Ռուսաստանի ԱԻՆ-ը շինարարական նյութերով բեռնված ավտոշարասյուն է ուղարկել Արցախ
Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ իրավիճակների նախարարությունը (ԱԻՆ) հումանիտար բեռներով հերթական ավտոշարասյունն է Երևանից ուղարկել Արցախ։ Այս մասին հաղորդում է РИА Новости գործակալությունը։
«Տեղի իշխանությունների հարցումներին համապատասխան Ռուսաստանի ԱԻՆ-ը բնակելի տների և սոցիալական նշանակության օբյեկտների վերականգնման համար անհրաժեշտ շինարարական նյութերի ցանկ է կազմել։ Մոտ 50 տոննա շինարարական նյութ է ուղարկվել»,- հայտնել է ՌԴ ԱԻՆ-ի ներկայացուցիչ Եվգենի Գորելովը։
Նրա խոսքով՝ հումանիտար ավտոշարասյունը կազմված է 6 բեռնատար և 2 ուղեկեցող ավտոմեքենաներից։ Ավտոշարասյունը շարժվել է Երևանից և գիշերելու նպատակով կանգ է առնելու Գորիսում։ Շինարարական նյութերը Արցախ կհասնեն փետրվարի 24-ի կեսօրին։
Եվգենի Գորելովը նշել է, որ մինչև օրս Լեռնային Ղարաբաղ է ուղարկվել հարյուրավոր տոննաների բեռներ։ Ըստ նրա՝ առաջին հերթին վերականգնվում են բնակելի տները, քանի որ վերադարձող փախստականները շատ են։
Հավելենք, որ Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարության տվյալներով՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 14-ից սկսած Արցախ է վերադարձել 52 700 քաղաքացի, որոնք ժամանակավորապես ապաստանել էին Հայաստանի Հանրապետությունում։

Колонна МЧС России со стройматериалами отправилась в Арцах
Очередная колонна с гуманитарной помощью МЧС России направилась во вторник утром из Еревана в Нагорный Карабах, передает агентство РИА Новости.
"В соответствии с запросом местных властей оперативная группа МЧС России сформировала приоритетный список строительных материалов, необходимых для восстановления жилых зданий, а также социально значимых объектов. В состав груза вошли более 50 тонн строительных материалов", - сообщил журналистам представитель российского МЧС Евгений Горелов.
По его словам, гуманитарная колонна состоит из шести грузовых автомобилей и двух машин сопровождения. Колонна пройдет из Еревана в Ехегнадзор с ночевкой в городе Горис. Ожидаемая дата прибытия в пункт назначения - 12.00 24 февраля.
Горелов отметил, что до сих пор в Карабах уже доставлены сотни тонн грузов. В первую очередь будут восстанавливаться жилые здания, так как много вернувшихся беженцев, заявил он.
По данным Минобороны РФ, начиная с 14 ноября 2020 г. в Арцах вернулись 52.700 граждан, нашедшие временный приют в Республике Армения.