«Հայաստանն անցնում է լուրջ քաղաքական ճգնաժամի միջով, որն ամենից առաջ ռեժիմային ճգնաժամ է»
-Վերջին ամիսներին փոխադարձ քննադատություններից եւ վիրավորանքներից հետո Ֆրանսիայի եւ Թուրքիայի նախագահները բանակցություններ են ունեցել: Ի՞նչ եք կարծում՝ ի՞նչ է փոխվել երկու երկրների ղեկավարների մոտեցումներում: Նախագաh Մակրոնն այլեւս «ֆրանսիական աղետ» չէ՞ Թուրքիայի նախագահի համար, ինչպես վերջինս նրան բնորոշել էր ամիսներ առաջ:
-Թուրքիայի նախագահի կողմից վերջերս արված վիրավորանքներն ու անժամանակ հայտարարությունները նախագահ Մակրոնի հասցեին, անկասկած, դեգրադացրել են երկկողմ հարաբերությունները, բայց ոչ այն խզելու աստիճանի: Մենք թեւակոխել ենք երկարաժամկետ խառնաշփոթի շրջան: Փարիզը եւ Անկարան դարձել են ռազմավարական մրցակիցներ Լիբիայում, Հունաստանում, Կիպրոսում, Լիբանանում եւ ավելի քիչ՝ Ղարաբաղում:
Ֆրանս-թուրքական հարաբերությունները երկարաժամկետ հեռանկարում գտնվում են տուրբուլենտության գոտում: Որոշ գործեր դեռեւս լուծված չեն, մասնավորապես՝ Լիբանանում, որտեղ Ֆրանսիան եւ Թուրքիան մրցակցության մեջ, եւ որտեղ նրանց շահերը տարամիտված են: Նաեւ Էգեյան ծովում, որտեղ Ֆրանսիան զինում եւ վարժեցնում է Հունաստանի ռազմաօդային ուժերը: Այս բոլոր խոչընդոտները ենթադրում են, որ ֆրանս-թուրքական հարաբերությունները հեռու են հանդարտվելուց, նույնիսկ եթե կարողանանք պայմանավորվածություններ տեսնել որոշակի ոլորտների վերաբերյալ, մասնավորապես՝ «ընդդեմ ահաբեկչական կազմակերպությունների», ինչպես ասաց Էրդողանը:
Պետք է հասկանալ, որ երբ Թուրքիայի նախագահը դիմում է այս ռազմաշունչ եւ շատ քիչ դիվանագիտական հռետորաբանությանը, դա անում է նաեւ ներքաղաքական նպատակներով:
Ֆրանսիան չափազանց մեկուսացված է թուրքական հարցում: Այն չի կարող հույս դնել Գերմանիայի, ինչպես նաեւ ՆԱՏՕ-ի եւ ԵՄ այլ երկրների աջակցության վրա, որպեսզի կարողանա ազդել նրա որոշումների վրա: Մյուս կողմից՝ Թուրքիան կշարունակի անել այն, ինչ գիտեր անել 19-րդ դարից՝ խաղալ արեւմտյան երկրների միջեւ եղած պառակտումների վրա, որպեսզի վերացնի իր համար ի սկզբանե անբարենպաստ ուժերի հավասարակշռությունը:
-Արցախյան 44-օրյա պատերազմից հետո արդյո՞ք Ֆրանսիան փոխել է Հայաստանի նկատմամբ իր վերաբերմունքը՝ հաշվի առնելով Ռուսաստանի անմիջական ազդեցությունը:
-Ֆրանսիան, որը Մինսկի խմբի գլխավոր երկրներից մեկն էր, վերջին իրադարձություններում տեսավ, որ իր դերը զգալիորեն նվազել է: Էլ ավելի նվաստացուցիչ է Բաքվում դեսպանի վերաբերմունքը, որը դուրս է եկել իր դիվանագիտական ռեզերվից ՝ բազմապատկելու բարեկամության նշանները, եւ նոր տնտեսական համագործակցության խոստումը, ինչը Ֆրանսիայի հայ համայնքը լավ չի ընդունում:
-Ինչպե՞ս կբնութագրեք Հայաստանի ներքաղաքական ներկա վիճակը: Ի՞նչ սպասումներ կա՞ն ֆրանսահայ համայնքում:
-Ինչպես այդտեղ, այստեղ եւս իրավիճակը շատ շփոթված է: ՀՅԴ-ի կողմնակիցները կողմ են Նիկոլ Փաշինյանի անվերապահ հրաժարականին: Նրանք մեղադրում են Փաշինյանին սիրողական լինելու, անկարողության, պոպուլիզմի եւ քննադատություն լսելու անկարողության մեջ: Մյուս կողմից՝ մտավորականները, ովքեր աչքի են ընկնում իրենց ֆրանսիական կրթությամբ, համոզված են, որ չնայած իր սխալներին, վարչապետը ժողովրդավարության խորհրդանիշն է:
