ լսեց պատերազմի լուրը։ Ասում է՝ ուղղակի չի պատկերացնում, թե ինչպես անցավ պատարագը, որի ավարտից հետո բոլոր գնդերեցները շտապեցին իրենց զորամասեր։ Նրանց մի մասը մեկնեց ռազմաճակատ, մյուս մասը մնաց թիկունքում։
Պատերազմի 3-րդ օրն առաջին զոհին հուղարկավորեցին Եռաբլուրում։ Տեր Պսակն այստեղ հուղարկավորություն է անում հոկտեմբերի 1-ից մինչեւ հիմա։ Հիմնականում երեք գնդերեցներով են կատարում հուղարկավորությունները, բայց երբ զոհերի թիվը մեծ է լինում, նրանց օգնում են մյուս հոգեւորականները։ Առաջին օրերը չափազանց ծանր էին։ Օրեր են եղել, երբ մի օրում 18 զոհվածի են հուղարկավորել։
«Ծանր զգացողություն, ծանր ապրումներ էին, որովհետեւ այն, ինչ մենք տեսնում էինք, ուղղակի խելագարության հասցնող, խենթացնող երեւույթ էր։ Ու էդպես սկսվեց՝ օրական հուղարկավորություններ, առավոտյան 10-11-ից մինչեւ երեկոյան 6-7-ը մեր տղաներին հուղարկավորում էինք աղոթքով, այն փափագով ու հույսով, որ Աստված պիտի իրենց հոգիները լույսի, արքայության բաժին դարձնի, որովհետեւ իրենք լույսի զինվորներ են, ովքեր ամենաթանկը տվեցին հայրենիքի պաշտպանության համար»,- ասում է տեր Պսակը։
Մեր զրույցը ծանր է, հարցերը՝ երբեմն ավելորդ։ Նայում եմ մեր կողքով անցնող երկու տարեց ամուսինների, կինը՝ մի կապոց կարմիր կակաչներով, ամուսինը՝ մեծ եռագույնով։
«Այն, ինչ կատարվում է հուղարկավորությունների ժամանակ, ուղղակի շատ դժվար է նկարագրել բառերով, երբ ծնողն ուղղակի քեզ հարցնում է՝ ինչի՞ համար, ու դու պատասխան չունես ասելու, որ քո զավակը հերոսացավ։ Դա մխիթարություն չի բերում։ Ուղղակի լռում ես եւ շարունակում աղոթքը»,- նշում է գնդերեցը։ Տեր Պսակի ձայնը փոքր-ինչ նվաղում է՝ ողբերգության մասին խոսելը դժվար է։
Նրա համար ամենադաժան պահը զոհերի անվանացանկը ստանալն է, որը հետո էլ չի ջնջում։ Ասում է՝ չի ջնջում, որովհետեւ տղաներն իր համար ներկա են։ Դա նմանեցնում է զորամասերում անցկացվող անվանականչին: Իր պարագայում, եթե ցուցակները կան, ուրեմն տղաները ներկա են։
-Ֆիզիկապես ո՞նց էիք հասցնում,- հարցնում եմ նրան։
-Հիմա զարմանում եմ՝ ոնց էինք հասցնում, երեւի ուժ էինք ստանում, Աստված էր ուժ տալիս: Հիմա որ հետ եմ նայում, չգիտեմ, բացատրություն չունեմ, եթե ոչ հավատն ու Աստված։
-Կա՞ն դրվագներ, որ անընդհատ Ձեր աչքի առաջ են։
-Մի տեսարան կա, որ երբեւէ մտքիցս դուրս չի գա, ինչպես որդեկորույս մայրն ուղղակի պարում էր՝ երեւի ոչ ադեկվատ վիճակում լինելով, եկեղեցու դիմաց՝ շարահրապարակում, ուղղակի պարում էր՝ ասելով, որ չհասցրեց իր զավակին ամուսնացնի, ուրախություն ունենա։ Այդպիսի դրվագներ աշխատում եմ չհիշել։
Մեր զրույցը երբեմն դադարներով է լցվում։ Երեք բլուրներից երեւացող քաղաքը մանր է թվում իր խնդիրներով։ Մեքենաներն անընդհատ ինչ-որ տեղ են շտապում, դրանց հետ՝ նաեւ ժամանակը։
