Պուտինը Դավոսի համաժողովում կոչ է արել մարդասիրական օգնություն ցուցաբերել Արցախին
Միջազգային հանրությունը պետք է մարդասիրական օգնություն ցուցաբերի Լեռնային Ղարաբաղին։ Այս մասին Դավոսի համաշխարհային տնտեսական համաժողովում ունեցած ելույթի ընթացքում նշել է Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը։
«Միջազգային հանրության, և անկասկած, հակամարտության կարգավորման գործընթացում ներգրավված պետությունները պետք է օգնություն ցուցաբերեն տուժած շրջաններին՝ լուծելու հումանիտար խնդիրները՝ կապված փախստականների վերադարձի, ավերված ենթակառուցվածքների վերականգնման, պատմության, կրոնի և մշակույթի հուշարձանների պաշտպանության և վերականգնման հետ»,- ասել է Ռուսաստանի նախագահը։
Վլադիմիր Պուտինի խոսքով՝ Ռուսաստանը ակտիվ միջնորդական ջանքեր է գործադրել, որպեսզի կանգնեցի զինված հակամարտությունը Լեռնային Ղարաբաղում, իսկ 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության կետերը հետևողականորեն կատարվում են:
Ըստ ՌԴ նախագահի՝ իրենք ձգտել են հետևել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում ձեռք բերված պայմանավորվածություններին, մասնավորապես համանախագահ մյուս երկրների՝ ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի հետ։

Putin Urges International Community to Provide Humanitarian Assistance to Karabakh
At the World economic Forum in Davos, Russian President Vladimir Putin called on the international community to provide humanitarian assistance to Nagorno Karabakh.
"The international community, of course, the states involved in the conflict settlement process must assist the affected regions in resolving humanitarian issues related to the return of refugees, the restoration of destroyed infrastructure, the protection of history, religion and cultural monuments," Putin said, according to a statement released by his office.
Putin said that Russia has actively worked to end the armed conflict in Nagorno Karabakh, and that the clauses of the November 9 trilateral ceasefire are being implemented consistently.
Putin said that Russia has sought to follow the agreements reached within the framework of the OSCE Minsk Group, in particular with the other co-chair countries, the United States and France.