Ավելի լուրջ է այն, որ երկու կողմերն էլ կարծում են, թե այլընտրանք չկա եւ մի երրորդ մարդ, ով ի վիճակի կլինի հաղթահարել նոր ռեժիմի անցնելու մարտահրավերը: Ակնհայտորեն Հայաստանն անցնում է լուրջ քաղաքական ճգնաժամի միջով, որն ամենից առաջ ռեժիմային ճգնաժամ է: 2015-ի Սահմանադրությունը դեռ կիրառվում է: Հայաստանի նման հետխորհրդային երկրին այն չի համապատասխանում: Դրանում մենք չենք կարող «թավշյա հեղափոխության» կամ նոր ռեժիմի մասին խոսել, քանի որ այն դեռ նույն Սահմանադրությունն է: Համոզված եմ, որ Հայաստանի փրկությունը կախված է ներառական երկխոսությունից եւ Նիկոլ Փաշինյանի բանակցային հրաժարականից: Հայաստանի խնդիրն այն է, որ 1991 թվականից ի վեր մենք չկարողացանք պետություն կառուցել: Յուրաքանչյուր նախագահ կառուցել է իր ռեժիմը: Երբ Նիկոլ Փաշինյանը իշխանության եկավ քաղաքացիական հասարակության օգնությամբ, նա այլկերպ վարվեց. նա եւս կառուցեց իր ռեժիմը:
-Հրադադարից հետո մեզ հետ զրույցում ասել էիք, որ սփյուռքը պետք է վերանայի իր կապը Հայաստանի հետ, եւ սփյուռքահայ տաղանդները պետք է տեղ գտնեն Հայաստանում: Նկատելի՞ է այդ կապի վերանայումը: Ի՞նչ է պետք անել երկուստեք:
-Արցախի, սփյուռքի եւ Հայաստանի Հանրապետության հայերին միավորողը նրանց էլիտաների՝ ղեկավարումը ստանձնելու, պետության եւ պատասխանատվության զգացում ունենալու անկարողությունն է: Սա հայ քաղաքական մտքի խորքում արմատացած խնդիր է, իրական աշխարհը հասկանալու անկարողություն: Հակառակը՝ հայերը փախչում են դրանից: 1991-ին հայկական պետությունը բաց թողեց իր հանդիպումը սփյուռքի հետ, եւ սփյուռքը չկարողացավ կոնկրետ ներդրումներ կատարել Հայաստանում: Հայաստան-սփյուռքի հարաբերությունները թույլ են, քանի որ չափազանց կենտրոնացած են մարդասիրության, զբոսաշրջության եւ մշակույթի վրա:
Նոր Հայաստանն այսօր պետք է սփյուռքից տաղանդներ բերի, որոնք ունակ են իմաստալից տեսլական իրականացնել հայկական աշխարհի երկու կողմերի համար: Սա պահանջում է իրական հեղափոխություն մտածելակերպի մեջ: Հայերի թույլ կողմերից է մեկ այլ հայ վարպետի ծառայելու անկարողությունը (հայոց պատմության մեջ անկախ պետության բացակայության պատճառով) եւ մյուսին ընդունելու անկարողությունը: Այս անհանդուրժողականությունը մշտական է. արցախահայությունը չի սատարում երեւանահային, վերջինս չի սատարում սփյուռքի հային, եւ հակառակը: Մենք ճիշտ հակառակն ենք Իսրայելի, որը սփյուռքի կողմից կառուցված պետություն է:
Կարծում եմ, որ պետք է աջակցենք այնպիսի նախաձեռնությունների, ինչպիսին «իԳործ»-ն է, որոնք նպատակ ունեն ամրապնդել այս նոր սիմետրիկ եւ հորիզոնական հարաբերությունները: Հայաստանի համար՝ որպես անկախ պետության, ապագան սփյուռքի հետ է: Ռիսկը, որ կդառնանք Ռուսաստանի ինքնավար մարզ կամ կկրկնենք ասորական ժողովրդի ճակատագիրը, ցավոք, անիրատեսական չէ։

Hetq talks to French freelance journalist and Eastern Studies specialist Tigrane Yégavian about recent political developments in Armenia.