-Եռաբլուրում ժամանակը կանգնում է՝ անցյալ եւ ապագա չկա։ Այստեղ միայն ներկա է, եւ դու այս իրականության մեջ ես։ Իրականություն, որի մեջ այս բոլոր տղաները կենդանի են։ Երեւի դա է մխիթարությունը,- ասում է տեր Պսակը,- այստեղ ամեն ինչ ուրիշ կերպ է ընկալվում, իրականությունը լրիվ փոխվում է։ Իրականություն, որը մեզ մշտապես պետք է ուղեկցի կյանքի ընթացքում, ապագայում՝ սերունդներին: Այստեղ ուղղակի սովորելու տեղ է, մաքրվելու տեղ է, վերարժեւորելու, կյանքին նորովի նայելու, իմաստավորելու տեղ է։ Դու ուղղակի չես կարող ուրիշ կերպ մտածել ու մտնել էստեղ։ Այլ հոգեվիճակով եթե մտնես, չես կարող երկար մնալ, որովհետեւ ճնշելու է, ու դու ուղղակի պետք է փախչես, բայց երբ մտնում ես այն հոգեվիճակով, որ հարիր է այս սրբավայրին, ակամայից ձուլվում ես միջավայրին, ակամայից քայլում ես այդ տղաների հետ, լսում ես նրանց, աղոթք ես բարձրացնում։
-Ի՞նչ են ասում նրանք։
-Իմ կարծիքով՝ հիմա բոլորն ուզում են մի բան, որ մենք ապրենք ու ուժեղ լինենք, չուրանանք այն կարեւոր առաքելությունը, որ ստանձնել էին եւ իրագործեցին իրենց կյանքի գնով։
-Ծանրացա՞ծ եք տուն գնում։
-Եթե անկեղծ՝ այո, որովհետեւ երբ տեսնում ես աչքիդ առաջ տղաների այս բազմությունը, որոնք ֆիզիկապես այլեւս չկան, հասարակության մեջ չեն լինելու, ցավ ես ապրում այն որդեկորույս մայրերի համար, ովքեր ամեն օր այցելում են այստեղ, այն հայրերի համար, ովքեր, լուռ իրենց ցավը տանելով, իրենց մեջ արտասվելով, ողբալով, ուղղակի անձայն կանգնած են իրենց որդիների շիրիմների կողքին։ Ցավ ես ապրում արտասվող ու չմխիթարվող քույրերի, կանանց, երեխաների համար։ Այս ամեն ինչը ծանրություն է բերում։
Մեր զրույցից հետո՝ կեսօրին, տեր Պսակը նորից պատրաստվում էր հուղարկավորության կարգի։ Երկու ժամկետային զինծառայողների աճյուններ էին բերելու։ Գնդերեցն ասում է, թե ինչքան էլ իրենց կատարածը փորձեն դիտարկել որպես հոգեւորականի ծառայություն, միեւնույնն է՝ մարդ են ու ամեն անգամ նորովի են վերապրում ամեն տղայի կորուստը։ Եվ կարեւոր չէ՝ 100 օր առաջ, թե հիմա, նույն ապրումներն ունեն։
Հուղարկավորություններից հետո զոհված տղաներից շատերի ընտանիքներին է այցելում։ Նրանցից շատերի հետ հարազատացել է։ Ասում է՝ ժամանակը կանցնի, բայց ցավը՝ չէ։ Եվ եթե Աստված կա նրանց կյանքում, գուցե մեղմվի ցավը, բայց ամբողջությամբ համակերպվել իրողությանը, հնարավոր չէ։ «Սա մեկ անհատի, մեկ ընտանիքի ցավ չէ, սա անխտիր բոլորիս ցավն է։ Եթե մարդը հասկանում է իրողությունը, ուրեմն պետք է ցավ ապրի, մեծ ցավ։ Բայց նաեւ չպիտի հուսահատվենք, պիտի պայքարենք, որովհետեւ հուսահատվել նշանակում է դավաճանել այդ տղաներին։ Իրենք հաստատ այդ մտածումներով չէ, որ առաջ են գնացել, այդ մտածումներով չէ, որ նահատակվել են։ Ավելի բարձր, լուսավոր եւ վսեմ են եղել: Այո, տառապանքը մեզնից անպակաս է լինելու ամբողջ կյանքում, բայց դա չպետք է պատճառ դառնա հուսալքության, թերահավատության, նահանջի»,- ասում է տեր Պսակ քահանա Մկրտչյանը։
Զրույցից հետո շրջում ենք Եռաբլուրում։ Շիրիմներն օրեցօր շատանում են։ Նոր փոսեր են փորվում։ Ու թվում է, թե դրանք փորվում են մեր հոգիներում։
Տեր Պսակը ցույց է տալիս տղաներից մեկի շիրիմը, ասում է՝ Քանաքեռի եկեղեցուց բանակ ճանապարհեց, իսկ մեկ տարի անց նրա հուղարկավորության կարգը կատարեց։ Հետո լռում է, կանգնում է շիրմաքարի մոտ ու երկար նայում։

Father Psak Mkrtchyan says he’s seen the face of hell.
He’s one of the clergymen performing burial ceremonies at Yerevan’s Yerablur Military Pantheon for Armenian combattants killed during last year’s Karabakh war.
”I am often asked if hell is a tangible reality. I say yes, I have seen it, because what we saw during the 44-day war can only be compared to hell, when the sound of mourning just deafens your ear. You cannot tolerate it. But I think that God imparts strength so that we can also offer a little consolation to our families with our prayers,” says Father Psak Mkrtchyan, an army chaplain.
At Yerablur, Father Psak and I sit next to one of the graves. There’s a field of Armenian tricolor flags all around. The flags fly from all the new graves, numbering more than 700. The smell of incense and the sound of mourning merge. A cold wind blows the flags. I feel the weight of an unfathomable sadness.
September 27 was the Feast Day of the Holy Cross of Varag Monastery. Father Psak was performing a mass that day at one of the army units when he heard that war had broken out in Karabakh. He says he can’t recall much about the church service. Many in the congregation rushed to their units after the mass concluded. Some went to the front, others stayed in rear-line positions.
The first war victim was buried at Yerablur three days later. Father Psak has been conducting burial services here since October. Other clergymen assist him when the number to be laid to rear is high. The first days of the war were difficult. There were times when eighteen victims were buried in one day.
"It was a heavy emotional situation because what we saw was a crazy, insane phenomenon. It started with daily burials, from 10-11 in the morning to 6-7 in the evening. We buried our boys with prayer, with the desire and hope that God would make their souls one with His light, with His kingdom, because they are soldiers of light who are the most precious. They gave their lives for the defense of the homeland," says Father Psak.
Ours is an uneasy conversation. Questions seem superfluous. I look at an elderly couple walking by. The woman holds a bunch of red tulips, the husband, a large tricolor flag.
"What happens at funerals is simply quite difficult to describe in words. What can you say to a parent who’s lost a child? Saying their son is a hero brings no comfort. You just keep quiet and keep praying," says the army chaplain, his voice breaking up.
"How did you manage physically?" I ask him.
“I wonder how we managed. Maybe God gave us strength. Now that I look back, I do not know. I have no other explanation other than faith and God,” Father Psak responds.
“Are there any scenes that remain with you?”
“There is a scene that I’ll never forget. It’s of a mother, who lost her son, dancing in front of the church, in the square. She just danced, saying that she did not have time to marry off her child, to see him happy. I try not to remember such things.”
The daily grind of Yerevan, in the distance, seems insignificant from the vantage point of the Yerablur cemetery. Cars and pedestrians rush here and there, seemingly out of time.
“Time stands still in Yerablur. There is no past, no future. Only the present exists, and you are in this reality. A reality in which all these boys are alive. Perhaps that is the consolation," says Father Psak.
The army chaplain says the reality of Yerablur must impact the lives of people who never need to visit it.
“It’s a place to learn, a place to be cleansed. It’s a place for people to come and reevaluate their lives, to make sense of living. Otherwise, you cannot enter and stay long. The place will oppress you and you’ll have to run away. But when you enter in a state of mind that is appropriate for this sanctuary, you involuntarily assimilate into the environment, you involuntarily walk with these boys, you listen to them. You say a prayer.”
“What do they say?” I ask.
“I believe that everyone now seeks something so that we can live on and be strong. So that we do not deny the important mission they undertook and carried out at the cost of their lives.”
“Do you carry this burden when you go home?”
“To be honest, yes. When you see this multitude of boys, who are no longer physically with us, who will not take their place in society, you grieve for the mothers who visit here every day, for the fathers who silently express their pain, carrying it within them.”
Our conversation ends. Father Psak prepares for another burial. The bodies of two conscript soldiers are to arrive.
Father Psak confesses that while it’s his duty, as a clergyman, to perform such services, each new burial affects him as if it were his first.
Father Psak, according to church tradition, also visits the homes of those who lost sons in the war. He’s says the pain they feel will never fully abate. He says that if God is present in their lives, their anguish may lighten, but fully accepting the reality of their loss is impossible.
"This is not the pain of one individual, one family. We all share it. If a person comprehends the reality, then he must experience pain, great pain. But we must not despair. We must fight, because to despair means to betray those boys. They certainly did not go forward with those thoughts. They did not die with those thoughts. They were loftier, brighter. Yes, suffering will be with us for the rest of our lives, but it should not cause despair, skepticism or retreat,” says Father Psak.
We take a walk through Yerablur. The number of graves increases daily. New holes are dug. It seems they are being dug in our souls.
Father Psak shows me the grave of one of the boys. The chaplain says he sent him off to the army from Yerevan’s Kanaker church. A year later, he performed the soldier’s funeral.