Q - In recent months, after mutual criticism and insults, the Presidents of France and Turkey have held talks. What do you think has changed in the approaches of the leaders of the two countries? Isn't President Macron a "French disaster" for the Turkish president, as he described him months ago?
A - The recent insults and untimely statements made by the President of Turkey to President Macron have undoubtedly degraded bilateral relations, but not to the point of severing them. We have entered a period of long-term turmoil. Paris and Ankara have become strategic rivals in Libya, Greece, Cyprus, Lebanon and, to a lesser extent, Karabakh.
French-Turkish relations face turmoil in the long run. Some issues are still unresolved, particularly in Lebanon, where France and Turkey are in competition, and where their interests are at odds. Also, in the Aegean Sea, where France is arming and training the Greek air force. All these obstacles suggest that French-Turkish relations are far from calming down, even if we can see agreements in certain areas, in particular, "against terrorist organizations," as Erdogan said.
When the President of Turkey resorts to this belligerent and un-diplomatic rhetoric, he also does so for internal political purposes.
France is extremely isolated when dealing with Turkey. It cannot count on the support of Germany, as well as NATO and other EU countries, to influence its decisions. On the other hand, Turkey will continue to do what it has known since the 19th century, playing on the divisions between Western countries, in order to eliminate the balance of power that was initially unfavorable to it.
Q - After the 44-day war in Artsakh, has France changed its attitude towards Armenia, considering the direct influence of Russia?
A - France, which was one of the main countries of the Minsk Group, has seen its role significantly decreased due to recent events.
Q - How would you describe the current domestic political situation in Armenia? What are the expectations of the French-Armenian community?
A - As there, the situation here is very confused. ARF supporters are in favor of Nikol Pashinyan's unconditional resignation. They accuse Pashinyan of being an amateur, of incompetence, populism and his inability to listen to criticism. On the other hand, intellectuals who stand out with their French education are convinced that despite his mistakes, the Prime Minister is a symbol of democracy.
More seriously, is that both sides believe that there is no alternative and a third person who will be able to overcome the challenge of moving to a new regime is needed.
Obviously, Armenia is undergoing a serious political crisis, which is first of all a regime crisis. The 2015 Constitution is still in force. It does not correspond to a post-Soviet country like Armenia. Thus, we can not talk about a "velvet revolution" or a new regime, because it is still the same Constitution. I am convinced that Armenia's salvation depends on an inclusive dialogue and Nikol Pashinyan's resignation. Armenia's problem is that we have not been able to build a state since 1991. Each president has built his own regime. When Nikol Pashinyan came to power, with the help of civil society, he also built his regime.
Q - After the ceasefire, you told us that the diaspora should reconsider its relations with Armenia, and that the talents of diaspora Armenians need to be used in Armenia. Is that connection noticeable? What should be done on a mutual basis?
A - What unites the Armenians of Artsakh, the diaspora and the Republic of Armenia is the inability of their elites to assume leadership, to have a sense of state and responsibility. This is a problem rooted in Armenian political thought, an inability to understand the real world. On the contrary, Armenians flee from it. In 1991, the Armenian state missed its opening with the diaspora, and the diaspora was unable to make concrete investments in Armenia. Armenia-diaspora relations are weak as they are too focused on humanitarianism, tourism and culture.
The new Armenia today must bring talented individuals from the diaspora who are able to realize a meaningful vision for both sides of the Armenian world. This requires a real revolution in thinking. One of the weaknesses of Armenians is the inability to serve another Armenian master (due to the lack of an independent state in Armenian history) and the inability to accept another. This intolerance is permanent. The Armenians of Artsakh do not support the Armenians of Yerevan, the latter do not support the Armenians of the diaspora, and vice versa. We are the exact opposite of Israel, which is a state built by the diaspora.
I think we should support initiatives like iGorts that aim to strengthen this new symmetrical and horizontal relationship. For Armenia, as an independent state, the future is with the diaspora. Unfortunately, the risk that we will become an autonomous region of Russia or repeat the fate of the Assyrian people is not out of the realm of possibility.